• <
KONGSBERG_2023

Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO]

25.11.2021 18:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO]

Partnerzy portalu

Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Yara International

Pierwszy na świecie elektryczny i samobieżny kontenerowiec – Yara Birkeland – zakończył swój dziewiczy rejs po fiordach Oslo – ujawniła firma Yara International z siedzibą w Norwegii, która jest właścicielem statku.

18 listopada Yara Birkeland odbyła swoją pierwszą i jedyną dotąd podróż do Oslo. 19 listopada norweski premier Jonas Gahr Størewas oraz minister rybołówstwa i polityki oceanicznej Bjørnar Skjæran, zostali oprowadzeni po jednostce przez dyrektora generalnego Yara, Sveina Tore Holsetera.

– Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować pierwszy na świecie w pełni elektryczny kontenerowiec. Oszczędzi to 1000 ton CO2 i zastąpi 40 000 przejazdów ciężarówkami z silnikiem Diesla rocznie – powiedział dyrektor generalny Yara.

Bezemisyjna żegluga

Yara Birkeland została opracowana we współpracy z Kongsberg Group. Statek został zbudowany przez stocznię Vard przy wsparciu finansowym firmy Enova i będzie eksploatowany komercyjnie od 2022 roku.

Kontenerowiec został dostarczony do Yara w listopadzie 2020 roku, pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID, które wstrzymały budowę statku.

– Od dłuższego czasu czekaliśmy na ten dzień. Yara Birkeland będzie transportować nawozy mineralne między Porsgrunn i Brevik oraz przyczyni się do znacznych redukcji emisji podczas transportu – dodał Holsether.

– To doskonały przykład zielonej transformacji w praktyce i mamy nadzieję, że ten statek będzie początkiem nowego typu bezemisyjnych kontenerowców. Na świecie jest wiele miejsc z zatłoczonymi drogami, które skorzystają na takim zaawansowanym technologicznie rozwiązaniu.

Teraz rozpocznie się dwuletni okres testowania technologii. Dzięki temu statek będzie certyfikowany jako autonomiczny, w pełni elektryczny kontenerowiec.

Wspólna ambicja

Yara Birkeland to wspólny projekt kilku podmiotów, w którym Kongsnerg jest odpowiedzialny za rozwój i dostarczanie wszystkich nowo opracowanych technologii na statku. Statek będzie obsługiwany z centrum monitoringu i operacji Masterlys w Horten. Masterlys to wspólne przedsięwzięcie firm Kongsberg i Wilhelmsen.

– Norwegia to wielki kraj morski, a inne narody szukają w Norwegii ekologicznych rozwiązań na morzu. Yara Birkeland jest wynikiem silnej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadamy w norweskim klastrze morskim i przemyśle. Projekt pokazuje, w jaki sposób opracowaliśmy wiodącą na świecie innowację, która przyczynia się do zielonej transformacji i zapewnia ogromne możliwości eksportowe dla norweskiej technologii i przemysłu – skomentował Geir Håøy, dyrektor generalny Kongsberg Group.

Enova, rządowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za promocję energii odnawialnej, przeznaczyło do 133,5 mln NOK na budowę pierwszego na świecie elektrycznego i autonomicznego kontenerowca.

Ekologiczna żegluga to przyszłość

Równolegle z budową Yara Birkeland, Yara zainicjowała rozwój ekologicznego amoniaku jako bezemisyjnego paliwa dla żeglugi poprzez nowo powstałą firmę Yara Clean Ammonia.

Jako największy na świecie producent nawozów, Yara wykorzystuje amoniak do produkcji nawozu i pomaga wyżywić stale rosnącą populację. Jednocześnie obecna produkcja amoniaku stanowi 2 procent światowego zużycia energii z paliw kopalnych. Odpowiada to około 1,2 procentowi całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.