• <

Wynik wyszukiwania - "enamor" - Wiadomości

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Na 9. edycji konferencji Hullpic Enamor zaprezentuje nowe narzędzie do jednoznacznej oceny podróży statków

Kolejna edycja konferencji Hull Performance & Insight odbędzie się w dniach 25-27 marca w Tullamore w Irlandii. Enamor zaprezentuje nowe narzędzie: Voyage Insight, opartą na chmurze usługę do analizy przebiegu podróży statków, wymagającą jedynie numeru identyfikacyjnego statku i zakresu dat jako danych wejściowych.
22.03.2024

Enamor zakończył projekt dla Akademii Marynarki Wojennej

W listopadzie Enamor zrealizował projekt dostawy Zintegrowanego Stanowiska Radaru Meteorologicznego dla Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach rozbudowy laboratorium meteorologiczno-oceanograficznego METOC.
08.12.2023

Enamor wdraża prototyp systemu obciążeń nabrzeży i umocnień dna

Wyniki wdrożenia projektu „Stworzenie prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni” przez firmę Enamor wraz z Portem Gdynia i Uniwersytetem Morskim w Gdyni zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Structures.
09.11.2023

Polskie firmy wzmacniają morskie zdolności obronne wschodniej flanki NATO

Cztery główne wydarzenia doprowadziły do kryzysu w systemie bezpieczeństwa w Europie. Ich początek datuje się w 2008 roku, kiedy Rosja najechała zbrojnie Gruzję. Reakcja społeczności międzynarodowej (brak zdecydowanych działań) na wydarzenia związane z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie były czwartym składnikiem wpływającym na eskalację agresywnych działań Rosji. Obserwowany obecnie konflikt zbrojny ma charakter najpoważniejszego wyzwania dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasu zakończenia zimnej wojny.
30.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Morska solidarność. Ćwiczenie sił przeciwminowych NATO i 8. FOW

Wizyta Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures, SNMCMG-1) w Szczecinie była okazją do rozwijania partnerstwa i współdziałania wraz z polską Marynarką Wojenną. Przy okazji trwania największych, tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23, międzynarodowy zespół okrętów ćwiczył wraz z morskimi siłami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
09.05.2023

Morskie aspekty ćwiczenia Anakonda 23

Podczas trwającej w weekend fazie ćwiczeń z wojskami podczas największych, cyklicznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda swoje zadania wykonywały siły polskiej Marynarki Wojennej. Choć w obecnej edycji położono nacisk na działania wojsk lądowych, nie zabrakło kluczowych epizodów z udziałem okrętów, rozgrywanych na Bałtyku oraz Wybrzeżu.
08.05.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON.
25.03.2023

Tankowiec LNG Lech Kaczyński z silnikiem wyposażonym w System Monitoringu Danych DCM produkcji firmy Enamor

Tankowiec LNG Lech Kaczyński – jednostka wyczarterowana przez polskiego importera gazu – PGNiG SA (obecnie grupa PKN Orlen), z silnikiem napędowym zaprojektowanym przez WinGD – Winterthur Gas & Diesel, został wyposażony w System Monitoringu Danych DCM produkcji firmy Enamor.
28.02.2023

Erasmus+ w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

Praktyki zagraniczne to duża szansa dla młodych ludzi, którzy w najbliższym czasie będą zasilać rynek pracy. Umiejętności i wymagania, jakie obecnie są stawiane przed pracownikami, nie zawsze można zweryfikować w szkolnych murach. Dlatego Zespół Szkół Morskich w Gdańsku kładzie duży nacisk na praktyki nie tylko w Polsce.
19.01.2023

Technologia w służbie ochrony infrastruktury krytycznej

O tym, jak istotnym zagadnieniem jest ochrona i bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak rurociągi czy terminale przeładunkowe krytycznych surowców energetycznych, w otaczającej nas dziś rzeczywistości nie trzeba już nikogo przekonywać. Niemal codziennie w mediach usłyszeć możemy informacje dotyczące awarii lub uszkodzeń kluczowych dla funkcjonowania państw i gospodarek instalacji. Koszty ponoszone w sytuacji powstania takich szkód są bardzo często trudne do oszacowania biorąc pod uwagę ich szeroko rozumiany wpływ na
24.10.2022

Enamor prezentuje ofertę skierowaną do hydrografów morskich podczas Krajowych Obchodów Światowego Dnia Hydrografii

Tworzenie map hydrograficznych, rejestracja i opis zbiorników oraz zjawisk wodnych, dbanie o bezpieczeństwo żeglugi morskiej – to tylko niektóre z odpowiedzialnych zadań stojących przed współczesnymi hydrografami i hydrologami. 24 czerwca 2022 r. Enamor bierze udział w krajowych obchodach Światowego Dnia Hydrografii, zorganizowanych przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Świętu towarzyszy Ogólnopolski Zjazd Hydrografów Morskich.
26.06.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego. Jak wykluczyć negatywny wpływ wskaźnika CII na branżę morską i przemysł offshore?

