• <

Chiński masowiec staranował filipińską jednostkę rybacką

jm

07.12.2023 21:59
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chiński masowiec staranował filipińską jednostkę rybacką

Partnerzy portalu

Fot. Straż Przybrzeżna Filipin

Chiński masowiec Tai Hang 8 uderzył w zacumowaną do gromadzącego ryby urządzenia filipińską łódź rybacką. Masowiec popłynął dalej, a pięciu ocalałych rybaków uratowały inne rybackie jednostki.

O wydarzeniu, do którego doszło 5 grudnia, poinformowała Filipińska Straż Przybrzeżna (PCG). Według relacji, filipińska łódź rybacka Ruel J była zacumowana do urządzenia gromadzącego ryby w pobliżu wybrzeży prowincji Occidental Mindoro, kiedy około godziny 16:00 uderzył w nią chiński 225-metrowy masowiec Tai Hang 8. Rybacy, którym udało się uciec i którzy zostali uratowani przez inne rybackie łodzie Joker, Precious Heart i Jaschene, twierdzą, że masowiec kontynuował rejs jak gdyby nic się nie stało. Nikt nie zginął podczas wypadku.

Ruel J. pozostał w dryfie. Uszkodzoną jednostkę do brzegu w Sablayan odholowały inne statki rybackie.

Filipińskie służby planują zgłosić incydent państwu bandery Tai Hang 8, czyli Chinom, i poprosić kontrolę podczas następnego zawinięcia statku do portu. Skontaktowały się także z armatorem.

Incydent jest kolejnym, który zapewne doleje oliwy do ognia w konflikcie między Filipinami i Chinami.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.