• <

Wynik wyszukiwania - "fbi" - Wiadomości

Na statku, który uderzył w most w Baltimore, wysadzono zalegające od tygodni elementy konstrukcji. Kontenerowiec jest wolny

Saperzy z armii USA wykonali skomplikowaną operację wysadzenia elementu konstrukcji mostu Francis Scott Key, który od marca zalegał na kontenerowcu M/V Dali, który z tego powodu pozostawał zablokowany. Teraz będzie możliwe odholowanie statku i udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore.
14.05.2024

Pojawili się nowi mieszkańcy płockiego zoo. To pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate

W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii. Oba gatunki, występujące w warunkach naturalnych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd., są zagrożone wyginięciem.
25.04.2024

Ukraińska agencja wskazała firmę, która zajmie się sprzedażą superjachtu zarekwirowanego rosyjskiemu oligarsze

Komisja ds. konkurencyjnego wyboru podmiotów prawnych zajmujących się sprzedażą zajętych aktywów wybrała Troostwijk Auctions jako sprzedawcę jachtu Royal Romance, należącego wcześniej do rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka. Jednostka została w ubiegłym roku zarekwirowana w chorwackim porcie i przekazana ukraińskiemu rządowi.
23.04.2024

Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę.
21.04.2024

FBI wszczęło śledztwo w sprawie katastrofy mostu w Baltimore

FBI wszczęło śledztwo w sprawie zawalenia się mostu Francisa Scotta Key Bridge w Baltimore. Miasto zamierza podjąć kroki prawne przeciwko właścicielowi statku, który uderzył w filar obiektu powodując jego zniszczenie.
16.04.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat Rejsu Roku

W poniedziałek na Martynice wieku 66 lat zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat nagrody honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant, który w latach 2017-2018 opłynął świat. O jego śmierci poinformował prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
20.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski srebrnym medalistą na Lanzarote

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote najlepszy okazał się Włoch Nicolo Renna, a trzeci był broniący tytułu Holender Luuc Van Opzeeland.
03.02.2024

Nietypowa akcja SAR. Tylko oni byli w stanie uratować psa

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Kołobrzeg uratowali szczeniaka, który utkwił na niewielkiej wysepce na Bugu i przebywał tam kilka dni. Ratownicy musieli pokonać 700 km w jedną stronę, bo inne służby nie były w stanie przeprowadzić akcji.
03.02.2024

Możliwa sensacja: czy odnaleziono samolot Amelii Earhart?

Firma Deep Sea Vision podała, że udało się zlokalizować na południowym Pacyfiku obiekt, który może być wrakiem samolotu słynnej lotniczki Ameliii Earhart.
30.01.2024

Epsilon rozpoczął rejsy na linii Świnoujście – Trelleborg

Dziś w nocy nowy prom we flocie Unity Line wyruszył w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do Trelleborga.
23.01.2024

Elbląg nie odda portu. Jest porozumienie w sprawie pogłębienia toru wodnego

16 stycznia władze Elbląga spotkały się w Warszawie z wiceministrem infrastruktury Arkadiuszem Marchewką, aby wypracować wspólne rozwiązanie w kwestii dokończenia pogłębiania toru wodnego.
17.01.2024

Pożar na statku w Porcie Gdańsk

Na statku Konstantinos, który cumuje przy Nabrzeżu Przemysłowym w gdańskim porcie, w poniedziałek rano doszło do pożaru złomu. Na miejscu pracują strażacy. Nikomu nic się nie stało.
08.01.2024

Chiński masowiec staranował filipińską jednostkę rybacką

Chiński masowiec Tai Hang 8 uderzył w zacumowaną do gromadzącego ryby urządzenia filipińską łódź rybacką. Masowiec popłynął dalej, a pięciu ocalałych rybaków uratowały inne rybackie jednostki.
07.12.2023

Hakerzy zaatakowali amerykańską stocznię budującą okręty wojenne

Międzynarodowa grupa hakerów Hunters International podała, że zaatakowała serwery Austal USA – amerykańskiego oddziału australijskiej stoczni zajmującej się realizacjami dla sektora obronności, m.in. budującego sekcje atomowych okrętów podwodnych.
07.12.2023

Orki zatopiły polski jacht

Stado orek w Cieśninie Gibraltarskiej zaatakowało jacht Grazie Mamma należący do polskiej firmy turystycznej Morskie Mile. Jednostka została poważnie uszkodzona i zatonęła. Załodze nic się nie stało.
02.11.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Co skrywa Bałtyk? Wrak żaglowca Catharina z bliska!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podzieliło się w mediach społecznościowych wyjątkowym wydarzeniem. Dział Badań Podwodnych przyjrzał się z bliska wrakowi Catharina - drewnianemu żaglowcowi, tzw. szkucie rewskiej, zatopionej w 1945 roku. Odkrycia badaczy są imponujące.
19.10.2023

Ewakuacja w Baltic Hub. Z kontenera zaczął ulatniać się gaz

Z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku zaczął ulatniać się gaz. Strażacy ewakuowali 19 osób z jednostki i obsługi terminala.
11.10.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Na bułgarski kurort nad Morzem Czarnym spadł dron. Zabłądził z Ukrainy?

