• <
nauta_2024

Pomyślne zakończenie testów technologii Rotor Sail na promie MS Viking Grace

ac

27.04.2021 14:18 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pomyślne zakończenie testów technologii Rotor Sail na promie MS Viking Grace

Partnerzy portalu

Pomyślne zakończenie testów technologii Rotor Sail na promie MS Viking Grace - GospodarkaMorska.pl
fot. Norsepower

Fińska firma technologiczna Norsepower zakończyła testy żagli wirnikowych zainstalowanych na pokładzie promu Viking Grace w 2018 roku.

MS Viking Grace był pierwszym promem pasażerskim wyposażonym w technologię mającą na celu zmniejszenie wpływu statku na środowisko poprzez wykorzystanie siły wiatru.

Rotor Sail jest pierwszym zweryfikowanym i w pełni skomercjalizowanym rozwiązaniem. Jest to zmodernizowana wersja wirnika Flettnera, wirującego cylindra wykorzystującego efekt Magnusa do użycia siły wiatru w napędzie statku.

Okres testowy Viking Grace zakończono w kwietniu, a wyniki, poza Norsepower, zostały zatwierdzone przez działające niezależnie firmy takie jak ABB, Chalmers University i NAPA. 

Uzyskane wyniki potwierdziły, że Rotor Sail zmniejsza zużycie energii o 207-315 kW, co daje 231-315 ton paliwa rocznie. Według Norsepower, jest to zgodne z pierwotnym celem projektu.

- Technologia Rotor Sail to obiecujący i ambitny krok w kierunku bardziej przyjaznej dla środowiska żeglugi. Opracowywanie takich rozwiązań jest ważne i chcemy angażować się w poszukiwanie kolejnych sposobów na poprawę żeglugi po Morzu Bałtyckim pod kątem zrównoważenia środowiskowego. Technologia wirników Flettner jest bardzo interesująca, a nasza współpraca z Norsepower była niezwykle cenna - powiedziała wiceprezes Viking Line ds. Komunikacji korporacyjnej Johanna Boijer-Svahnström.

Testy potwierdziły również, że potencjał oszczędzania energii napędu był różny w zależności od trasy, przy czym największe korzyści płyną z rejsów na otwartym morzu. W takiej sytuacji prędkość statku jest wyższa, a warunki są lepsze w porównaniu do rejsów po archipelagu, które są bardziej osłonięte.

Oprócz Viking Grace, żagle Rotor Sails firmy Norsepower zostały zainstalowane na czterech statkach, w tym na promie Scandlines M/V Copenhagen operującym między Niemcami a Danią oraz na tankowcu Maersk Pelican.

- Niezależne wyniki testów zaowocowały licznymi dostawami nowych żagli Rotor, a także szybszym rozwojem naszej działalności. Żagle wirnikowe zoptymalizowane dla nowo zbudowanych statków mogą zapewnić ponad 20% oszczędności paliwa. Technologia Rotor Sail firmy Norsepower jest już dostępna, co umożliwia natychmiastową i znaczną redukcję emisji statków - mówi Tuomas Riski, dyrektor generalny Norsepower.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.