Wskaźnik Intensywności Węgla (CII), określany jako Kluczowy Wskaźnik Efektywności (KPI) opisuje ilość emisji CO2 przypadającą na jednostkę pracy transportowej. Wprowadzony przez Międzynarodową Organizację Morską w rozporządzeniu MARPOL mechanizm, spowoduje, że większość statków pełniących służbę w transporcie międzynarodowym, będzie zobligowane do corocznego raportowania poziomu CII – oceniającego efektywność środowiskową floty – tym samym dążąc do jej poprawy.
09.02.2022

Konferencja Kormarine 2021 z udziałem Enamor

Dobiega końca konferencja Kormarine, jedna z największych na świecie konferencji poświęconych trendom i rozwojowi technologii w branży morskiej i w przemyśle stoczniowym. Od 40 lat, koreańskie Busan gości wystawców i zwiedzających z całego świata.
22.10.2021

AUV GAVIA – jednostka wsparcia Marynarki Wojennej RP i niestrudzony badacz morskich głębin

Kiedy w 2013 roku pojazdy autonomiczne typu Gavia znalazły się na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP wiązano z nimi duże nadzieje. Miały być technologicznym powiewem świeżości oraz wnieść nową jakość do działań operacyjnych. Dziś, po niemal ośmiu latach służby, możemy stwierdzić, że Gavie nie tylko spełniły oczekiwania, ale oferują znacznie więcej. O nowych funkcjonalnościach pojazdów oraz o możliwości ich integracji z dostępnymi na rynku systemami komunikacji, rozmawiamy z przedstawicielem Enamor Sp. z o.o, firmy reprezentującej
04.09.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie.
02.07.2021

Monitoring nabrzeży i dna w Porcie Gdynia działa

Zakończył się roczny okres testowania pierwszego na świecie systemu ciągłego monitorowania stanu umocnień dna morskiego przy konstrukcjach hydrotechnicznych. Innowacyjne rozwiązanie powstało przy współpracy gdyńskiej firmy Enamor, Uniwersytetu Morskiego i Portu Gdynia. Teraz może już trafić na krajowe i zagraniczne rynki.
01.07.2021

Mariaż nauki i biznesu – najlepsze z możliwych połączeń

O tym, jak ważna z punktu wdrażania innowacyjności i rozwoju gospodarczego jest współpraca nauki i biznesu, może świadczyć projekt zrealizowany przez trzy podmioty: Firmę badawczo-produkcyjną Enamor, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
28.06.2021

Farmy wiatrowe i infrastruktura krytyczna

29 czerwca 2021 roku w Szczecinie, odbędzie się konferencja Security Forum Szczecin, której temat przewodni brzmi: "Działania hybrydowe wobec Polski. Audyt bezpieczeństwa dla instytucji państwowych, firm paliwowo – energetycznych, morskiej infrastruktury krytycznej i farm wiatrowych".
15.06.2021

Urząd Morski w Gdyni wdraża precyzyjne pozycjonowanie na Zalewie Wiślanym

W styczniu 2021 roku nastąpił odbiór techniczny zadania pn. „Ustanowienie systemu pozycjonowania RTK akwenu Zalewu Wiślanego”. Celem, trwającej od maja ubiegłego roku, pracy było stworzenie i uruchomienie systemu dokładnego pozycjonowania na potrzeby pomiarów hydrograficznych i pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym. Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prace były realizowane przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni.
07.03.2021

Studencie! Zdobądź stypendium fundowane przez Enamor Sp. z o.o.

Z początkiem nowego roku akademickiego, Enamor Sp. z o.o. rusza z trzecią edycją Programu Stypendium Fundowanego „Inwestycja w przyszłość”. O dodatkowe fundusze mogą ubiegać się studenci Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy mogą pochwalić się wysoką średnią oraz chcieliby bliżej zapoznać się z projektami realizowanymi w branży morskiej.
23.09.2020

Inteligentne systemy wspomagające efektywną eksploatację na nowo oddanej jednostce wielozadaniowej dla Urzędu Morskiego w Gdyni - ZODIAK II

Już od ponad tygodnia, Urząd Morski w Gdyni może cieszyć się nową jednostką wielozadaniową, którą posiada w swojej flocie. Zodiak II, którego budowa zrealizowana została w ramach projektu dofinansowanego ze środków europejskich spełnia najwyższe światowe standardy, a dzięki rozwiązaniom firmy Enamor, jego eksploatacja przebiegać będzie w efektywny ekonomicznie oraz przyjazny środowisku naturalnemu sposób.
07.09.2020

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

Cykliczne modernizacje, przeglądy oraz naprawy zainstalowanych systemów na statkach, drogą do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mimo covid-19.
13.07.2020

MON zakupił dwie autonomiczne jednostki podwodne

Światowy lider morskich bezzałogowych systemów, Teledyne Marine - Vehicles ogłosił, że ​​Ministerstwo Obrony RP, za pośrednictwem stoczni Remontowa Shipbuilding pozyskało, dwa komplety wyposażenia dla drugiego i trzeciego niszczyciela min typu Kormoran II. Przewidywana dostawa dwóch systemów zostanie dodana do obecnej floty Gavia AUV, z powodzeniem obsługiwanej przez Polską Marynarkę Wojenną.
06.07.2020

Audyt sieci teleinformatycznych skuteczną receptą na zachowanie bezpieczeństwa danych

Jeszcze nie tak dawno, cyberbezpieczeństwo kojarzyło się z filmami szpiegowskimi i bliżej nieokreśloną przyszłością. Dziś, co raz częściej słyszymy jednak, że jeśli firmy nie zadbają o ten aspekt swojej działalności, to mogą narazić się zarówno na straty finansowe jak i wizerunkowe. W niniejszym artykule, przyjrzymy się audytom bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, dzięki którym, firmy skutecznie zapobiegają niepożądanym działaniom hakerów.
18.06.2020

Czy istnieje szansa na zmniejszenie kosztów eksploatacji nabrzeży portowych?