Na skałach u wybrzeża miejscowości Tiulenowo, 80 km na północ od Warny, został znaleziony dron; na miejsce zdarzenia wysłaliśmy specjalną jednostkę, by zbadała bezzałogowiec i go zdezaktywowała - poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu ministerstwo obrony Bułgarii. Przypuszcza się, że dron jest wyposażony w ładunek wybuchowy - przekazało bułgarskie radio publiczne BNR.
18.09.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

Były CEO Google vs. córka rosyjskiego oligarchy – niecodzienny spór o superjacht

Na Antigui trwa prawny spór, w jaki zwykli mieszkańcy planety Ziemia nigdy nie będą zaangażowani. Ścierają się w nim tytani: były CEO Google oraz córka rosyjskiego oligarchy. A wszystko to o ultraluksusowy superjacht, którego dość już ma rząd kraju.
05.09.2023

Rumunia. Ministerstwo obrony zaprzecza informacji o eksplozjach rosyjskich dronów na terytorium kraju

Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.
04.09.2023

Rosyjscy hakerzy zdobyli dane o zabezpieczeniach brytyjskiej bazy okrętów podwodnych

Rosyjska grupa hakerska LockBit zdobyła i opublikowała w darknecie informacje na temat zabezpieczeń szeregu brytyjskich obiektów wojskowych i wywiadowczych, w tym między innymi bazy okrętów podwodnych – podał w niedzielę "Sunday Mirror".
03.09.2023

Regaty im. gen. Zaruskiego – 17 jachtów rywalizowało na Zatoce Puckiej

17 jachtów klasy Puck rywalizowało w sobotę w Rewie (Pomorskie) w regatach im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP. To druga edycja tych zawodów na Zatoce Puckiej. Wcześniej, przez 11 lat, odbywały się w Chersoniu na Ukrainie.
26.08.2023

Antikythera. Starożytny wrak, nowe odkrycia

Od przeszło 120 lat tajemniczy wrak Antikythera fascynuje badaczy z całego świata. Ostatnia ekspedycja prowadzona przez międzynarodowy zespół ekspertów, w tym archeologów, nurków, inżynierów oraz naukowców, przyniosła kolejne, ekscytujące odkrycia. Rzucają one nowe światło na zagadkową przeszłość tego antycznego statku, dostarczając cennych informacji dotyczących jego budowy, ładunku i ukrytych skarbów spoczywających na dnie morza.
03.08.2023

Unibaltic ma nowy chemikaliowiec

Flota Unibaltic Shipping Ltd zwiększyła się do 10 statków. Najnowszym nabytkiem firmy został chemikaliowiec, który otrzymał imię Agath 2.
01.08.2023

Rozpoczęła się 4. edycja Polboat Yachting Festival

Za nami otwarcie i pierwszy dzień międzynarodowych targów Polboat Yachting Festival. To już czwarta odsłona tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła rekordową liczbę wystawców.
27.07.2023

8-letnia dziewczynka przeszła plażą z Sopotu do Gdańska 4 kilometry

Ratownicy z sopockiego WOPR w sobotę poszukiwali 8-letniej dziewczynki. Zaginięcie dziecka po kilku minutach zgłosiła mama. Dziewczynkę odnaleziono po około 1,5 godziny przy jednym z wejść na plażę w Gdańsku, oddalonym od Sopotu o cztery kilometry.
10.07.2023

Energetyczna, wakacyjna przygoda! „Świerszczyk” na morskich farmach wiatrowych

Wydawnictwo Nowa Era i PGE Baltica łączą siły, prezentując wyjątkowy numer „Świerszczyka”. To zaproszenie do ekscytującego świata morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2023

Kołobrzeg zwiększa bezpieczeństwo na plaży

Na kołobrzeskiej plaży pojawiły się dodatkowe przedmioty, mające wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. To stojak życia, dostępny do ogólnego użytku w niestrzeżonych przez ratowników miejscach.
05.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Sześć osób poszkodowanych w pożarze jachtu w Stepnicy

Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało poszkodowanych w pożarze jachtu, do którego doszło w Stepnicy. Mają poparzenia pierwszego stopnia kończyn dolnych i górnych – poinformował w sobotę rzecznik KW PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak.
25.06.2023

