• <
mewo_2022

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

12.09.2021 13:36 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Partnerzy portalu

Europa zwiększa efektywność technologii offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.

Utworzono konsorcjum przemysłowym składającym się z 12 uznanych i doświadczonych kluczowych graczy z 6 różnych państw członkowskich UE i 1 kraju stowarzyszonego, kierowanym przez Iberdrola Renovables Energa. W skład konsorcjum wchodzą m.in.: Electricité De France, Adwen, Siemens Gamesa, RAMBOLL, IBM Research - Zurich, Indra, Bachmann Monitoring, i University of Strathclyde.

Partnerzy zostali dobrani w taki sposób, aby objąć cały łańcuch wartości, tworząc interdyscyplinarną grupę doświadczonych partnerów, zapewniających swoją wiedzę specjalistyczną w różnych wymaganych dziedzinach.

UE stawia przed sobą ambitny cel, by stać się światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej. Ponieważ jest to stosunkowo nowa koncepcja, odnawialne źródła energii nie są wykorzystywane tak efektywnie, jak mogłyby być w przyszłości, gdy już zgromadzimy odpowiednie doświadczenie. Mimo to sektor rozwija się. Na przykład morska energia wiatrowa staje się coraz bardziej konkurencyjna i zyskuje na znaczeniu jako część systemu energetycznego.

Jedną z głównych przeszkód stających na drodze do wykorzystania morskiej energii wiatrowej są wysokie koszty związane z eksploatacją i konserwacją (O&M). Koszty O&M stanowią dużą część całkowitego kosztu turbiny wiatrowej, często odpowiadając za około 30 proc. łącznego kosztu jej cyklu życia. Aby pobudzić rozwój energetyki wiatrowej w Europie, morskie farmy wiatrowe muszą stać się bardziej wydajne – rozwiązania tego właśnie problemu podjęli się uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu ROMEO.

W projekcie ROMEO opracowywane są przydatne narzędzia, które umożliwią operatorom farm wiatrowych usprawnienie procesów decyzyjnych i przejście od zaplanowanych strategii korekcyjnych do mniej kosztownych strategii konserwacji zależnej od stanu. Zaawansowane systemy monitorowania będą mogły wykrywać kluczowe usterki w głównych elementach turbin wiatrowych. Opracowywane są również modele diagnozowania i przewidywania awarii w istniejących turbinach, co pozwoli zminimalizować czas przestojów. Interoperacyjna platforma oparta na chmurze i internecie rzeczy będzie stanowić zaawansowany system analityczny dla takich modeli diagnostycznych i prognostycznych, dzięki czemu można będzie dokładniej zrozumieć, jak zachowują się komponenty turbin w czasie rzeczywistym. W ten sposób operatorzy będą w stanie zmaksymalizować żywotność turbin oraz zminimalizować koszty eksploatacji i zarządzania.

Pilotaż na Bałtyku i Północnym

Nowo opracowana technologia zostanie w przyszłym roku przetestowana na trzech europejskich morskich farmach wiatrowych. Farma na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego ma moc 350 MW wytwarzaną przez 70 turbin. Dwie brytyjskie elektrownie to 27-turbinowa farma o mocy 62 MW u wybrzeży północnego Yorkshire oraz 108-turbinowa farma o mocy 714 MW u wschodniego wybrzeża Wschodniej Anglii, obie położone na Morzu Północnym.

- Projekty pilotażowe pokażą nam, na ile odnieśliśmy sukces, i umożliwią przetestowanie technologii monitorowania elementów turbin, takich jak przekładnia, łożysko główne i transformator oraz fundamenty turbiny - dodaje.

Yanes dodaje, że testując swoje systemy na różnych farmach wiatrowych o odmiennych warunkach środowiskowych i turbinach, uczeni będą mogli udowodnić, że opracowana przez nich technologia może zostać przeniesiona na inne projekty morskie i lądowe.

- Będzie konieczne, jeśli mamy osiągnąć ogólny cel, jakim jest zmniejszenie kosztów energii wiatrowej. Naszym celem jest zmniejszenie liczby awarii komponentów i nieplanowanej konserwacji przy jednoczesnej poprawie niezawodności - podsumował.

Projekt ROMEO (Reliable OM decision tools and strategies for high LCoE reduction on Offshore wind) wykorzystuje szeroką wiedzę specjalistyczną 12 partnerów, w tym producentów komponentów turbin, dostawców usług, operatorów farm wiatrowych i liderów rynku IT. Faza pilotażowa ROMEO ma potrwać do zakończenia projektu w 2022 roku.


źródło: europa.eu

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.