• <

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

ac

02.07.2021 09:19 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

Partnerzy portalu

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mat. prasowe

Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej  gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Po raz czwarty wręczony również nagrody think tanku Nobilis Media  tzw. Nobilisy 2020 za działalność wzmacniającą rożne obszary  bezpieczeństwa państwa .

Zbigniew Gryglas, wiceminister resortu Aktywów Państwowych i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej rozpoczynając dyskusję podkreślił strategiczne znaczenie energetyki dla gospodarki kraju. 

– Tak naprawdę przyjęty przez rząd program z perspektywą 2040 roku to już nie jest dywersyfikacja, ale budowa nowego systemu energetycznego – podkreślił minister odnosząc się do przyjętego przez Sejm ponad podziałami politycznymi dokumentu. – Ten system musimy budować odpowiedzialnie i gospodarnie. Możemy wyłączać bloki napędzane paliwami kopalnymi stopniowo, i tylko w sytuacji, kiedy będziemy dysponowali nowymi mocami. Nie ma zgody na passus Turowa.

Minister przyznał, że stopniowo będzie wzrastać znaczenie gazu, z którego będziemy uzyskiwać ciepło i energię. Z czasem proporcje będą zmieniać się na korzyść energii z morskich siłowni wiatrowych i innych źródeł odnawialnych. Do 2040 roku na Bałtyku ma powstać 1000 wiatraków. Dodajmy do tego siłownie lądowe, źródła fotowoltaiczne.

– A to wszystko przecież to obiekty i tzw. infrastruktura krytyczna, o strategicznym znaczeniu, która musi być bezpieczna m.in. od zagrożeń hybrydowych – podkreślił Gryglas. 

Poseł Leszek Dobrzyński z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, a jednocześnie szef podkomisji ds., budżetu, Finansów oraz Struktury SZ RP zauważył, że w rzeczywistości z działaniami hybrydowymi wobec Polski mieliśmy do czynienia od zawsze, tylko różne były sposoby ataków, i ich zaawansowanie technologiczne.

– Farmy wiatrowe na morzu, na ogromnym obszarze mogą stanowić łatwy cel ataków – przyznał poseł.

Każdy obszar, obiekt, człowiek może być potencjalnym celem

Konrad Bacewicz, naczelnik pomorskiej delegatury ABW podkreślił, że każdy obszar, obiekt, człowiek może być potencjalnym celem ataków. Szczególni wrażliwe są systemy łączności, energetyka właśnie, ale też transport, zaopatrzenie, cyberprzestrzeń itd.

Przywołał przekłady ataków hackerskich, m.in. na firmę paliwową w jednym ze stanów USA, w efekcie którego stacje na znacznym obszarze kraju przez tydzień pozbawione były paliwa. Inny atak dotyczył ujęcia wody pitnej i manipulowania składem dodatków do jej uzdatniania. Bardzo groźne są hybrydowe zagrożenia wprowadzające dezinformację, powielające fałszywe komunikaty np. w obszarze działań kontrwywiadowczych. 

Pomorze Zachodnie staje się przemysłowo-energetycznym hubem RP. Rozbudowywany jest gazoport LNG, ruszyła budowa gazociągu Baltic-Pipe, za którego realizację w naszym obszarze odpowiada Gaz-System. W Policach powstaje fabryka polimerów – największa inwestycja chemiczna w kraju i jedna z największych w tej części Europy. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na skalę tych inwestycji, potencjalne korzyści jakie niosą dla regionów, portów w obszarze instalacji i serwisowania offshore. 

– Liczymy na tzw. localcontent w energetyce morskiej, czyli docelowo udział co najmniej 40 proc. polskich firm w tym sektorze – podkreślił wiceminister Gryglas. – Port instalacyjny w Gdyni, serwisowe w Ustce i Darłowie są wskazane, ale widzę też szanse w obszarze offshore dla portów Szczecinie czy Świnoujściu. 

– To fakt, że trudno będzie zabezpieczyć 1000 wiatraków na Bałtyku – przyznał minister. – Ale prawdą też jest, że te wiatraki na  morzu, siłownie na lądzie, dziesiątki tysięcy źródeł fotowoltaicznych stanowi utrudnienie dla potencjalnych ataków hybrydowych właśnie poprzez swój rozproszenie, w przeciwieństwie do lokalizacji jednej elektrowni o potężnej mocy.

Po raz czwarty wręczony również nagrody think tanku  Nobilis Media  tzw. Nobilisy za działalność wzmacniającą rożne obszary  bezpieczeństwa państwa . Nobilis po łacinie oznacza takiego, który postępuje dobrze, uczciwie, w sposób wspaniałomyślny, jest prawy, sprawiedliwy, zasługujący na szacunek  . Nagrodę NobilisCzłowiek Roku   2020 w kategorii  Promotor Bezpieczeństwa  Państwa przyznano Zbigniewowi  Gryglasowi , Podsekretarzowi  Stanu Ministerstwo Aktywów Państwowych i  jednocześnie pełnomocnikowi    ds. morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki działaniom  m.in. wiceministra Z. Gryglasa rok  2020 był przełomowy  dla  projektu budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.  Wiceminister  Zbigniew Gryglas  był również odpowiedzialny za koordynację organizacji przez spółki Skarbu Państwa  budowy szpitali tymczasowych do walki z pandemią COVID-19.  Proces budowy  szpitali do walki z COVID   ten odbył się    bardzo sprawnie  co w sposób oczywisty przyczyniło się do ograniczenia i pokonania pandemii. 

Instytucja Roku 2020  w kategorii Promotor Bezpieczeństwa Energetycznego i Ekologicznego przyznano  Polskiemu Stowarzyszeniu  Energetyki Wiatrowej ze Szczecina. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest praca na rzecz poprawy istniejących i tworzenia nowych zapisów prawnych oraz zwiększenia politycznej i społecznej świadomości w zakresie energetyki wiatrowej, w celu umożliwienia jej dynamicznego rozwoju i większego wykorzystania w Polsce. W szczególności celem PSEW jest tworzenie efektywnych strategii i podejmowanie inicjatyw, mających na celu zwalczanie barier rozwoju energetyki wiatrowej.

Firma Roku  2020  Promotor Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej 

Enamor Sp. z o.o. z Gdyni  posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu wsparcia eksploatacji infrastruktury krytycznej oraz w branży wojskowej i morskiej. Firma z powodzeniem realizuje zadania związane z projektowaniem, uruchamianiem i integracją systemów w obiektach zabezpieczających funkcjonowanie gospodarki oraz dla Sił Zbrojnych RP, w tym dla: Inspektoratu Uzbrojenia MON, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych czy Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 


Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.