• <
smartre_2023

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

ew

13.07.2020 06:34 Źródło: Enamor
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

Partnerzy portalu

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu - GospodarkaMorska.pl

Cykliczne modernizacje, przeglądy oraz naprawy zainstalowanych systemów na statkach, drogą do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mimo covid-19.

Bezpieczeństwo ludzi pracujących na statkach oraz wartość ładunków, które są transportowane drogą morską sprawia, że armatorzy bardzo poważnie podchodzą do kwestii eksploatacji swoich jednostek. Oprócz wielu nowatorskich systemów, które instalowane są na statkach w celu automatyzacji i optymalizacji żeglugi, mimo pandemii nie mogą zapomnieć o tych, które już na nich pracują. Cykliczne przeglądy, naprawy oraz modernizacje, które realizuje firmy z branży morskiej, świadczą o dużym zapotrzebowaniu na tego typu prace, szczególnie wśród firm takich jak Enamor, które posiadają zdolność do integrowania systemów różnych producentów i różnych generacji. 

Jednym z ostatnich projektów, które realizowała gdyńska firma, była wymiana systemu monitoringu na tankowcu ICARUS III, należącym do LOTOS-u Petrobaltic. System, którego warstwa sprzętowa oraz programowa powstawała w latach 90-tych, należało wymienić, aby umożliwić dalsze, bezpieczne eksploatowanie jednostki. – Biorąc pod uwagę fakt, że na przestrzeni lat nastąpiły znaczne zmiany technologiczne, a wsparcie systemu zostało wycofane, instalacja nowego systemu, stała się w dwutysięcznym dwudziestym roku, koniecznością – mówi przedstawiciel firmy Enamor Łukasz Wroblewski, dodając, że obecny system, oparty  na modułach fińskiej Wartsili pozwoli w przyszłości na wprowadzenie znacznych zmian i dalsze rozwinięcie funkcjonalności systemu.

Nowy system monitoringu Nacos Platinum wraz z systemem zarządzania rozdziałem mocy generatorów, pozwalają na pełną kontrolę nad procesami i stanem statku. Wybrany przez armatora system składa się z 3 stacji operatorskich opartych na komputerach HP G4, 9 podstacji sterowniczych oraz modułów systemu PMS (Power Management System) firmy Wartsila. Zbieranie, przetwarzanie i sterowanie danymi spływającymi z ponad 500 punktów pomiarowych, dzięki możliwości dostosowania systemu do potrzeb użytkownika stało się prostsze  i pozwala na zaawansowaną kontrolę nad siłownią maszynową.

Tym, co stanowiło wyzwanie, zarówno dla armatora, załogi oraz firmy realizującej zlecenie, była instalacja systemu w dobie Covid-19. Ograniczenia wynikające ze zmian w prawie, ograniczona możliwość przemieszczania się oraz wprowadzone w firmach zasady postępowania, sprawiły, że całość prac związana z instalacją nowego systemu, wymagała dobrego przygotowania. – W chwili obecnej, wszystkie prace serwisowe, instalacyjne oraz modernizacyjne wymagają ze strony firmy innego podejścia do planowania. Pracujemy tak, by w jak największym stopniu ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. Część zleceń jesteśmy w stanie wykonać zdalnie pozostając na łączach z załogą, inne wymagające naszej obecności na mostku czy siłowni, realizujemy z zachowaniem uznanych, dobrych praktyk. – dodaje Radosław Gawlik, członek zarządu Enamor i dyrektor pionu technicznego firmy, po czym dodaje, że dzięki  kompetencjom pracowników firmy, 100% prac związanych z wdrożeniem systemu PMS na Icarus III zostało zrealizowanych zasobami własnymi firmy. 

W czasie, w którym cały świat walczy z pandemią, załogi statków należą do tzw. „pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem”.  Armatorzy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie ciągłości łańcucha dostaw, nie mogą jednak rezygnować z modernizacji, instalacji i napraw. W związku z tym, współpraca z firmą, która integruje systemy rożnych producentów, oraz jest w stanie dostosować swoje metody organizacji pracy do panujących warunków jest pożądaną drogą do zachowania ciągłości pracy jednostek. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.