Wraz z rosnącą liczbą dużych statków, które zawijają do portów, coraz częściej pojawia się pytanie, jak zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem nabrzeży. Biorąc pod uwagę liczbę incydentów, które mają miejsce i naruszają konstrukcje przystani, Zarząd Portu Morskiego Gdynia wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i firmą Enamor zrealizowali projekt dofinansowany z funduszy Europejskich, dzięki któremu udało się stworzyć pierwszy na świecie system z obszaru IT, którego celem jest ciągłe monitorowanie stanu umocnień dna mor
02.06.2020

Czy kamery termowizyjne mogą pomóc w walce z pandemią koronawirusa?

W wyniku pandemii na wiele tygodni zamknięto granice, szkoły, galerie i sklepy wielkopowierzchniowe. Dziś, po ponad dwóch miesiącach funkcjonowania w innej rzeczywistości, rząd znosi część ograniczeń. Przedsiębiorcy, którzy ściągają swoich pracowników z pracy w trybie home - office, zastanawiają się jak zapewnić im bezpieczeństwo. W firmach pojawią się płyny do dezynfekcji, dostępne są maseczki ochronne, a pracownikom zaleca się zachowanie co najmniej dwumetrowego dystansu.
04.05.2020

Port Gdynia finalizuje realizację projektu stworzenia prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. finalizuje realizację projektu stworzenia prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Nr projektu RPPM.01.01.01-22-0063/16. Projekt realizowany jest w ramach Osi priorytetowej Komercjalizacja wiedzy, Działanie 01.01 Ekspansja przez innowacje, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. jest partnerem konsorcjum badawczo-rozwojowego z udziałem Uni
24.04.2020

Serwisowe S.O.S czyli szybka reakcja, dobra organizacja i solidna robota

O tym, że działają trochę jak pogotowie i o tym, jak odnieść sukces na rynku usług serwisowych w branży morskiej, rozmawiamy z Radosławem Gawlikiem, członkiem zarządu Enamor sp. z o.o., firmy, która od lat oferuje prace instalacyjne, uruchomieniowe i naprawcze.
19.03.2020

Kto dostarczy nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej? MON bada rynek i prowadzi rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej bada rynek i prowadzi rozmowy w celu pozyskania nowych śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Ich głównem celem będzie identyfikacja i zwalczanie jednostek podwodnych.
16.03.2020

Rutter Day w Enamor

Enamor wraz z kanadyjską firmą Rutter zorganizował cykl spotkań informacyjnych, podczas których zaprezentowano najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologiczne systemy z zakresu bezpieczeństwa nawigacji i ochrony środowiska. Dwudniowe wydarzenie odbyło się w lutym i zgromadziło wiele osób, którym problem postępujących zmian klimatycznych oraz wyzwań z nim związanych, nie jest obcy.
11.02.2020

Technologie morskie po raz kolejny pod egidą konferencji NATCON

3 grudnia 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni (OBR CTM S.A.), odbyło się posiedzenie Komitetu Naukowo-Programowego IX edycji Konferencji „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2020. Tworzą go przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz najważniejszych instytucji działających w obszarze wojskowej i cywilnej techniki morskiej, obronności, bezpieczeństwa na morzu oraz ratownictwa morskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółowej tematyki konfer
05.12.2019

Uroczyste podniesienie bandery i proporca MW na ORP Ślązak [foto]

Na ORP Ślązak w czwartek w Porcie Wojennym w Gdyni została podniesiona bandera wojenna i proporzec Marynarki Wojennej. Banderę i proporzec przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
28.11.2019

ORP Ślązak od środka, czyli części składowe Systemu Dowodzenia, najnowocześniejszego okrętu Marynarki Wojennej RP

Rok 2019 jest przełomowy dla Marynarki Wojennej. W dniu 28 listopada, czyli w rocznicę jej powstania, odbędzie się podniesienie bandery na zbudowanym dla niej okręcie patrolowym ORP Ślązak. Przy tej okazji, warto zwrócić uwagę na okrętowy System Dowodzenia, a konkretnie na jego części składowe, czyli Zintegrowany System Nawigacyjny i Zintegrowany System Łączności. Za dostawę wymienionych elementów, uruchomienie i zdanie w testach portowych i morskich odpowiedzialna była spółka Enamor.
28.11.2019

Ślązak gotowy do służby! (foto)

ORP Ślązak wreszcie zasili Marynarkę Wojenną. Dziś w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, podpisano protokół zdawczo-odbiorczy okrętu. Tym samym zakończony został odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP - poinformował w piątek Inspektorat Uzbrojenia.
08.11.2019

Próby morskie patrolowca Ślązak

Na wodach południowego Bałtyku trwa ostatni etap sprawdzeń patrolowca Ślązak przed przekazaniem jednostki użytkownikowi.
01.05.2019

TargOiOwisko. Wydziałowe targi pracy dla studentów

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO serdecznie zapraszają na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 20 marca 2019 r.
13.03.2019

Prezentacja wyników projektu WIIS pt. Baza przemysłowo-badawcza Marynarki Wojennej RP 2.0

26 lutego odbyła się prezentacja katalogu będącego podsumowaniem projektu Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) pt. „Baza przemysłowo-badawcza Marynarki Wojennej RP 2.0”. Celem projektu było m.in. opisanie zdolności krajowej bazy przemysłowo-badawczej, identyfikacja luk w krytycznych zdolnościach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych oraz określenie potrzeb importowych niezbędnych z punktu widzenia ograniczeń krajowego przemysłu.
27.02.2019

