• <
gryfia_70lat

Almatech łączy siły z e5 Lab w budowie zasilanego wodorem statku

26.05.2021 12:14 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Almatech łączy siły z e5 Lab w budowie zasilanego wodorem statku

Partnerzy portalu

Almatech łączy siły z e5 Lab w budowie zasilanego wodorem statku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Almatech

Szwajcarska firma kosmiczna i morska Almatech nawiązała współpracę z e5 Lab, japońską firmą finansowaną między innymi przez Mitsui O.S.K. Lines. Wspólnie mają opracować statek pasażerski napędzany systemem wodorowych ogniw paliwowych.

Sektor żeglugi morskiej jest jednym z sektorów, które mają na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej, a Japonia jest jednym z krajów, które mają szczególne potrzeby w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Firmy zawarły umowę o partnerstwie w celu promowania Zero Emission Speed Shuttle (ZESST) i wejścia na rynek japoński. ZESST to innowacyjny, napędzany wodorem i energią elektryczną bezemisyjny wahadłowiec pasażerski opracowany przez firmę Almatech.

e5 Lab, japoński startup zajmujący się elektryfikacją i digitalizacją statków oceanicznych, ma pośredniczyć między Almatech a firmami, które są zainteresowane wykorzystaniem statku na trasach wokół Japonii.

Almatech spędził około trzech lat na opracowywaniu ZESST. Prom napędzany wodorem jest wyposażony w wysokowydajne wodorowe ogniwa paliwowe i akumulatory litowo-jonowe. Jego kadłub jest wykonany z węgla i innych lekkich materiałów. Zużycie energii na pasażera stanowi około jednej piątej zużycia w konwencjonalnych statkach napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

ZESST ma w ogóle nie korzystać z paliw kopalnych i nie wydziela gazów cieplarnianych oraz generować minimalne ślady i hałas.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.