• <
mewo_2022

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy?

20.03.2022 11:50

Partnerzy portalu

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Niemcy i Norwegia rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba kraje, aby zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowców z Rosji.

Berlin i Oslo planują wkrótce przeprowadzić studium wykonalności projektu, który docelowo miałby transportować ekologiczny wodór z Norwegii do Niemiec, o czym poinformowano po spotkaniu niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i norweskiego premiera Jonasa Gahra Store.

- W najbliższych miesiącach i latach niezwykle ważne będzie przyspieszenie rozwoju alternatywnych źródeł energii dla Europy jako substytutów rosyjskiego gazu i ropy oraz rozwój niezbędnej do tego infrastruktury – napisali przedstawiciele Niemiec i Norwegii we wspólnym oświadczeniu.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Niemcy starają się zreformować swoje dostawy energii. Największa gospodarka Europy importuje z Rosji ponad połowę gazu, połowę węgla i około jednej trzeciej ropy naftowej.

W ramach starań o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Niemiec Habeck odwiedził najpierw Oslo, aby zabezpieczyć dodatkowe LNG z pola gazowego Hammerfest, które powinno zostać ponownie uruchomione latem.

Habeck, współprzewodniczący niemieckiej partii Zielonych, wolałby jednak importować zielony, który jest bezemisyjny w przeciwieństwie do wodoru pozyskiwanego z LNG, podczas gdy Norwegowie naciskają na uznanie ich niebieskiego wodoru, wytwarzanego z gazu kopalnego z technologią wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS).

- Potrzebujemy zielonego wodoru, wodoru bezemisyjnego, a Norwegia ma duże możliwości w tym zakresie - powiedział Habeck. Niemieckie ministerstwo gospodarki zwróciło się z pytaniem do przedstawicieli norweskiego sektora energetycznego z pytaniem o to, kiedy i ile zielonego wodoru może dostarczyć Norwegia. Ta kwestia będzie wspólnie ustalana. Ze względu na istniejącą w Norwegii infrastrukturę gazową, tamtejsi potentaci energetyczni naciskają na postawienia na niebieski wodór, twierdząc, że będzie to szybsze niż budowa nowej infrastruktury OZE niezbędnej do produkcji  zielonego wodoru z elektrolizy.


Źródło: Rigzone/Euractive.com


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.