Jacht rosyjskiego oligarchy sprzedany za 68 milionów dolarów

Władze wyspiarskiego państwa Antigua i Barbuda wystawiły na aukcję jacht Alfa Nero, należący wcześniej do miliardera Andrieja Guriewa, zatrzymany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
22.06.2023

Największy na świecie wycieczkowiec przechodzi próby morskie

Icon of the Seas, największy na świecie statek wycieczkowy linii Royal Caribbean, wypłynął z dziś fińskiej stoczni Meyer Turku po raz pierwszy. Statek przejdzie tygodniowe próby morskie.
19.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Zatopiony na Bałtyku dźwig podjęty z dna

Podjęte z dna elementy dźwigu, który w zeszłym roku zatonął podczas transportu między Łebą i Ustką, przypłynęły do Gdańska.
25.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Noc Muzeów w Łodzi: podwodny świat w Orientarium

Strefa oceaniczna Orientarium za 5 zł czy inscenizacja procesu "łódzkiej Gorgonowej" z lat 30. XX wieku w Sądzie Okręgowym to tylko dwie z kilkudziesięciu atrakcji, na jakie można liczyć w sobotę podczas Nocy Muzeów w Łodzi. Większość z nich rozpoczęła się o godz. 18.
13.05.2023

Dni Otwarte na pokładzie Strażaka-28

Świętowanie Dni Otwartych Funduszy Europejskich w porcie Szczecin-Świnoujście rozpoczęło się dzisiaj niezwykłym wydarzeniem. Wszyscy zainteresowani mieli okazję zasiąść za sterami Strażaka-28, najnowszej jednostki we flocie portu.
13.05.2023

Na dnie morza odnaleziono drogę, która ma 7 tys. lat

Liczącą 7 tys. lat drogę znaleźli archeologowie podczas podwodnych badań na wyspie Korcula w południowej Dalmacji – poinformował Uniwersytet w Zadarze (Chorwacja).
09.05.2023

W okolicach Olsztyna trwa akcja zarybiania rzek i jezior

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie zorganizował w majówkę akcję zarybienia wód wylęgiem żerującym szczupaka. W regionie do jezior i rzek trafiło niemal pół miliona rybek.
04.05.2023

Na jeziorze Nidzkim holowano oderwany pomost

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek na jeziorze Nidzkim w w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Od brzegu oderwał się pomost długości około 30 m i wadze kilku ton. Płynął on w głąb jeziora zagrażając żeglarzom. Niezbędna okazała się interwencja policyjnych wodniaków.
04.05.2023

Mazurscy ratownicy: podczas majówki przeważały akcje techniczne

Wyciąganie jachtów i hauseboatów z mielizn i trzcinowisk oraz podjęcie z wody dryfujących po zatonięciu motorówki osób - to akcje ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas kilkudniowej majówki na mazurskich jeziorach.
03.05.2023

Pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na Krymie

Sobotni pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na anektowanym przez Rosję Krymie – informuje w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Paliwo z tej bazy wykorzystywała rosyjska Flota Czarnomorska.
30.04.2023

Statek wikingów odkryty w kopcu grobowym w Norwegii

20-metrowy statek wikingów został odkryty w kopcu, wcześniej uważanym za pusty – informuje serwis Science Norway. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu georadaru.
30.04.2023

Naftohaz: Trybunał zobowiązał Rosję do zapłacenia 5 mld USD odszkodowania za przywłaszczenie aktywów na Krymie

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz Naftohazu Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie – powiadomił w czwartek szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.
13.04.2023

Chiński koń trojański w amerykańskich portach

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi potencjalnego wykorzystania dźwigów produkcji chińskiej do zbierania informacji o amerykańskim sprzęcie wojskowym, członkowie House China Select Committee, pod przywództwem jej prezesa Mike'a Gallaghera, zebrali się w porcie w Miami, aby zbadać tę kwestię i zaproponować ustawodawstwo mające na celu inspekcję dźwigów portowych i zakazanie używania dźwigów z oprogramowaniem podatnym na chińską kontrolę.
02.04.2023

Następca duńskiego tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego

Następca duńskiego tronu książę Fryderyk zainaugurował w środę system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego. Według mediów jest to pierwszy projekt na świecie, który umożliwia wykorzystanie wyeksploatowanego pola naftowego w ramach międzynarodowej współpracy.
08.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

Szczecińska Partner Stocznia zbudowała kadłub dla Holendrów

Partner Stocznia ze Szczecina przekazała kontrahentowi częściowo wyposażony kadłub jednostki do transportu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych.
03.03.2023

W obrębie Portu Gdańsk zostanie uruchomione Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów Grupy Azoty

