• <
escort_980x120_gif_2020

Czy rosyjscy oligarchowie chowają swoje jachty w Petersburgu?

gm

04.01.2023 18:56
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Czy rosyjscy oligarchowie chowają swoje jachty w Petersburgu?

Partnerzy portalu

Czy rosyjscy oligarchowie chowają swoje jachty w Petersburgu? - GospodarkaMorska.pl
Zdjęcia pokazujące zmiany przy nabrzeżu w Łomonosowie, fot. Google Earth / H I Sutton

Zajmujący się białym wywiadem bloger H I Sutton twierdzi, że rosyjscy oligarchowie na czele z Władimirem Putinem utworzyli pod Petersburgiem specjalny ośrodek, w którym chronią swoje superjachty.

H I Sutton oraz inni OSINT-owcy zwrócili uwagę, że na zdjęciach satelitarnych przedstawiających Łomonosow pod Petersburgiem w Rosji pojawiły się nowe nabrzeża, przy których cumują jachty. Specjalny obiekt przeznaczony dla superjachtów oligarchów powstał bardzo szybko – na zdjęciach z 2020 roku widać wciąż zdegradowane nabrzeża, podczas gdy ujęcia z 2022 roku pokazują już zmodernizowaną i uporzadkowaną infrastrukturę i parkingi dla aut osobowych. Na jednym ze zdjęć widać także zacumowany jacht. Molo, używane wcześniej przez statki handlowe, miało zostać odbudowane na początku 2022 roku, tuż po ataku Rosji na Ukrainę.

Blogerzy uważają, że utworzony w Łomonosowie obiekt ma stanowić dyskretne schronienie dla superjachtów oligarchów, w tym samego prezydenta Rosji Władimira Putina. Na zdjęciach satelitarnych na Google Earth widać cumujący przy nabrzeżu jacht o długości około 55 metrów. H I Sutton twierdzi, że na najnowszych zdjęciach satelitarnych okolicy widać zacumowany w tym samym miejscu przy nabrzeżu 82-metrowy jacht dyktatora znany jako Graceful, choć widziany już także pod nazwą Косатка (Orka). Jacht miał opuścić Kalinigrad we wrześniu 2022 roku, następnie udać się na północ – był widziany u wybrzeży Estonii pod koniec września. H I Sutton twierdzi, że obecnie jednostka stacjonuje właśnie w Łomonosowie, choć jednocześnie zwraca uwagę, że ostatnie zdjęcia z satelity Sentinel-2 zostały wykonane podczas dużego zachmurzenia, które utrudnia dostrzeżenie szczegółów.

Łomonosow wydaje się być bezpiecznym schronieniem. Tuż obok, po drugiej stronie basenu, znajduje się baza marynarki wojennej Kronshtadt.


Gospodarka Morska
Fot. H I Sutton
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.