• <
mewo_2022

Brytyjski przemysł ropy i gazu chce zmniejszyć emisję metanu na Morzu Północnym

02.07.2021 09:58 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Brytyjski przemysł ropy i gazu chce zmniejszyć emisję metanu na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Brytyjski przemysł ropy i gazu chce zmniejszyć emisję metanu na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot.Pixabay

Wiodąca organizacja zrzeszająca firmy gazowe i naftowe w Wielkiej Brytanii OGUK opublikowała plan działania na rzecz zmniejszenia emisji metanu do atmosfery. Metanjest jednym z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych, mający 80 razy większy wpływ na środowiska niż dwutlenek węgla (Co2).

Plan opublikowany przez OGUK ma pomóc brytyjskiej branży oil&gasw skutecznym ograniczeniu emisji metanu. Dokument ma związek z podpisaną przez branżę i rząd umową dotyczącą transformacji Morza Północnego (North Sea Transition Deal), która została zawarta w marcu 2021 roku. 

Za znaczną emisję metanu do powietrza odpowiedzialne są firmy naftowo-gazowe operujące na wodach mórz. Użytkowanie instalacji morskich takich jak platformy wiertnicze powoduje emisję metanu w procesie tzw. flaringu, czyli spalania gazu niezagospodarowanego w celu bezpieczeństwa np. niekontrolowanej migracji gazu. Sektor ropy i gazu jest trzecim pod względem wielkości emitentem metanu w Europie, zaraz za rolnictwem oraz odpadami. 

– Metan jest jednym z najgorszych gazów cieplarnianych na świecie, więc zmniejszenie jego emisji będzie miało natychmiastowy wpływ na klimat, którego nie można osiągnąć przy samej redukcji CO2 – powiedział ThibautCheret, kierownik ds. emisji OGUK. 

50-procentowy cel redukcji emisji metanu

Jakie ambicje postawiły sobie firmy tego sektora w obszarze metanu? Plan określa sześć głównych działań. Najważniejsze z nich to redukcja emisji metanu o 50 proc. w porównaniu do poziomów z 2018 roku. Przemysł zobowiązał się także do osiągnięcia 0,20 proc. poziomu intensywności emisji metanu do 2025 roku. Ponadto, co może być przełomem, branża chce zrezygnować z rutynowego flaringu do 2030 roku. Jest to zgodne z inicjatywą Banku Światowego Zero RoutineFlaring. 

Do 2022 roku wszystkie firmy zobowiązały się od stworzenia indywidulanych planów działania na rzecz ograniczenia tego gazu. Każda instalacja na morzu będzie musiała posiadać taki plan obejmujący monitorowanie emisji oraz ich pomiary, bez który trudno będzie ocenić poziom emisyjności danej platformy. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.