• <
siemens_gamesa_2022

Niszczyciel uratował jacht

jm

14.11.2022 22:36

Partnerzy portalu

Niszczyciel uratował jacht - GospodarkaMorska.pl
HMS Diamond, fot. Alan Jamieson / Wikipedia

Brytyjski niszczyciel HMS Diamond uratował załogę niewielkiego jachtu na kanale La Manche.

W czwartek 10 listopada niszczyciel HMS Diamond wyszedł z portu i zmierzał na spotkanie z lotniskowcem HMS Queen Elisabeth, kiedy odebrał sygnał SOS nadany przez załogę niewielkiego jachtu płynącego u wybrzeży wyspy Wight na kanale La Manche. Na pokładzie cywilnej jednostki znajdowało się pięć osób. Jacht, który płynął z Solent do Honfleur we Francji nabierał wody i groziło mu zatonięcie, ponadto czterem członkom załogi doskwierały problemy zdrowotne.

W porozumieniu z francuską strażą przybrzeżną niszczyciel skierował się w kierunku jachtu. Załoga okrętu wojennego zwodowała małą łódź, za pomocą której na pokład HMS Diamond podjął chorych na pokład. Zostali oni następnie przekazani na łódź ratunkową i zabrani na ląd. Kapitan jachtu pozostał na swojej jednostce by ratować ją przed zatonięciem. Z pomocą przyszło mu trzech załogantów HMS Diamond. Finalnie jacht utrzymał się na powierzchni, kapitan doprowadził go bezpiecznie do Wielkiej Brytanii.

– Pracując bez wytchnienia w trudnych warunkach członkowie mojej załogi uratowali pięciu marynarzy i jacht. To działanie zgodne z najlepszymi tradycjami służby i jestem bardzo dumny ze swojego zespołu – przekazał kmdr Peter Barfoot, dowódca HMS Diamond.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.