• <

Rafineria BP w Rotterdamie będzie konsumować wodór wyprodukowany w synergii z offshore wind

03.02.2022 20:46
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rafineria BP w Rotterdamie będzie konsumować wodór wyprodukowany w synergii z offshore wind

Partnerzy portalu

Rafineria BP w Rotterdamie będzie konsumować wodór wyprodukowany w synergii z offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port of Rotterdam © Danny Cornelissen

Spółka HyCC BV zawarła umowę z koncernem BP o wspólnym rozwoju projektu budowy instalacji zielonego wodoru o mocy 250-MW. Instalacja H2-Fifty powstanie na terenie portu w Rotterdamie i będzie korzystała z energii wyprodukowanej w morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym. 

HyCC i BP wspólnie opracują projekt budowy elektrolizera o mocy 250 MW. Projekt H2-Fifty będzie zlokalizowany w Maasvlakte na terenie port Rotterdam. Jak podano w komunikacie, produkcja zielonego wodoru zastąpi surowce kopalne stosowane obecnie w rafinerii giganta gazowo-naftowego BP w Rotterdamie oraz w innych gałęziach przemysłu rozwijających się na terenie portu. 

Nowo podpisana umowa została zawarta po zakończeniu studium wykonalności, które wykazało, że projekt może być kluczowym elementem dekarbonizacji przemysłu w regionie.

Energia elektryczna niezbędna do produkcji bezemisyjnego wodoru będzie pochodziła z turbin wiatrowych zainstalowanych na Morzu Północnym. 

Pierwszy wolumen zielonego wodoru pojawi się w 2025 roku 

HyCC to spółka joint venture utworzona w ubiegłym roku przez Green Investment Group (GIG) Macquarie i holenderskiego giganta chemicznego Nobian. W najbliższych latach HyCC wybierze dostawcę technologii, opracuje projekt zakładu i rozpocznie badania środowiskowe w celu uzyskania licencji. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) może zostać podjęta w 2023 roku. Produkcja wodoru ma ruszyć w 2025 roku. 

H2-Fifty jest wspierany przez holenderskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Zmian Klimatu. Projekt został wyznaczony przez Holandię do udziału w programie IPCEI Hydrogen

Koncern BP , który pod koniec ubiegłego roku ujawnił plany produkcji ekologicznego wodoru w instalacjach o mocy do 500 MW wskazał, że H2-fifty jest jednym z projektów filarowych wspierających ambicje BP w zakresie wodoru.

Źródło: Recharge News/RenewablesNow

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.