Grupa Azoty otwiera w Gdańsku Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział w czwartek, że bionawozy są zgodne z Europejskim Zielonym Ładem, to też dział, który musi się rozwijać pod względem dostępności surowców i możliwości produkcyjnych.
23.02.2023

Podpisano umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
22.02.2023

Marynarska bluza i listy znalezione we wraku niemieckiego okrętu trafiły do Fortu Gerharda

Do Fortu Gerharda-Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu trafiła bluza marynarza i listy z frontu znalezione trzydzieści lat temu we wraku jednego z niemieckich okrętów. Pasjonaci historii próbują odnaleźć rodzinę marynarza i ustalić, jak potoczyły się jego losy.
16.02.2023

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.
16.02.2023

Kolizja dwóch statków w Wietnamie

W sobotę 11 lutego dwa statki zderzyły się na rzece Long Tau w mieście Ho Chin Minh w południowo-wschodnim Wietnamie. Były to jednostki Wanhai 288 z Singapuru i Resurgence z Bahamów, przewożące odpowiednio 1383 i 600 kontenerów.
14.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Amerykański lotniskowiec w gotowości do akcji ratunkowej w Turcji

W środę 8 lutego rząd USA ogłosił, że okręt USS George H.W. Bush (CVN-77) będzie przebywał na Morzu Śródziemnym, w pobliżu Turcji, aby zapewnić wszelką pomoc państwu dotkniętemu niszczycielskim trzęsieniem ziemi.
09.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć łodzi motorowych rosyjskiego zwiadu

W ciągu minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć lekkich łodzi motorowych, wykorzystywanych przez grupy zwiadowcze wroga. Operacja miała miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, gdzie przeciwnik zaktywizował swoje działania dywersyjne - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny armii Ukrainy.
31.01.2023

Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu

W ubiegłym roku Europa zaimportowała rekordowe wolumeny gazu z Norwegii. Jak informuje Gassco, norweski operator sieci gazowej, do odbiorców na Starym Kontynencie trafiło 116,9 mld m3 błękitnego paliwa. Dzięki temu Norwegia stała się największym dostawcą gazu do Europy. Z surowca może skorzystać również Polska.
28.01.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

Nowy egzotyczny lokator akwarium w warszawskim zoo

Niespełna roczny samiec orlenia plamistego (Aetobatus ocellatus) dołączył do dwóch kolegów tego gatunku oraz kilkunastu gatunków innych ryb, w tym rai omańskich i rekinów bambusowych - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.
20.01.2023

Regaty The Ocean Race wystartowały. Świetny początek polskiego jachtu

Gdy w czerwcu 2018 roku w Hadze dekorowano zwycięzców Volvo Ocean Race, nikt nie mógł przypuszczać, że na kolejną edycję przyjdzie czekać aż cztery i pół roku. Mało kto także wierzył, że na jej starcie znów pojawi się polski jacht. A jednak marzenia się spełniają. Po pandemicznych zawirowaniach, z nową nazwą i nową energią wystartowały regaty The Ocean Race. W klasie VO65 od samego początku świetnie prezentuje się płynący pod biało-czerwoną banderą „WindWhisper”.
17.01.2023

Nocna akcja ratownicza w Gdańsku – załoga nie miała uprawnień ani zgody na nurkowanie

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii, których jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - poinformowała policja.
15.01.2023

Ruszą prace na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. Powstanie tam terminal instalacyjny

Wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. To tam ma powstać terminal instalacyjny umożliwiający wstępny montaż turbin i masztów, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
13.01.2023

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.
12.01.2023

Załoga jachtu I Love Poland płynie w transatlantyckich regatach

Promujący Polskę jacht I Love Poland płynie po raz drugi w transatlantyckich regatach z Wysp Kanaryjskich na Karaiby - poinformował we wtorek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W 2022 roku jacht był trzeci.
10.01.2023

Polski jacht najlepszy w Alicante. WindWhisper wygrywa portowy etap The Ocean Race

WindWhisper okazał się bezkonkurencyjny w portowym wyścigu klasy VO65 w Alicante, rozpoczynającym tegoroczną edycję The Ocean Race. Polska ekipa płynąca pod dowództwem hiszpańskiego skippera Pablo Arrarte jako pierwsza ukończyła wyścig z miażdżącą przewagą.
09.01.2023

Gintaras Žagunis będzie patrolował granicę morską Litwy

Estońska stocznia Baltic Workboats dostarczyła litewskiej Państwowej Straży Granicznej statek patrolowy Gintaras Žagunis.
09.01.2023

Kalinek błękitny zawitał na Bałtyk. To największy krab, jakiego znaleziono w Polsce

