• <
nauta_2024

Zwodowano pierwszy elektryczny kontenerowiec dowozowy COSCO

kw

03.08.2023 11:05
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zwodowano pierwszy elektryczny kontenerowiec dowozowy COSCO

Partnerzy portalu

Fot. COSCO Shipping Lines

Chiński armator COSCO Shipping zakończył z sukcesem próby wodne pierwszego elektrycznego kontenerowca żeglugi bliskiego zasięgu o pojemności 700 TEU. Statek został zbudowany w stoczni COSCO w Yangzhou i będzie pływał po drogach wodnych śródlądowych oraz trasach przybrzeżnych.

Statek oznaczony numerem N997 jest wyposażony w 2 silniki elektryczne o mocy 900 kW, zasilane wymiennymi akumulatorami o pojemności 50,000 kWh w kontenerze 20-stopowym. To innowacyjny krok w kierunku dekarbonizacji żeglugi.

Dzięki zastosowaniu wymiennych akumulatorów, statek może unikać długiego oczekiwania na ładowanie w porcie, co zwiększa jego efektywność. Może żeglować bez wymiany akumulatorów na trasach o długości do 600 mil morskich, a w czasie 24-godzinnego rejsu redukuje emisje CO2 o 35 ton w porównaniu do statku z klasycznym napędem. To ogromny krok w kierunku ograniczenia wpływu żeglugi na środowisko.

COSCO planuje również budowę drugiego elektrycznego feedera, co pokazuje zaangażowanie firmy w promowanie ekologicznych i bezemisyjnych rozwiązań w żegludze. Projekt ten doskonale wpisuje się w ogólny plan dekarbonizacji gospodarki ogłoszony przez rząd Chin.

Takie inicjatywy pokazują, że branża żeglugi podejmuje wysiłki w celu osiągnięcia bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.