• <
smartre_2023

Maersk planuje zakład wyrobu odnawialnego metanolu za 10 mld euro

gm

03.11.2022 20:58 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Maersk planuje zakład wyrobu odnawialnego metanolu za 10 mld euro

Partnerzy portalu

Maersk planuje zakład wyrobu odnawialnego metanolu za 10 mld euro - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Budowę w Hiszpanii dużego zakładu metanolu odnawialnego służącego do zasilania statków towarowych przewiduje porozumienie z duńskim koncernem transportowym Maersk, które zawarł w czwartek rząd w Madrycie. Realizacja inwestycji ma kosztować 10 mld euro.

Jak poinformował rząd Hiszpanii, porozumienie w sprawie wartej 10 mld euro inwestycji zostało zawarte podczas czwartkowego spotkania w Madrycie, w którym uczestniczyli premier Pedro Sanchez i dyrektor generalny firmy Maersk Soren Skou.

Z planów duńskiego koncernu specjalizującego się w ładunkach kontenerowych wynika, że firma ta zamierza już w sezonie 2023-2024 rozpocząć zaopatrywanie statków w metanol odnawialny. Zakład produkcyjny, który miałby powstać w Hiszpanii, mógłby wytwarzać w ciągu roku około 2 mln ton odnawialnego paliwa - przewiduje projekt.

"Dzięki temu przedsięwzięciu mogłoby powstać też 85 tys. miejsc pracy" - przekazał rząd Hiszpanii.

Według wstępnych analiz najbardziej prawdopodobnym miejscem nowej inwestycji jest aktualnie Andaluzja na południu Hiszpanii bądź Galicja na północnym zachodzie tego kraju.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.