• <
mewo_2022

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.

Strategiczny wybór Gdańska, stolicy województwa pomorskiego, odzwierciedla jego bliską odległość do ewoluujących inwestycji branży offshore wind. Ten ruch stanowi istotny postęp dla Siemens Gamesa, ugruntowując pozycję gdańskiego hubu jako pierwszego centrum kompetencyjnego w Polsce, w pełni zaangażowanego w rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Paweł Przybylski, dyrektor zarządzający i dyrektor sprzedaży offshore w Siemens Gamesa Polska, zaznaczył, że zadania powierzone zespołowi będą miały globalny zasięg. 

– Najważniejsze jest to, że możemy tu zaangażować do pracy wielu utalentowanych ludzi, którzy będą działać przy realizacji projektów offshore, głównie oczywiście w Polsce. Jednak nie prowadzimy jeszcze żadnych operacji związanych z turbinami wiatrowymi w polskiej części Bałtyku, zatem nasz zespół będzie delegowany także do rozmaitych przedsięwzięć, w zasadzie na całym świecie – podkreślił.

Dyrektor zwrócił również szczególną uwagę na entuzjastyczne reakcje osób zainteresowanych dołączeniem do zespołu, wskazując na to jako dowód, że wybór Gdańska jako lokalizacji był słuszną decyzją. Siemens Gamesa Baltic Offshore Execution Centre rozpoczęło działalność z zamiarem zatrudnienia około 80 specjalistów w Gdańsku, wspartych co najmniej 70 pracownikami technicznymi, aktywnymi w różnych miejscach w Polsce.

– Aktualnie w biurze mamy około 80 osób. Dysponujemy też ogromnym zespołem techników pracujących bezpośrednio przy projektach, czyli zarówno w portach instalacyjnych, jak i przy uruchamianiu turbin – poinformował Przybylski.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Bjoern de Sousa, senior vice president offshore execution w Siemens Gamesa, podzielił się podobnymi przemyśleniami, akcentując znaczenie nowego biura w szerszej strategii firmy. 

– Dla nas to bardzo istotny krok. Polska oferuje ogromny potencjał morski, a Gdańsk oferuje ogromny zbiór utalentowanych ludzi i bliskość uniwersytetów. Otwarcie tego biura jest ważnym etapem w rozwijaniu naszych zasobów ludzkich – zauważył.

Kontynuując, odniósł się do trudności, z którymi aktualnie mierzy się firma.

– Siemens Gamesa stoi teraz w obliczu pewnych wyzwań. Mamy problemy jakościowe w obszarze turbin lądowych. W obszarze offshore wyzwaniem będzie opanowanie dynamiki wzrostu sektora. Na świecie jest olbrzymi popyt na projekty energetyki morskiej. Musimy więc rozbudować naszą siłę roboczą i dlatego też jesteśmy tu w Gdańsku – wyjaśnił.

Ten ruch jest spójny z zaangażowaniem Siemens Gamesa we wsparcie polskiego rynku oraz w udział w projektach MEW na świecie. Firma odnotowała znaczący wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zwiększając liczbę pracowników w Polsce w zespole ds. realizacji projektów offhosre z 10 do 160 osób, planując dalszy rozwój w Gdańsku.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Paweł Przybylski podkreślił również strategiczne umowy zawarte przez Siemens Gamesa z Polenergią/Equinor, RWE i PGE/Ørsted. Firma została wybrana preferowanym dostawcą turbin dla trzech polskich projektów, w tym dla farm MFW Baltyk II i MFW Baltyk III. W kwietniu zaś podpisano kontrakt na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW (107 turbin o mocy 14 MW każda).

– Trójmiasto było dla nas optymalną lokalizacją, jako że ma całe zaplecze dużego miasta, będąc przy tym blisko morza. Jednocześnie ma ono dobre połączenie z resztą polskich miast, jak choćby z Warszawą – zaznaczył Przybylski, wskazując na pragamtyczne podejście w wyborze lokalizacji nowego biura.

Siemens Gamesa wyraża swoją troskę o komfort pracowników, oferując im różne przywileje, w tym opcję pracy hybrydowej, zwiększając elastyczność w codziennych harmonogramach. Podczas przezwyciężania wyzwań i dążenia do maksymalnego wykorzystania globalnego popytu na morską energetykę wiatrową, biuro w Gdańsku staje się cennym aktywem w strategicznej wizji przyszłości Siemens Gamesa.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.