Pod koniec grudnia na Wyspie Sobieszewskiej spacerowicze natknęli się na nie lada gościa – na plaży znaleziono dużego, niebieskiego kraba. Okazało się, że to kalinek błękitny, który... do tej pory tu nie występował.
03.01.2023

SBU nakłada areszt na tony rudy żelaza ukrywanej w ukraińskich portach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
27.12.2022

Rosjanie wyprowadzili na Morze Czarne trzy okręty mogące przenosić Kalibry

W akwenie Morza Czarnego znajdują się trzy rosyjskie okręty, mogące przenosić rakiety Kalibr – powiadomiła w sobotę marynarka wojenna Ukrainy.
24.12.2022

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.
13.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uroczysta przysięga żołnierzy przed ORP Błyskawica

Niemal 250 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę wojskową na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed ORP Błyskawica.
10.12.2022

5 ton kokainy wyłowione z Morza Karaibskiego

W ubiegłym tygodniu załoga statku patrolowego Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej, HNLMS Holland, przejęła potężną ilość narkotyków. Nie były potrzebne żadne pościgi, strzały ostrzegawcze ani abordaże. Wystarczyło wyciągnąć z wody 5 ton kokainy.
09.12.2022

Superjacht rosyjskiego oligarchy trafi do Ukrainy

Superjacht Royal Romance należący do związanego z Władimirem Putinem rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka zostanie przekazany ukraińskiemu rządowi. Ten planuje go zlicytować.
06.12.2022

Towary z Zim Kingston wciąż lądują na plażach [WIDEO]

Ponad rok po wypadku, towary, jakie przewoził statek Zim Kingston, który zgubił kontenery w pobliżu cieśniny Juan de Fuca, wciąż lądują na plażach. Niektórzy zbieracze zdążyli się obłowić.
06.12.2022

Blisko 600 fok na wysepce u ujścia Wisły

Wysepki nad Ujściem Wisły to dominium fok. Dron Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego sfotografował aż dokładnie 592 zwierzęta wylegujące się jednocześnie na wyspie.
03.12.2022

Niemcy. "Tagesschau": stocznia w Bremie budowała jachty dla oligarchów i dla Putina

Niemiecka policja, w poszukiwaniu majątku rosyjskich oligarchów, natrafiła na luksusowe jachty, mogące być ich własnością. Także FBI zainteresowało się kilkoma jachtami, powstałymi na terenie stoczni w Bremie, które należą z dużym prawdopodobieństwem do Rosjan objętych sankcjami, a nawet do Władimira Putina – opisuje portal "Tagesschau".
21.10.2022

Ukraina. Dowódca armii ukraińskiej Załużny opublikował mapę rosyjskich ataków rakietowych

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny opublikował mapę poniedziałkowych rosyjskich ataków rakietowych. Rosja uderzyła w cele cywilne i krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej.
10.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Rosjanie budują fortyfikacje na granicy Krymu z obwodem chersońskim

Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego, można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu – poinformowało we wtorek na Facebooku przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
20.09.2022

Początki MEW we Francji. EDF Renewables i polsko-francuski dzień offshore

Saint-Nazaire to pierwsza otwarta we Francji morska farma wiatrowa. Jej budowa trwała ponad dziesięć lat i ostatecznie stała się success story jej dewelopera, firmy EDF Renewables. We wtorek 13 września w Gdańskim Inkubatorze STARTer polska branża morska mogła wysłuchać i zobaczyć, jak powstawała ta dziś będąca jedną z najbardziej nowoczesnych morskich farm wiatrowych w Europie.
15.09.2022

Nowy prom Steny już w Polsce

Nowy prom Stena Line, Stena Estelle, który będzie operował między Gdynią a Karlskroną, jest już w Polsce. Póki co jednak czeka w stoczni.
16.08.2022

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.
12.08.2022

Dwa kolejne statki płyną „korytarzem zbożowym”

„Korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy wypłynęły we wtorek dwa kolejne statki z ładunkiem ziarna i produktów rolnych – poinformowała Administracja Portów Morskich Ukrainy. Rano jednostki opuściły port w Czarnomorsku.
09.08.2022

Rosjanie na Krymie odwołali obchody. Boją się ukraińskiego wojska

Rosjanie na anektowanym Krymie boją się ukraińskich sił zbrojnych, dlatego odwołali obchody Dnia Marynarki Wojennej Rosji i oskarżyli Ukrainę o rzekomy atak dronem w Sewastopolu - pisze w niedzielę Marynarka Wojenna Ukrainy.
31.07.2022

Unikatowe odkrycie na jachcie rosyjskiego oligarchy. Czy to jajo Fabergé?