Konferencja szkoleniowa Security Forum Szczecin z udziałem Enamor

Kolejna z cyklu konferencji w ramach Security Forum Szczecin dotycząca Bezzałogowych Systemów Powietrznych, Morskich i Statków Autonomicznych: Wykorzystanie Nowoczesnych Technologii do Wspomagania Bezpieczeństwa Państwa, Przemysłu Morskiego, Infrastruktury Krytycznej i Służb Państwowych odbyła się w poniedziałek.
14.12.2018

E-NETMOS na Oceanografie

Już wkrótce Oceanograf, nowoczesny katamaran naukowo-badawczy należący do Uniwersytetu Gdańskiego, zostanie wyposażony w E-NETMOS. Stworzona przez Enamor aplikacja CMMS (Computerised Maintenance Management System) zainstalowana zostanie na jednostce do końca marca 2019 roku.
28.11.2018

ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze (foto, wideo)

Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.
14.11.2018

Francuzi pomogą w budowie okrętów w polskich stoczniach. Prace mogą ruszyć w ciągu roku

Polskie stocznie mogą budować okręty podwodne w ramach 15-letniego programu współpracy przemysłowej. To możliwy efekt porozumienia podpisanego przez francuski koncern stoczniowy Naval Group z Polską Grupą Zbrojeniową, dotyczącego m.in. transferu technologii i współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych. Dla polskich firm z branży stoczniowej oznacza to utworzenie około 2 tys. nowych miejsc pracy. Prace mogą wystartować już w przyszłym roku. – Biorąc pod uwagę gotowość naszą i polskich zakładów, prace będą mogły się roz
24.09.2018

Enamor laureatem Nagrody Pomorskiego Gryfa Gospodarczego 2018

Enamor został laureatem Pomorskiej Nagrody Gryfa Gospodarczego w kategorii Lider Innowacji. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 19 września 2018 roku w Gdańsku.
21.09.2018

Naval Group: polskie okręty zbudujemy w polskich stoczniach. Prace mogą ruszyć za rok

W ramach programu Orka realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiej Marynarki Wojennej mają trafić trzy nowe okręty podwodne uzbrojone w rakiety manewrujące. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach François Dupont z francuskiego koncernu stoczniowego Naval Group opowiedział w rozmowie z PAP o możliwościach współpracy w tym zakresie ze stroną polską.
10.09.2018

Nowoczesne systemy morskie Enamor na SMM w Hamburgu

Już wkrótce kolejna odsłona największej imprezy światowego przemysłu okrętowego. Od 4 do 7 września 2018 roku w Hamburgu odbywać się będą Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM. Wśród przedsiębiorstw prezentujących się na targach, po raz kolejny znajdzie się gdyńska spółka ENAMOR.
24.08.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

W Warszawie o polskich stoczniach, finansowaniu produkcji okrętowej oraz innowacyjności w przemysłach morskich

Konferencja „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”, którą zorganizował Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS), odbyła się 19 czerwca w Warszawie. Wydarzenie poprzedziły odczytanie przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota listu od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego oraz przemówienie podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy. W liście premier podkreślił, że przemysł stoczniowy ma szansę
21.06.2018

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów

Produkują elektroniczne systemy morskie i urządzenia, które monitorują oraz pokazują, jak pracuje statek i jak można zoptymalizować i usprawnić jego działanie. Z ich rozwiązań korzystają armatorzy i przedsiębiorstwa z branży morskiej na całym świecie. Ostatnio stworzyli aplikację Voyage Tracker, dzięki której można śledzić trasę Rejsu Niepodległości. Firma Enamor specjalizuje się w elektronice, nawigacji i automatyce morskiej. Swój biznes prowadzi właśnie w Gdyni. Tutaj od początku działa i tu powstają jej produkty.
18.06.2018

Śladem Daru Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości

„Powiedz światu jak Polska jest piękna”, tymi słowami 20 maja 2018 r. został pożegnany „Dar Młodzieży”, który wyruszył w rejs dookoła świata. Na potrzeby Rejsu, firma ENAMOR stworzyła aplikację, dzięki której każdy z nas może „uczestniczyć” w tym wydarzeniu.
21.05.2018

Enamor zaprezentował wyniki projektu związanego ze stworzeniem systemu do monitorowania obciążeń nabrzeży w rejonie cumowania statków

Przedsiębiorstwo Enamor wraz z partnerami zorganizowało seminarium poświęcone prezentacji wstępnych wyników projektu “Stworzenie prototypu system monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni”. Wydarzenie odbyło się 16 kwietnia na terenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
18.04.2018

Enamor na Security Forum Szczecin

Konferencja szkoleniowa Security Forum Szczecin 2018, która odbyła się we wtorek w Szczecinie, dotyczyła sytuacji kryzysowej, wykorzystania nowoczesnych technologii do zarządzania kryzysem, ochrony informacji oraz audytu bezpieczeństwa w firmie i instytucji. Podczas wydarzenia prelekcje poprowadzili specjaliści z branży, wśród których znalazł się również przedstawiciel gdyńskiego przedsiębiorstwa Enamor – Kacper Synowiecki.
29.03.2018

Enamor z dostawą symulatora nawigacyjnego i GMDSS do Zespołu Szkół Morskich w Darłowie

