• <
mewo_2022

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

13.09.2021 07:50 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Partnerzy portalu

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.

Liczba firm przenoszących swoje siedziby do innych stanów jest alarmująca. 265 firm przeniosło swoje siedziby do innych stanów tylko w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 30 czerwca 2021 roku. Straty przyspieszają, ponieważ takie relokacje w pierwszej połowie 2021 roku odnotowano w 74 przypadkach, co oznacza więcej niż w całym 2020 roku. 

Jednym z głównych czynników wpływających na „migracje firm są wysokie koszty energii dla działalności komercyjnej i przemysłowej w Kalifornii. Nawet Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) stwierdza, że ​​koszty energii w Kalifornii dla operacji komercyjnych są dość wysokie. Kalifornia z kosztami energii w przeliczeniu na kilowatogodzinę (kWh) plasuje się na 48. miejscu, przy czym droższe pozostają tylko nieprzyległe stany Alaska i Hawaje. 

Odbiorcy we wszystkich częściach Kalifornii prawdopodobnie zobaczą podwyżki kosztów energii praktycznie w każdym zakładzie energetycznym. PG&E Corp. przedstawiła regulatorom propozycję podwyżki stawek, aby uzyskać 3,6 miliarda dolarów od 2023 roku w celu zwiększenia niezawodności i bezpieczeństwa systemu energetycznego poprzez zmniejszenie ryzyk w przypadku wystąpienia pożarów. Southern California Edison w kwietniu 2020 roku podniósł swoje stawki o około 7 procent. W 2021 roku SCE wystąpiło o dodatkową podwyżkę stawek dla gospodarstw domowych o 14 procent, a stawki komercyjne mają wzrosnąć od 9 do 11 procent. 

Transformacja energetyczna kosztuje

Decyzje prywatnych firm o przenoszeniu siedzib do innych stanów, jak i wnioski spółek energetycznych o większe stawki taryf nie są zaskoczeniem dla osób, które obserwują politykę energetyczną Kalifornii w ciągu ostatnich kilku lat. Polityka dekarbonizacji systemu energetycznego powoduje poważne problemy operacyjne i planistyczne, zwiększając koszty na każdym kroku. Kalifornia ustanowiła swój pierwszy portfel OZE w 2002 roku i obecnie wymaga, aby do 2030 roku 60 procent energii elektrycznej pochodziło z OZE, a do 2045 roku kolejne 40 procent energii ma pochodzić ze źródeł bezemisyjnych. Standardy portfela odnawialnego podnoszą ceny detaliczne energii elektrycznej i i jak się okazuje w praktyce bardzo skutecznym i opłacalnym środkiem redukcji emisji dwutlenku węgla.

Ponadto Kalifornia znajduje się w „epicentrum” pojawiających się zakazów podłączania nowego budownictwa do sieci gazowej, które zaostrzają problem ubóstwa energetycznego. Co więcej, w celu ograniczenia wydobycia paliw kopalnych w stanie Kalifornia, gubernator Gavin Newsom nakazał niedawno agencjom stanowym zaprzestanie wydawania nowych pozwoleń na szczelinowanie do 2024 roku oraz poszukiwanie sposobów na stopniowe zaprzestanie wydobycia ropy do 2045 roku. Ponadto w Kalifornii obowiązują największe podatki znajdujące się w cenie benzyny. Wszystkie te polityki ostatecznie osłabiły dostęp Kalifornijczyków do niedrogiej i niezawodnej energii, co z kolei powoduje ucieczkę firm z tego stanu.


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.