Najprawdopodobniej słynne jajko Fabergé, dzieło sztuki złotniczej, znaleźli amerykańscy funkcjonariusze. To jedno z jedno z niewielu pozostałych na świecie.
21.07.2022

We włoskim porcie skonfiskowano wojskowe drony dla Rosji

W porcie Gioia Tauro we włoskiej Kalabrii służby celne skonfiskowały nowoczesne amerykańskie drony wojskowe, które miały dotrzeć do Rosji - podał w czwartek dziennik "La Repubblica". Według gazety Rosja, która nie ma takiego sprzętu najnowszej generacji, próbowała sprowadzić go przez Włochy.
14.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Rosyjski superjacht wart 300 mln USD pływając pod amerykańską banderą, zatrzymany cumuje na Hawajach

Należący do Rosjan superjacht zatrzymany na Fidżi przez amerykańskie organy ścigania, które rozprawiają się z oligarchami objętymi sankcjami, zacumował w czwartek w Honolulu.
18.06.2022

Fidżi. Po wygranej sprawie w sądzie rząd USA przejął superjacht wiązany z rosyjskim oligarchą

Luksusowy jacht, który zdaniem amerykańskiego FBI należy do rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa, może zostać przekazany Stanom Zjednoczonym i usunięty z terytorium Fidżi - zdecydował we wtorek fidżyjski sąd. Wkrótce po zapadnięciu wyroku służby amerykańskie wyprowadziły jacht z portu.
07.06.2022

Rosjanie ostrzelali Kijów z samolotów Tu-95 znad Morza Kaspijskiego

Rosjanie wystrzelili w niedzielę rano pociski rakietowe w stronę Kijowa z bombowców strategicznych Tu-95 znad Morza Kaspijskiego - poinformowało dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
05.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Ekwador. Operacja przeciwko przemytnikom narkotyków, przejęto dziewięć statków z kokainą

Marynarka wojenna Ekwadoru ogłosiła w poniedziałek sukces wielkiej operacji morskiej przeciwko przemytnikom narkotyków. Przejęto m.in. dziewięć statków z kokainą. Wojskowi zapewniają, że operacja sparaliżowała przemyt narkotyków szlakiem morskim do Meksyku i USA.
02.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Inżynier US Navy oskarżony o szpiegostwo

Inżynier marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i jego żona zostali oskarżeni o szpiegostwo. Mieli podjąć próbę przekazania obcemu państwu ściśle tajnych informacji o budowie okrętów podwodnych z napędem jądrowym.
11.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

USA. Prezes Colonial Pipeline potwierdził, że firma zapłaciła hakerom 4,4 mln dolarów okupu

Prezes amerykańskiej sieci rurociągów Colonial Pipeline Joseph Blount potwierdził w opublikowanej w środę w "The Wall Street Journal" rozmowie, że firma zapłaciła 4,4 mln dolarów okupu hakerom, którzy zorganizowali na nią cyberatak paraliżujący przez tydzień jej działanie.
19.05.2021

Spadki ropy w związku z kryzysem Covid-19 w Indiach czy panika po ataku ransomware?

Ceny ropy spadły w czwartek o ponad 2 proc., gdy kryzys Covid-19 w Indiach pogłębił się, a kluczowy rurociąg w USA wznowił działalność, zatrzymując wzrost, który podniósł cenę ropę do najwyższego poziomu od ośmiu tygodni po tym, jak IEA i OPEC prognozowały odbicie globalnego popytu w dalszej części roku.
14.05.2021

USA: Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami

Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie z tym prawem towary między portami w USA mogą przewozić statki zbudowane w kraju z amerykańską załogą.
12.05.2021

Ambasada Rosja odrzuca oskarżenia o rosyjskie związki z cyberatakiem na rurociągi paliwowe

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie oświadczyła we wtorek, że wbrew "próbom oskarżenia Rosji przez niektóre media" o cyberatak na sieć rurociągów paliwowych Colonial Pipeline w USA, Moskwa nie prowadzi wrogich działań w cyberprzestrzeni.
11.05.2021

Biały Dom ogłosił współpracę z Colonial Pipeline by złagodzić skutki zamknięcia rurociągu

Prezydent USA Joe Biden poinformował w poniedziałek, że jego administracja ściśle współpracuje z Colonial Pipeline, aby złagodzić skutki ataku cybernetycznego i zamknięcia rurociągu. Firma dostarcza paliwa do większości obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych.
11.05.2021

USA: rosyjska grupa przestępcza odpowiedzialna za cyberatak na sieć rurociągów paliwowych

Rosyjska grupa cyberprzestępcza DarkSide jest odpowiedzialna za wykryty w piątek cyberatak typu ransomware na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline - podała telewizja CNN powołując się na anonimowe źródła.
10.05.2021

Finka Johanna Nordblad z rekordem świata w nurkowaniu swobodnym pod lodem

45-letnia Finka Johanna Nordblad ustanowiła w Hossa, w swoim ojczystym kraju, rekord świata w swobodnym nurkowaniu (bez płetw) pod lodem w tzw. dynamicznym bezdechu. Poruszając się pod wodą poziomo pokonała 103 m, przebywając pod lodem przez dwie minuty i 42 sekundy.
19.03.2021

Republikański senator wstrzymuje nominację szefa CIA i żąda sankcji wobec Nord Stream 2!