Enamor z dostawą symulatora nawigacyjnego i GMDSS do Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Uroczyste przekazanie nastąpiło 19 lutego w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. Na zaproszenie dyrektor ZSM Magdaleny Miszke w uroczystości wzięli udział przedstawiciele: władz lokalnych, kuratorium oświaty, Urzędu Morskiego w Słupsku, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz zaprzyjaźnionych instytucji. Specjalne podziękowania otrzymali Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński, oraz prezes firmy ENAMOR Maciej Rek.
26.02.2018

Współpraca ENAMOR i Polskiego Rejestru Statków w obszarze monitorowania i analiz efektywności energetycznej statków handlowych

11 stycznia 2018 roku spółki ENAMOR sp. z o.o. i Polski Rejestr Statków podpisały list intencyjny, wyrażając w ten sposób wspólną wolę podjęcia działań zmierzających do rozpoczęcia współpracy w obszarze monitorowania i analizy efektywności energetycznej statków.
14.02.2018

EU ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji) i MRV (Monitorowanie, raportowanie i weryfikacja emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego)

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa (dzisiaj głównie z rejonów Azji i Afryki), rośnie zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne, napędza to gospodarkę światową, lecz jednocześnie powoduje zubożenie zasobów surowcowych, wzrost zapotrzebowania na energię oraz mięsne produkty spożywcze. Efektem ubocznym jest między innymi wzrost emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Topnienie lodowców, umieranie wielkiej rafy koralowej, anomalie pogodowe itd. są faktem. Przywódcy UE zdali sobie sprawę, że dalsze bezkarne korzy
14.02.2018

Zintegrowany System Nawigacyjny na najnowszym okręcie Marynarki Wojennej ORP KORMORAN II

Przekazany do służby w Marynarce Wojennej RP w grudniu 2017 roku, nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran II” to jeden z najważniejszych, zakończonych projektów związanych z modernizacją polskiej floty wojennej w ostatnich latach. W ponad miesiąc od podniesienia bandery przyglądamy się zainstalowanemu na okręcie, nowoczesnemu Zintegrowanemu Systemowi Nawigacyjnemu.
23.01.2018

Zlecenie dla GSG Towers. W gdańskiej stoczni zbudują 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej

Spółka GSG Towers, działająca na terenie Stoczni Gdańskiej, dostała od jednego z największych operatorów światowego rynku energii odnawialnej zlecenie na budowę 15 naziemnych wież wiatrowych. Produkcja rozpocznie się już w pierwszej połowie 2018 roku. Nazwy zleceniodawcy nie rozgłasza się ze względu na towarzyszącej zamówieniu umowie o poufności. Wiadomo tylko, że produkcja w końcu trafi na Ukrainę w ramach dużego projektu, wspierającego rozwój ukraińskiej energetyki wiatrowej.
03.01.2018

ORP Kormoran z dostawą od przedsiębiorstwa Enamor

Podczas obchodów 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej do służby wcielony został nowo wybudowany niszczyciel min – ORP „Kormoran”. Gdyńskie przedsiębiorstwo Enamor dostarczyło na okręt zintegrowany system nawigacyjny, urządzenia kryptograficzne oraz hydrotelefon.
29.11.2017

Enamor ponownie zainwestuje w przyszłość

Ruszyła kolejna edycja programu stypendiów fundowanych “Inwestycja w przyszłość” organizowana przez Enamor Sp. z o.o.. Swoje aplikacje, studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Politechnice Gdańskiej i Akademii Morskiej w Gdyni, wysyłać mogą do 11 grudnia 2017.
27.11.2017

ORP Heweliusz z nową echosondą

Na zlecenie Komendy Portu Wojennego w Gdyni, przedsiębiorstwo Enamor dostarczyło nową echosondę wielowiązkową na ORP Heweliusz. Protokół zdawczo-odbiorczy, dotyczący urządzenia zamontowanego na zmodernizowanym okręcie, podpisano 13 listopada 2017 roku, czyli przed wyznaczonym w umowie terminie.
24.11.2017

Świadectwo PRS dla modułu MRV systemu ESOS

Z dniem 23 października 2017 roku, przedsiębiorstwo Enamor otrzymało świadectwo uznania dla modułu MRV do zbierania i raportowania danych o emisji dwutlenku węgla ze statków. Program komputerowy MRV został stworzony jako dodatkowy moduł do flagowego produktu przedsiębiorstwa - systemu ESOS 2.0 (System Optymalizacji Energetycznej Statku).
14.11.2017

Enamor zainicjował tegoroczną Akademię Przemysłów Morskich na PG

W środę 25.10.2017 r. na wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, w ramach Akademia Przemysłów Morskich, odbyło się pierwsze spotkanie w tym roku akademickim, które poprowadził Wojciech Górski – Dyrektor Pionu Badawczo-Produkcyjnego w przedsiębiorstwie Enamor.
13.11.2017

Studenci PG stworzyli robota podwodnego

Studenci Politechniki Gdańskiej, Marcin Skibowski i Robert Przystalski, w ramach swojej pracy dyplomowej, zaprojektowali i wykonali prototyp podwodnego robota inspekcyjnego STIUART. Zdalnie sterowany pojazd posiada funkcję transmisji obrazu wideo, dzięki zainstalowanej w nim kamerze. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorstwa Enamor i obejrzeć można go w ramach wystawy towarzyszącej Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni.
25.10.2017

