• <
smartre_2023

TECO 2030 zbuduje szybkobieżny statek z napędem wodorowym dla portu Narwik

07.12.2021 22:17 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki TECO 2030 zbuduje szybkobieżny statek z napędem wodorowym dla portu Narwik

Partnerzy portalu

TECO 2030 zbuduje szybkobieżny statek z napędem wodorowym dla portu Narwik  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Teco

Port Narwik w północnej Norwegii potrzebuje nowej łodzi, która powinna być zarówno szybka, jak i bezemisyjna. Spółka TECO 2030 wraz z ośmioma partnerami poszukuje obecnie finansowania publicznego, aby zbudować jeden z pierwszych na świecie szybkich statków napędzanych wodorem.

Łódź będzie wyposażona w wodorowe ogniwa paliwowe od TECO 2030 i zostanie zbudowana przez stocznię Grovfjord Mekaniske Verksted (GMV), która znajduje się w pobliżu Narwiku. TECO 2030 opracowuje wodorowe ogniwa wspólnie z austriacką firmą AVL zajmującą się technologią układów napędowych. Po zakończeniu budowy statek zastąpi jeden z portowych statków z silnikiem diesla. W rezultacie port w Narwiku będzie w stanie znacznie zmniejszyć zarówno zużycie oleju napędowego, jak i emisję CO2.

Zakończenie budowy statku planowane jest na 2023 rok. Port w Narwiku będzie używał jednostki głównie do prowadzenia przeglądu portu i podejmowanych na jego terenie działań, do przygotowania obsługi portowej na wypadek sytuacji awaryjnych oraz do szkolenia załóg.

Port Narwik chce, aby statek został sklasyfikowany jako szybki statek pasażerski dalekiego zasięgu. Planuje się, że jednostka będzie w stanie utrzymać prędkość 23 węzłów.

- Teraz musimy tylko uzyskać wsparcie dla projektu ze strony norweskiego przedsiębiorstwa państwowego Enova. Wszystko inne zostało już przygotowane, a my jesteśmy gotowi do pracy. Wodór będzie miał kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przemyśle morskim, ale rozwój technologii wodorowej dla statków i innej infrastruktury wodorowej wymaga dużych zasobów - wyjaśnia Tore Enger, dyrektor generalny TECO 2030. 

Wyraził nadzieję, że rząd norweski dotrzyma obietnicy wspierania rozwoju żeglugi przyjaznej dla klimatu i środowiska. 

Zostaną zaangażowani naukowcy

TECO 2030 podpisał umowę z UiT The Arctic University of Norway, którego kampus znajduje się w Narwiku, dotyczącą współpracy w zakresie intensyfikacji badań i edukacji w Norwegii w dziedzinie wodoru i ogniw paliwowych. Uczelnia UiT Narvik będzie zatem uczestniczyć w projekcie jako partner badawczy w celu zdobycia wiedzy specjalistycznej w zakresie morskich systemów wodorowych. 

Partnerami w projekcie jest również specjalista inżynierii morskiej BLOM Maritime, dostawca wodoru Everfuel, firmy konsultingowe Proactima i KUPA oraz firma Norinnova Narvik, która specjalizuje się w komercjalizacji wyników badań.

BLOM Maritime i Proactima przyczynią się do rozwoju łodzi. BLOM Maritime zapewni Grovfjord Mekaniske Verksted pomoc techniczną podczas budowy łodzi, a Proactima będzie odpowiedzialna za ocenę i analizę ryzyka, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.

W planie budowa stacji wodorowej

Łódź stanie się pierwszym odbiorcą wodoru w Narwiku i będzie musiała być regularnie tankowana. Dlatego też projekt zakłada również utworzenie stacji tankowania wodoru. Za budowę stacji będzie odpowiedzialny Everfuel. Firma ta pracuje obecnie nad stworzeniem jednostki do tankowania dla ciężarówek, autobusów i innych pojazdów ciężarowych w całej Norwegii.

Z planowanej stacji w Narwiku będą mogli korzystać również inni użytkownicy portu. Codziennie przez miasto przejeżdża około 500 ciężarówek, dlatego stacja nie będzie przeznaczona wyłącznie do obsługi ruchu morskiego.

Celem jest, aby planowana stacja stała się pierwszą na świecie jednostką do tankowania wodoru, która może obsługiwać zarówno statki, jak i ruch drogowy. Everfuel będzie teraz, wraz z UiT i Norinnova Narvik, pracować nad znalezieniem potencjalnych nowych użytkowników wodoru w gminie i powiecie, takich jak autobusy, pojazdy do wywozu odpadów i taksówki.    

Norwegia chce dekarbonizować żeglugę z pomocą wodoru

Norwegia zamierza ograniczyć emisje pochodzące z krajowej żeglugi morskiej o co najmniej 50 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Cel ten powinien zostać osiągnięty poprzez większy nacisk na rozwój rozwiązań niskoemisyjnych i bezemisyjnych oraz poprzez ustanowienie wymogów emisyjnych dla statków pływających po norweskich fiordach.

Norwegia planuje wprowadzić wymogi dotyczące rozwiązań niskoemisyjnych i zeroemisyjnych w przetargach publicznych, aby przyspieszyć zieloną transformację w przemyśle morskim. Takie wymagania zostaną wprowadzone w 2023 roku w nowych przetargach na połączenia promowe, a w 2025 roku dla szybkich statków. 

Ponadto od 2026 roku do fiordów należących do norweskiego dziedzictwa będą mogły wpływać wyłącznie statki wycieczkowe i promy o zerowej emisji.

Źródło: TECO 2030


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.