• <

Biały Dom ogłosił współpracę z Colonial Pipeline by złagodzić skutki zamknięcia rurociągu

ac

11.05.2021 08:56 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Biały Dom ogłosił współpracę z Colonial Pipeline by złagodzić skutki zamknięcia rurociągu

Partnerzy portalu

Biały Dom ogłosił współpracę z Colonial Pipeline by złagodzić skutki zamknięcia rurociągu - GospodarkaMorska.pl
Fot. unsplash

Prezydent USA Joe Biden poinformował w poniedziałek, że jego administracja ściśle współpracuje z Colonial Pipeline, aby złagodzić skutki ataku cybernetycznego i zamknięcia rurociągu. Firma dostarcza paliwa do większości obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Prezydent, jak i jego współpracownicy wielokrotnie podkreślali, że ich rola jest ograniczona, ponieważ Colonial Pipeline to prywatna firma.

– Moja administracja traktuje to bardzo poważnie. FBI i ministerstwo sprawiedliwości podjęło wysiłki, aby powstrzymać i ścigać przestępców ransomware – mówił Biden wypowiadając się w Białym Domu na temat gospodarki.

Jak dodał ministerstwo energetyki współpracuje z firmą, aby rurociąg jak najszybciej zaczął pracować na pełnych obrotach.

W poniedziałek FBI potwierdziło, że odpowiedzialność za cyberatak na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline spoczywa na grupie DarkSide. CNN określiła ją wcześniej jako rosyjską grupę przestępczą.

– Moja administracja jest również zaangażowana w ochronę naszej ważnej infrastruktury, której znaczna część jak np. Colonial jest własnością prywatną i jest przez nią zarządzana. (…) Prywatne podmioty podejmują własną decyzję w sprawie cyberbezpieczeństwa – wyjaśniał prezydent dodając, że każdego dnia jest "osobiście informowany" o sytuacji z gazociągiem.

Biały Dom ocenił w poniedziałek, że nie ma żadnych problemów z dostawami paliwa. W weekend powołał grupę roboczą do walki z potencjalnymi problemami z dostawami energii. Rozluźnił też przepisy dotyczące transportu autostradami ropy naftowej.

Według CNN incydent obnażył słabości starzejącej się infrastruktury energetycznej kraju.

Urzędnicy waszyngtońscy zapowiadali w poniedziałek, że przygotowują się do "wielu ewentualności", jeśli dostawy paliwa zostaną dotknięte w rezultacie zamknięcie rurociągu. Nazwali to decyzją zapobiegawczą, która ma na celu zapewnienie, że systemy (dystrybucji) nie zostały naruszone.

Rezultatem cyberataku stało się już podwyższenie cen na stacjach benzynowych.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.