Akademia Przemysłów Morskich już za tydzień

Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie w ramach Akademia Przemysłów Morskich pt. "Efektywna operatywność w transporcie wodnym czyli o pracach b+r w Enamorze (mapy, systemy i elementy nawigacyjne, zarządzanie ruchem, symulatory, telekomunikacja, itp.)" odbędzie się 25.10.2017 r. o godz. 15:15 w sali 410 Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
18.10.2017

Gdzie człowiek nie może, tam pośle pojazd podwodny

Słysząc hasło „dron”, większości automatycznie przychodzą na myśl roboty-zabawki, bądź urządzenia wykorzystywane do robienia zdjęć z powietrza. Niewielu zdaje sobie sprawę, że urządzenia, które mogą dostać się tam, gdzie dla człowieka i maszyny pokaźniejszych rozmiarów jest to niemożliwe albo utrudnione, mają swoje wodne odpowiedniki. Z bliska przyjrzeć się im można było podczas tegorocznego BALTEXPO.
29.09.2017

MON: Oczekujemy zakończenia budowy ORP „Ślązak” na przełomie 2018 i 2019 r.

Przewidujemy i oczekujemy zakończenia budowy ORP "Ślązak" na przełomie 2018 i 2019 roku – poinformował w środę zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia w MON płk Waldemar Bogusławski. Dodał, że w połowie sierpnia br. rozpoczęto próby portowe jednostki.
27.09.2017

Enamor na 5+ po Baltexpo 2017

Bez wątpienia stwierdzić można, że BALTEXPO 2017 było owocnym wydarzeniem dla prezentujących się na nim przedsiębiorstw z branży morskiej. Tegoroczne targi były możliwością nie tylko do spotkań z obecnymi i potencjalnymi kontrahentami, niosły bowiem ze sobą również szereg innych możliwości. Najwięcej zyskali ci, którzy efektywnie wykorzystali swoją obecność na hali AmberEXPO. Do tej grupy należało również gdyńskie przedsiębiorstwo Enamor.
18.09.2017

Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)

Potencjał polskich stoczni i zakładów produkcyjnych przyciąga zagranicznych inwestorów i wcale nie trzeba ich specjalnie zachęcać – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl podczas pierwszego dnia targów BALTEXPO Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dowodem na to memorandum o współpracy podpisane pomiędzy Portem Gdańsk a Hamad Port, otwartym na początku miesiąca największym portem na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił szef resortu, Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakr
11.09.2017

Baltexpo 2017: List intencyjny w sprawie stworzenia podstacji transformatorowej offshore

11 września 2017 rokuw ramach Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2017 w Gdańsku podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad utworzeniem konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem polskiego łańcucha dostaw dla projektu "W pełni wyposażonej podstacji transformatorowej na morskie farmy wiatrowe".
11.09.2017

Enamor na BALTEXPO 2017

W związku z odbywającymi się w dniach 11-13 września targami BALTEXPO, przedsiębiorstwo Enamor, specjalizujące się w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań technicznych dla klientów z branży morskiej oraz przemysłu obronnego, ma przyjemność zaprosić do odwiedzenia swojego stanowiska nr 1.03. Firmę w tym roku wspierać będą zagraniczne przedsiębiorstwa, z którymi Enamor współpracuje i które w branży są już doskonale znane.
05.09.2017

„Transas Day”  w Enamor

Enamor wraz z niemieckim oddziałem firmy Transas zorganizował spotkanie dla użytkowników systemów ECDIS, WECDIS i Symulatorów tego producenta. Tematem przewodnim było dostosowanie urządzeń producenta do wymaganych od sierpnia bieżącego roku zmian w konwencji SOLAS i normie IEC 61174.
31.05.2017

IX konkurs fotograficzny Akademii Morskiej w Szczecinie zakończony

Konkurs fotograficzny Biura Karier Akademii Morskiej w Szczecinie w tym roku przebiegał pod hasłem „Historia napisana zdjęciem”. Spośród prac studentów AM jury wybrało najlepsze zdjęcia. W jury znaleźli się przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie oraz firm wspierających konkurs. I nagrodę zdobył Yaroslav Kyrychenko za zdjęcie „Wały Chrobrego przed świtem”.
17.05.2017

Enamor zrealizuje projekt mobilnego systemu monitorowania astmy

Enamor zrealizuje projekt mobilnego systemu monitorowania astmy - AstmaMon, współfinansowanego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
10.04.2017

Ponad 78 mln zł z funduszy unijnych na badania i rozwój w województwie pomorskim. Najwięcej na innowacyjną barkę

Ponad 78 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych otrzyma 30 projektów o charakterze badawczo-rozwojowym wybranych przez pomorskie władze regionalne. Beneficjenci będą pracować m.in. nad barką do transportu wielkogabarytowych ładunków i urządzeniem dla dzieci z astmą.
26.02.2017

Zielona żegluga. Ruszają Targi SMM 2016

Prawie 50-tonowa śruba okrętowa przywita wystawców i odwiedzających hamburskie Targi SMM. Symbolizuje ona motyw przewodni tegorocznej edycji, czyli "zieloną żeglugę". Impreza rusza 6 września. Po jej zakończeniu śruba zostanie zainstalowana na kontenerowcu MSC Lorena.
04.09.2016

