• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

ew

06.06.2018 09:11 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

Partnerzy portalu

Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy - GospodarkaMorska.pl

W ostatnich dniach dociera do mieszkańców Pomorza coraz więcej informacji o brutalnie zabitych fokach. Sprawcy są wyjątkowo okrutni - rozcinają zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązują cegły. Sprawą zainteresowała się Fundacja Świat Zwierzętom, która oferuje 35 tysięcy złotych za wskazanie sprawcy.

Na profilu fundacji, pojawiło się ogłoszenie. W jego treści czytamy: "UWAGA !!! 30 tyś. zł. nagrody za wskazanie bestii mordującej foki nad polskim morzem. Gwarantujemy anonimowość. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje dotyczące sprawcy tego okrutnego morderstwa prosimy o kontakt pod nr tel 537946554. Wszystkich pragnących wesprzeć fundację w jej działaniach prosimy o wpłaty na fundacyjne konto."

Dzięki zainteresowaniu i wsparciu fundacji, oferowana kwota nagrody szybko wzrosła do 35 tysięcy złotych:

Za uśmiercanie zwierząt grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku, w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków – m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców – systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W naszym kraju liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi –będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która to organizacja prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej (601 889 940).  

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.