Republikański senator z Teksasu Ted Cruz wstrzymał procedurę nominacji na nowego szefa CIA Williama Burnsa, żądając od administracji prezydenta USA Joe Bidena wprowadzenia sankcji wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.
07.03.2021

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

Cykliczne modernizacje, przeglądy oraz naprawy zainstalowanych systemów na statkach, drogą do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mimo covid-19.
13.07.2020

Wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na świecie oraz na temat rosnącego napięcia na linii USA-Chiny. Akcje Apple są najdroższe w historii.
09.07.2020

OSP Sobieszewo inicjatorem akcji #dajnamdojechać

W sobotę 13.06.2020 roku do OSP Gdańsk-Sobieszwo wpłynęła dyspozycja wyjazdu na plażę w Sobieszewie w związku z topiącymi się osobami. Niestety, służby spotkały się dużymi trudnościami w drodze do poszkodowanych.
15.06.2020

USA nałożyło sankcje na czterech armatorów z powodu przewozu wenezuelskiej ropy

Departament Skarbu USA poinformował we wtorek, że nałożył sankcje na cztery firmy żeglugowe za transport ropy naftowej z Wenezueli, co jest ostatnią eskalacją wysiłków Waszyngtonu zmierzających do wyeliminowania socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro poprzez odcięcie eksportu ropy tego kraju.
02.06.2020

Czy agenci rosyjskiego wywiadu namierzali podwodne kable internetowe w Irlandii?

Brytyjski dziennik "The Times" Policja w Irlandii podejrzewa, że agenci rosyjskiego wywiadu zostali wysłani do tego kraju, aby namierzyli dokładną lokalizację leżących na dnie oceanu kabli światłowodowych, które łączą Europę z Ameryką. To wzbudziło obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają kable pod kątem słabych punktów, aby w przyszłości, w razie konfliktu móc je uszkodzić.
17.02.2020

Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii

Drugi dzień Otwartych Mistrzostw Oceanii w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 był zdecydowanie bardziej efektywny niż pierwszy. Udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi, po których polskie załogi mogą mieć powody do zadowolenia.
03.02.2020

Greta Thunberg odwiedziła Bełchatów. Burza wśród związkowców

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.
22.01.2020

Bałtyk: Samotny żeglarz ze złamaną ręką utknął na jachcie

Wczoraj, około 22:40 Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otrzymała prośbę o pomoc od jednostki Konsal 2. Znajduje się na niej żeglarz ze złamaną ręką biorący udział w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. W akcji ratowniczej uczestniczą statek Bryza z Władysławowa oraz śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej z Babich Dołów.
16.09.2019

Bałtyk znów wyrzucił parafinę. Tym razem ponad pół tony

Parafina znów na polskich plażach. Tym razem Morze Bałtyckie wyrzuciło ponad pół tony tej substancji na obszarze od Półwyspu Helskiego do Jastrzębiej Góry. Białe bryłki zauważyli spacerowicze.
07.08.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

USA: Trump potwierdził, że zabito organizatora ataku na USS Cole

Zlikwidowanie przez siły USA Dżamala al-Badawiego, uznawanego za organizatora ataku z 2000 roku na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole, potwierdził w niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
07.01.2019

W Stoczni Szczecińskiej zwodowano statek rybacki

Oscar Sund już na wodzie. W Stoczni Szczecińskiej w czwartek zwodowano częściowo wyposażony statek rybacki. Na zamówienie norweskiego armatora wykonała go firma Kedat ze Szczecina.
17.12.2018

Z Gdańska wypłynął częściowo wyposażony statek rybacki dla Duńczyków

Prace zakończone, statek odholowany! – poinformowała na facebookowym profilu spółka Stal-Rem. Mowa o zbudowanym przez nią w Gdańsku statku rybackim Birthe. Częściowo wyposażony kadłub trafi do Danii.
16.12.2018

Kolejny cyberatak. Tym razem ofiarą amerykański port

Port San Diego stał się obiektem cyberataku, który zakłócił pracę systemów informatycznych firmy – czytamy w oświadczeniu portu.
28.09.2018