Pomorskie Diamenty Forbesa: Remontowa rośnie w siłę

Pomorksie Diamenty Forbesa przyznane. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 7 czerwca w gdańskim hotelu Dwór Oliwski. Wśród największych spółek (z przychodami powyżej 250 mln złotych) najszybciej rosła wartość firm: Remontowa Shipbuilding SA, Dekpol sp.z o.o., Rockfin sp.z o.o.
09.06.2016

Enamor: Rozwój narzędzi oceny efektywności statku w E-Vessel Tracker

Ocena efektywności eksploatacji statków znalazła się w centrum uwagi naszych klientów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku rozwój E-Vessel Trackera został ukierunkowany na ten problem. Ostatnio grupa narzędzi analitycznych dostępnych w zakładce Performance została uaktualniona w celu umożliwienia porównania bieżącej efektywności statku ze zdefiniowanymi przez użytkownika warunkami odniesienia.
19.05.2016

Enamor sponsorem konferencji HullPIC

Średniowieczny zamek Castello di Pavone w północnych Włoszech gościł w dniach 12-16 kwietnia br. 1-szą konferencję dotyczącą efektywności eksploatacji statków (HullPIC).
04.05.2016

Najnowsze dziecko NED Project - nowoczesny holownik dla Marynarki Wojennej, który wybuduje Remontowa

Mają na koncie pracę przy podniesieniu wraku Costa Concordia, zaprojektowali nowoczesny i wielozadaniowy holownik dla naszej Marynarki Wojennej, stworzyli specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania projektami. To jednak tylko niewielka część ich działalności. NED Project to nowoczesna firma, która ma do zaoferowania znacznie więcej - rozmawiamy ze Zbigniewem Szycą, członkiem zarządu odpowiedzialnym za projektowanie w NED Project.
17.04.2016

ORP Ślązak może zostać oddany nawet 18 miesięcy później niż zakładano. Pod znakiem zapytania stoi realizacja programów na kolejne okręty wojenne

Opóźnienie w oddaniu ORP Ślązak może sięgać nawet 18 miesięcy – ocenia kmdr por. rez. Maksymilian Dura, dziennikarz portalu Defence24.pl. Prace mogą trwać niemal dwukrotnie dłużej, niż deklarowała Stocznia Marynarki Wojennej. W konsekwencji duże straty poniesie Marynarka Wojenna
30.12.2015

ORP Ślązak ma opóźnienie. Stocznia Marynarki Wojennej nie daje rady

Jeszcze w październiku informowaliśmy, że prace na ORP Ślązak idą zgodnie z planem i wchodzą w finalną fazę. Okazuje się jednak, że są spore opóźnienia w dokończeniu budowy okrętu. MON twierdzi, że Stocznia Marynarki Wojennej nie dotrzyma terminu realizacji.
18.12.2015

Urząd Morski w Szczecinie z nowymi jednostkami

Przy dźwiękach hymnu narodowego RP podniesiono w piątek, 16 października, polską banderę na trzech nowych jednostkach Urzędu Morskiego w Szczecinie, które będą pracować i pełnić służbę w porcie morskim w Mrzeżynie. W uroczystości, która odbyła się przy nabrzeżach basenu rybackiego, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji nadzorujących wdrażanie projektów unijnych, firm branży gospodarki morskiej, a także podmiotów zarządzających portami.
16.10.2015

Enamor i Techno Marine dostarczą zestaw pogłębiarski dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

Konsorcjum dwóch firm: Enamor z Gdyni (lider) i Techno Marine z Malborka wygrało przetarg i dostarczy zestaw pogłębiarski, składający się z:
25.03.2015

Mrzeżyno będzie miało pogłębiarkę

Jednostka zostanie wybudowana po to, aby utrzymywać odpowiednie parametry wejścia do portu. Urząd Morski chciał je zmodernizować, jednak żadna z firm nie zdecydowała się wykonać tych prac za cenę jaką proponował. Podjęto decyzję, że o odpowiednią głębokość zadba pogłębiarka.
13.01.2015

Podpisanie umowy na zakup zestawu pogłębiarskiego

Dostarczenie pogłębiarki ssąco-refulującej, holownika i jednostki do wykonywania pomiarów hydrograficznych to przedmiot podpisanej dziś w siedzibie Urzędu umowy na zakup zestawu pogłębiarskiego, który będzie służyć m.in. do badania i utrzymania właściwych parametrów toru podejściowego do portu w Mrzeżynie.
09.01.2015

Zbudują za 15,5 miliona

Wiadomo już, kto i za ile zbuduje zestaw pogłębiarski, który będzie wykorzystywany między innymi w Morskim Porcie Rybackim w Mrzeżynie. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez szczeciński Urząd Morski zostało konsorcjum spółek Enomar i Techno Marine, które zaoferowało cenę 15,5 mln zł. Umowa ma być podpisana na początku przyszłego tygodnia.
22.12.2014

Okręty logistyczne dla marynarki wojennej

Największe stocznie z całego świata chcą zbudować dla polskiej marynarki wojennej nowy okręt wsparcia logistycznego oraz zbiornikowiec paliwowy. Rozmowy o technicznych parametrach okrętów MON prowadzi z kilkunastoma firmami, są wśród nich także polskie spółki. Szacunkowy koszt zakupu obu jednostek to ponad miliard złotych.
18.10.2014

39 polskich firm na targach SMM w Hamburgu

Podajemy pełną listę polskich firm, które w tym roku pojawią się na targach SMM, z numerem hal i boxów, w których można je spotkać. Są to zarówno wyspecjalizowane firm średniej wielkości, jak i wiodące stocznie. O wielu przedsiębiorstwach z tej listy pisaliśmy już szerzej na naszym portalu.
08.09.2014

PBP Enamor - dwadzieścia pięć lat ciągłego rozwoju.

