• <

Norweski Höegh Autoliners planuje zamówienie serii samochodowców z napędem "zero carbon ready"

pmk

28.04.2021 07:09 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Norweski Höegh Autoliners planuje zamówienie serii samochodowców z napędem "zero carbon ready"

Partnerzy portalu

Norweski Höegh Autoliners planuje zamówienie serii samochodowców z napędem "zero carbon ready" - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

Norweski operator statków, Höegh Autoliners, planuje zamówienie serii jednostek klasy Aurora. Jest to część planu dekarbonizacji firmy. Statki będą wyposażone w innowacyjny, niskoemisyjny napęd, w przyszłości umożliwiający całkowitą eliminacje paliw kopalnych. Jednocześnie samochodowce będą mogły przewozić do 9,1 tys. pojazdów, co uczyni je największymi jednostkami w swojej klasie.

Firma podpisała list intencyjny ze swoim długoletnim partnerem Xiamen Shipbuilding Industry i chce dostarczenia pierwszego statku do końca 2023 roku.

- Mając na uwadze przyszłość transportu i paliw bezemisyjnych, statki Aurora zostały zaprojektowane z myślą o bardziej ekologicznej przyszłości. Jest to najbardziej przyjazny dla środowiska samochodowiec, jaki kiedykolwiek zbudowano. Aurora Class to duży krok na naszej drodze do bezemisyjnej przyszłości – powiedział dyrektor generalny Höegh Autoliners, Andreas Enger.

- Przyspieszamy nasze wysiłki w zakresie dekarbonizacji, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2040 roku. Wraz z naszymi klientami i zaufanymi partnerami wniesiemy znaczący wkład w bardziej zrównoważony przemysł morski – dodał.


Wielopaliwowy silnik Aurora Class może być zasilany różnymi biopaliwami i paliwami konwencjonalnymi, w tym LNG. Po niewielkich modyfikacjach może być zdolny do spalania przyszłych paliw bezemisyjnych, w tym zielonego amoniaku. Statek będzie wyposażony we wzmocnione pokłady i ulepszone wewnętrzne systemy ramp.

Jak wyjaśnił MAN Energy Solutions, statek będzie wyposażony w silnik MAN B&W, który może pracować na różnych rodzajach paliwa. Po modyfikacji silnika, zbiornika i układów pomocniczych, silnik będzie gotowy do pracy na praktycznie każdym przyszłym paliwie o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Projekt klasy powstał we współpracy z Deltamarin.

- Dzięki silnikowi wielopaliwowemu i nowej notacji DNV przeniesiemy dekarbonizację przemysłu morskiego na nowy poziom. Projekt Aurora będzie dodatkowo spełniał podwyższone standardy bezpieczeństwa i znacznie zmniejszy wpływ na środowisko - dodał Hans Eivind Siewers, dyrektor segmentu statków pasażerskich i ro-ro w DNV.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.