• <
siemens_gamesa_2022

Ballard zainstaluje ogniwa paliwowe na pokładzie promu napędzanego wodorem

rk

21.11.2022 14:41 Źródło: Norled, Ballard
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ballard zainstaluje ogniwa paliwowe na pokładzie promu napędzanego wodorem

Partnerzy portalu

Ballard zainstaluje ogniwa paliwowe na pokładzie promu napędzanego wodorem - GospodarkaMorska.pl
Norled

Kanadyjski dostawca ogniw paliwowych Ballard Power Systems zainstalował dwa moduły ogniw paliwowych o mocy 200 kW na pokładzie promu MF Hydra, obsługiwanego przez norweską firmę Norled. Instalacja ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów poprzedza pierwszą próbę morską statku zaplanowaną na grudzień tego roku.


Jednostka jest określana jako pierwszy na świecie prom napędzany ciekłym wodorem. Będzie pływał na trasie Hjelmeland-Skipavik-Nesvik w Norwegii. Został zaprojektowany przez norweską firmę projektowo-konstrukcyjną LMG Marin i zbudowany w stoczni Westcon Yards. Ma 82,4 m długości i może pomieścić do 300 pasażerów i 80 samochodów.


- Moduł FCwave firmy Ballard to rozwiązanie typu plug-and-play, będące bezemisyjnym zamiennikiem konwencjonalnych silników spalinowych na statkach. Jest to silnik o dużej mocy, funkcjonujący w hybrydowym systemie elektrycznym, zawierający ogniwa paliwowe, współpracujące z akumulatorami, aby zapewnić wydajną i ponadto moc działania nieemitującą CO2. Dzięki sprawdzeniu ich w praktyczny sposób możemy niejako „odkryć”, w jaki sposób zmniejszać złożoność integracji technologii ogniw paliwowych, choć może to być całkiem nowe dla niektórych operatorów statków. Reasumując, jest to naprawdę łatwy sposób na osiągnięcie zerowej emisji — skomentował kierownik linii produktów morskich w Ballard Power Systems Thomas Therkild Petersen.


Firma Norled od lat rozwija żeglugę ograniczającą emisję CO2 do atmosfery oraz przyjazną środowisku. W 2015 roku w jej wyposażeniu znalazł się prom pasażersko-samochodowy MF Ampere, będący pierwszą jednostką tego typu posiadającą elektryczny napęd bateryjny, który zbudowano w gdańskiej stoczni Aluship.


Z użyciem ogniw paliwowych o mocy 2×200 kW i generatorami oraz 2×440 kW prom MF Hydra będzie stanie osiągnąć prędkość 9 węzłów. Wyposażono go również zbiornik do przechowywania wodoru. Aby zapewnić stałe dostawy zielonego paliwa, firma Norled wybrała przedsiębiorstwo Linde, zajmujące się gazem przemysłowym i energetyką, celem dostarczania ciekłego wodoru. Będzie to realizowane z użyciem jej elektrolizera o mocy 24 MW w Leuna Chemical Complex w Niemczech, który będzie wykorzystywał technologię membrany wymiany protonów (polymer electrolyte membrane, PEM) do produkcji ekologicznego wodoru. Oczekuje się, że prom napędzany ogniwami paliwowymi zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla nawet o 95%.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.