• <

Superjacht rosyjskiego oligarchy trafi do Ukrainy

jm

06.12.2022 14:33

Partnerzy portalu

Superjacht rosyjskiego oligarchy trafi do Ukrainy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dragec / VesselFinder.com

Superjacht Royal Romance należący do związanego z Władimirem Putinem rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka zostanie przekazany ukraińskiemu rządowi. Ten planuje go zlicytować.

Jacht został zajęty w Rijece w Chorwacji w związku z sankcjami nałożonymi na oligarchę przez Unię Europejską. Medwedczuk jest powiązany z Kremlem biznesowo, jest też bliskim przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina. Biznesmen znalazł się na liście sankcyjnej zarówno UE, jak i USA. Mężczyzna był też na liście poszukiwanych w samej Ukrainie za wspieranie separatystów na wschodzie kraju. Został aresztowany w Kijowie, spędził 10 miesięcy w areszcie domowym, z którego uciekł w momencie ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Został jednak ponownie schwytany przez siły ukraińskie i wymieniony na 200 ukraińskich jeńców wojennych.

W listopadzie na Royal Romance oficjalnie wkroczyła chorwacka policja i funkcjonariusze FBI w oparciu o nakaz przeszukania wydany przez chorwacki sąd. Następnie sąd w Splicie zdecydował o przeniesieniu prawa własności superjachtu na rząd Ukrainy. Ukraińska agencja zarządzająca aktywami jest w bliskim kontakcie z chorwackimi organami ścigania, tamtejszym ministerstwem sprawiedliwości oraz zarządem portu w Rijece, by sfinalizować transfer jachtu. Ukraińcy postanowili, że jednostka zostanie zlicytowana. Ponad 92-metrowy superjacht jest wyceniany na około 200 milionów dolarów.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.