Firma Enamor już od ponad dwudziestu pięciu lat towarzyszy polskiemu przemysłowi morskiemu, lotniczemu i obronnemu. Z okazji srebrnego jubileuszu, w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczystość, która zgromadziła gości ze świata biznesu, nauki, administracji morskich i przedstawicieli firm z branży z Polski i zagranicy. W imprezie wzięło udział blisko 180 osób, a jej gościem honorowym, był Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek.
12.05.2014

Marynarka Wojenna RP ma program rozwoju, a Rząd RP pieniądze

W Sejmie RP 1 kwietnia br. odbyło się zebranie stałej podkomisji sejmowej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na której przedstawiono m.in. stan programów okrętowych. Rozpoczęliśmy ambitny program modernizacji Marynarki Wojennej, zapadły pierwsze bardzo ważne decyzje i w bliskiej perspektywie czasowej Marynarka Wojenna otrzyma jeżeli zrealizujemy ten plan, nowe okręty – stwierdził Czesław Mroczek, wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej.
15.04.2014

ORP „Ślązak”: wszystkie umowy podpisane

Szef Inspektoratu Uzbrojenia podpisał dwie ostatnie umowy na dokończenie budowy patrolowca ORP „Ślązak”. Zawarte 12 grudnia umowy opiewają na łączną kwotę prawie 100 mln euro a okręt ma być oddany Marynarce Wojennej do listopada 2016 roku. Tym samym zawarto wszystkie kontrakty na dokończenie budowy patrolowca.
14.12.2013

PBP Enamor na międzynarodowych Targach Morskich Europort 2013 w Rotterdamie.

Targi Europort w Rotterdamie są jedną z największych imprez targowych poświęconych branży przemysłu morskiego. Ponad tysiąc wystawców z osiemdziesięciu czterech krajów i około trzydziestu tysięcy zarejestrowanych gości, to tylko niektóre liczby świadczące o ogromnym znaczeniu tej imprezy. W tym roku, na targach Europort, PBP Enamor przedstawił szereg produktów własnej produkcji, będących odpowiedzią na wymagany przez ustawę, Plan zarządzania efektywnością energii na statkach- SEEMP.
21.11.2013

Powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa. W jej skład wejdzie m.in. OBR CTM z Gdyni

Powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa. Zapowiedzieli ją premier Donald Tusk, ministrowie obrony i skarbu. Będzie skupiała "wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące na rzecz obronności". Konsolidacja zbrojeniówki ma zagwarantować realizację planu modernizacji armii.
19.09.2013

Centrum Morskich Technologii Militarnych- innowacyjność i perspektywy

Zaplanowany do 2030r. program modernizacji sił morskich zakłada zakup okrętów podwodnych, patrolowców i niszczycieli min. Marynarka Wojenna otrzyma też śmigłowce, samoloty i bezzałogowce. Zdaniem przedstawicieli rządu rozbudowa i modernizacja floty będzie impulsem do rozwoju stoczni i firm zbrojeniowych. Centrum Morskich Technologii Militarnych będące powołaną w 2004r. pozawydziałową jednostką Politechniki Gdańskiej, należy do grona firm instytucji współpracujących z Marynarką Wojenną.
23.08.2013

Okręt Patrolowy „Ślązak” ukończony w 70%

Jak informuje Robert Roszkowski, prezes gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej, która realizuje konstrukcję, prace nad okrętem patrolowym „Ślązak” mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2016r. Wizytująca stocznię sejmowa komisja obrony, oceniła stopień zaawansowania prac i nakreśliła założenia programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.
22.05.2013

PBP ENAMOR Sp. z o.o., ELMARK Automatyka Sp. z o.o. i ERAmatic pracują nad doskonaleniem systemu wielorobotowego

Trzy firmy połączyły siły by zrealizować projekt badawczy oparty na pracy magisterskiej Łukasza Przystalskiego, studenta Politechniki Gdańskiej z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Istotą systemu jest zastosowanie i koordynacja pracy zespołu robotów wielozadaniowych.
16.05.2013

PBP Enamor: Przekazanie symulatora Full Mission do Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa w Kołobrzegu

W lutym 2013 roku nastąpiło przekazanie przez PBP Enamor Sp. z o.o. nowego symulatora Full Mission do Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu.
24.04.2013

PBP Enamor: Nowa wersja oprogramowania ShaftGraph

Od lutego 2013 roku dostępna jest już nowa, zaktualizowana wersja programu ShaftGraph. ShaftGraph 2.0. to rozszerzenie dotychczasowej wersji oprogramowania wspomagającego analizę danych dostarczanych z systemu ETNP-10 w nowej, intuicyjnej szacie graficznej.
16.04.2013

Diament Forbesa 2013 dla PBP Enamor Sp. z o.o.

Miło nam poinformować, że Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne Enamor Sp. z o.o. otrzymało prestiżową nagrodę – Diament Forbesa 2013.
10.04.2013

Targi SMM 2012- okazalsze niż kiedykolwiek wcześniej

4 września 2012r. za sprawą 25-tej edycji największych w świecie targów branży morskiej na 3 dni Hamburg stanie się światową stolicą gospodarki morskiej. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w tym roku targi przyciągną rekordową ilość wystawców i odwiedzających.
04.09.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.