Prace przy budowie największego żaglowca świata idą pełną parą

Armator Star Clippers niedługo będzie mógł się pochwalić najpiękniejszym i największym żaglowcem świata. Czekamy z niecierpliwością! – poinformowało na facebookowym profilu biuro projektowe Choreń Design & Consulting. Mowa o jednostce Flying Clipper, budowanej w chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie. Autorem jej projektu, szczególnie ożaglowania i takielunku, jest Zygmunt Choreń, polski projektant żaglowców.
27.08.2018

Premier: Nie zauważyłem ustępstw Trumpa wobec Putina w kontekście aneksji Krymu

Nie zauważyłem ustępstw prezydenta USA Donalda Trumpa wobec prezydenta Rosji Władimira Putina podczas spotkania w Helsinkach, ani w kontekście aneksji Krymu, ani wojny na Ukrainie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
17.07.2018

Terlecki: Trump mocno akcentuje, że USA wracają do roli globalnego dominanta

Prezydent USA Donald Trump bardzo mocno akcentuje, że Stany Zjednoczone wracają do roli "globalnego dominanta"; jest chęć pokazania światu, że USA są graczem niezwykle ważnym ale i trudnym - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
17.07.2018

Kempa o spotkaniu Trump-Putin: dla Polski - ważny komunikat Trumpa ws. Nord Stream 2

Dla Polski ważny jest komunikat prezydenta USA Donalda Trumpa podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, nt. gazociągu Nord Stream 2; nie wybrzmiał temat sytuacji w Syrii - oceniła we wtorek minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.
17.07.2018

P. Grochmalski o rozmowach Trump-Putin: Przełomu nie było

Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawi spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, jako przełom w relacjach z USA, ale przełomu nie było; szczyt potwierdził sprzeczność interesów amerykańsko-rosyjskich – powiedział PAP dr hab. Piotr Grochmalski.
17.07.2018

Sasin: Polska nie ma powodu do obaw; USA pewnym sojusznikiem

Nie mamy powodów do obaw. Stany Zjednoczone, jak wskazuje historia, są pewnym sojusznikiem; nie odpuszczały interesów państw sojuszniczych i jestem przekonany, że tak będzie również w tym przypadku – powiedział w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin.
17.07.2018

Szynkowski vel Sęk o spotkaniu Trump-Putin: Trudno ocenić, czy będzie realnym przełomem

Trudno ocenić, czy poniedziałkowe spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, będzie realnym przełomem, czy też będzie początkiem długiej drogi w ich wzajemnych relacjach - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
17.07.2018

Gaz, relacje USA-Rosja, wybory w USA wśród tematów rozmów Trump-Putin

Gaz, stan relacji USA-Rosja, konflikt na Ukrainie oraz kwestia domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA znalazły się wśród tematów, które prezydenci obu krajów, Donald Trump i Władimir Putin, poruszyli w poniedziałek podczas rozmów w Helsinkach.
17.07.2018

Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

W ostatnich dniach dociera do mieszkańców Pomorza coraz więcej informacji o brutalnie zabitych fokach. Sprawcy są wyjątkowo okrutni - rozcinają zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązują cegły. Sprawą zainteresowała się Fundacja Świat Zwierzętom, która oferuje 35 tysięcy złotych za wskazanie sprawcy.
06.06.2018

Dworczyk: jednym z ważnych tematów spotkania premiera z kanclerz Niemiec będzie Nord Stream 2

Nord Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów poniedziałkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedział w niedzielę minister Michał Dworczyk. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły także przyszłości Unii Europejskiej oraz przyszłego budżetu unijnego.
18.03.2018

USA: 11 marines pod obserwacją po zetknięciu się z nieznaną substancją

11 żołnierzy piechoty morskiej (marines) jest pod obserwacją medyczną po zetknięciu się we wtorek z nieznaną substancją znalezioną w kopercie w bazie wojskowej Fort Myer niedaleko Pentagonu w stanie Wirginia na wschodzie USA - podała stacja ABC News.
28.02.2018

Regaty Sydney-Hobart – wywiad z Przemysławem Tarnackim: meta bez uszczerbku na zdrowiu załogi

Po raz czwarty w regatach Sydney-Hobart uczestniczyła jednostka pod polską banderą. Jachtem "Weddell" dowodził 39-letni Przemysław Tarnacki. Jak podkreślił, sukces dotarcia do mety na 36. miejscu jest tym większy, że osiągnięty został bez uszczerbku na zdrowiu załogi.
29.12.2017

TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO zapraszają na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej 20 kwietnia 2017 r.
12.04.2017

Bulwar przeszedł lifting - będzie zabawa

1,6 mln. zł. pochłonął remont Bulwaru Elbląskiego w Szczecinie. Odnowione nabrzeże jest teraz dostępne dla żeglarzy, mieszkańców i turystów.
14.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.