• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Na dnie morza odnaleziono drogę, która ma 7 tys. lat

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Na dnie morza odnaleziono drogę, która ma 7 tys. lat

Partnerzy portalu

Fot. Facebook/unizd

Liczącą 7 tys. lat drogę znaleźli archeologowie podczas podwodnych badań na wyspie Korcula w południowej Dalmacji – poinformował Uniwersytet w Zadarze (Chorwacja).

Droga, odkryta w trakcie badań zatopionego stanowiska neolitycznego Soline na adriatyckiej wyspie Korcula, była pokryta pokładami mułu. Po ich odsunięciu oczom badaczy ukazały się starannie ułożone kamienne płyty, tworzące drogę o szerokości 4 m. Dawniej łączyła ona sztucznie utworzoną wyspę – prehistoryczna osadę kultury Hvar – z wybrzeżem wyspy Korcula – informuje Uniwersytet w Zadarze w mediach społecznościowych.

Osada, znajdująca się ok. 70 m od brzegu, miała kształt siedmiokąta i otaczał ją kamienny mur. We wcześniejszych sezonach archeologom udało się odnaleźć ceramikę, noże krzemienne i kościane narzędzia. Po analizie radiowęglowej zachowanego drewna, osada została datowana na ok. 4900 lat przed Chrystusem.

Archeolodzy prowadzą również badania na zachodnim krańcu wyspy Korcula, w okolicach miejscowości Vela Luka. Udało się tu odkryć istnienie osady podobnej do stanowiska Soline – na głębokości 4-5 m. Na miejscu znaleziono neolityczne artefakty – krzemienne ostrza, kamienne topory oraz fragmenty kamieni młyńskich.

bar/ agt/

Dziękujemy za wysłane grafiki.