• <
smartre_2023

Holandia będzie produkować zielony wodór na terenie kompleksu portowego North Sea

17.05.2021 10:21
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Holandia będzie produkować zielony wodór na terenie kompleksu portowego North Sea

Partnerzy portalu

Holandia będzie produkować zielony wodór na terenie kompleksu portowego North Sea - GospodarkaMorska.pl
Fot. Northseaport

W Holandii na terytorium jednego z głównych portów powstanie zakład produkcji zielonego wodoru. 

Port North Sea to 60-kilometrowy transgraniczny obszar portowy, który rozciąga się od Vlissingen na wybrzeżu Morza Północnego w Holandii, około 32 km w głąb lądu do Gandawy w Belgii. Jest centralnym węzłem w Europie, przez którego przechodzi wiele rodzajów towarów. Na jego terytorium powstanie fabryka zielonego wodoru, czyli produkowanego z wykorzystaniem energii generowanej w instalacjach OZE. Za projekt odpowiedzialne są dwie firmy – Volth2 oraz Virya Energy, które podpisały już umowę o współpracy. 

Fabryka zielonego wodoru powstanie dokładnie w mieście Terneuzen na terenie portu w parku przemysłowym Axelse Vlakte. W przygotowaniu jest długoterminowa umowa dotycząca użytkowania obszaru przemysłowego o powierzchni 30 tys. m2. 

3600 ton zielonego wodoru w skali roku

Deweloperzy planują budowę jednostki produkcyjnej z elektrolizerem o mocy 25 MW. Według planów fabryka będzie produkowała do 3600 ton zielonego wodoru w skali roku. Wodór będzie magazynowany i użytkowany na potrzeby portowe. Lokalizacja znajduje się w strefie, w której zużywa się dużo tego paliwa. Fabryka w dłuższej perspektywie może być poddana rozbudowie, a produkcja wodoru podwojona, w dalszej perspektywie – trzykrotnie zwiększona. 

Jak czytamy w komunikacie port North Sea, fabryka będzie znajdowała się pobliżu aktywów istniejącego producenta bio-LNG. W bezpośrednim sąsiedztwie trwają prace nad dwoma kolejnymi projektami dotyczącymi bioetanolu. Port w tym kraju może stać się jednym z klastrów różnych producentów zrównoważonych paliw i surowców w Holandii, co stwarza potencjalne synergie między różnymi nowymi formami produkcji i wykorzystaniem zielonego wodoru. Ten może być wykorzystywany jako paliwo i surowiec w procesach produkcyjnych, oprócz szarego i niebieskiego wodoru.

Zaletą lokalizacji jest dostępność dróg, kolei oraz transportu morskiego, z pomoc których będzie mógł być transportowany wodór na większym obszarze. Wartość inwestycji oszacowano na poziomie 35-40 mln euro. 

Holandia wyznaczyła cele klimatyczne, w tym dla ekologicznego wodoru, aby zmniejszyć swój ślad węglowy (redukcję CO2) o 49 proc. do 2030 roku i 95 proc. do 2050 roku.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.