• <
Nauta_top_1100x200

Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

11.09.2017 23:14 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)
Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Potencjał polskich stoczni i zakładów produkcyjnych przyciąga zagranicznych inwestorów i wcale nie trzeba ich specjalnie zachęcać – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl podczas pierwszego dnia targów BALTEXPO Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dowodem na to memorandum o współpracy podpisane pomiędzy Portem Gdańsk a Hamad Port, otwartym na początku miesiąca największym portem na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił szef resortu, Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakresie przemysłu stoczniowego, a targi takie jak BALTEXPO, które obecnie odbywają się w Gdańsku, mogą w tym tylko pomóc.

– To najważniejsze targi w Polsce w zakresie gospodarki morskiej i przemysłu, przede wszystkim stoczniowego. Nie ma gospodarki morskiej bez kontaktów międzynarodowych, stąd też staramy się rozpropagować tę idę i te targi najszerzej jak to tylko możliwe – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Umowa między Polską a Katarem zakłada m.in. otwarcie nowych połączeń morskich.

– Jesteśmy tymi, którzy odpowiedzialni są za budowę mostów pomiędzy gospodarkami międzynarodowymi. W ślad za porozumieniem o współpracy między portami Gdańsk a Hamad z pewnością pójdą wymiany handlowe towarów – zapewnia Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Na to liczą także przedstawiciele Kataru.

– Owoce tej umowy będziemy zbierać w przyszłości. Dzięki niej szukamy możliwości współpracy w dziedzinie edukacji morskiej, budowy statków, portów oraz wymiany doświadczenia – tłumaczy Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, minister transportu i komunikacji Kataru.

Port Gdynia w ekstralidze polskich portów

Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Morskich przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz spółki PORR podpisali umowę na budowę obrotnicy nr 2. Jak zapowiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, prace ruszają już w przyszłym tygodniu.

– Dalsze inwestycje, które w ślad za tym nastąpią, spowodują, że port w Gdyni będzie portem głębokowodnym, a to z kolei ustawi nas w ekstralidze polskich portów – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Dzięki budowie nowej obrotnicy do gdyńskiego portu będą mogły wpływać statki o długości do 400 m. Obecnie to 240 m dla kontenerowców i do 330 m dla masowców. Na lata 2018-2020 natomiast zaplanowane jest pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 280 m zewnętrznego toru podejściowego. Za prace odpowiedzialny będzie Urząd Morski w Gdyni. Planowane są także przebudowa nabrzeży przy Kanale Portowym, poszerzenie do ok. 140 m wejścia wewnętrznego portu oraz pogłębienie do 16 m akwenów wewnątrz portu.

Polski łańcuch dostaw

Konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem Polskiego Łańcucha Dostaw dla projektu „W Pełni Wyposażonej Podstacji Transformatorowej na Morskie Farmy Wiatrowe” również w poniedziałek podpisało list intencyjny, którego głównym założeniem jest stworzenie wspólnego produktu o gotowości rynkowej. W projekt zaangażowanych jest 8 firm: Activ Meble, Ciecholewski-Wentylacje, Enamor, Famor, GSG Towers, LOTOS Serwis, MPL Techma oraz Protea.

– Jest czas na to, żeby pokazać polskim przedsiębiorstwom, że mamy wiedzę, produkty i nie ma sensu ze sobą konkurować, trzeba współpracować i wyjść na rynki międzynarodowe nie tylko z podzespołami, ale z gotowym produktem – tłumaczy Przemysław Sztandera, wiceprezes GSG Towers.

Jedyne w Polce targi morskie o takiej randze

Podczas spotkania z dziennikarzami Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodniczącą Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podkreślała rolę informowania o działaniach dokonywanych w obszarze polskiej gospodarki morskiej.

– Zjedzenie rybki to nie cała gospodarka morska, bowiem zaliczamy do niej: przemysł, nowe technologie, współpracę między przedsiębiorcami, produkcję, edukację oraz rynek pracy – wymienia Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicza Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W targach bierze udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.

– W tym roku BALTEXPO dotyka nie tylko przemysłu okrętowego, ale również portów, usług portowych, bezpieczeństwa portów, także żeglugi śródlądowej, niesłychanie ważnego zagadnienia dla funkcjonowania całej gospodarki morskiej – mówi Grażyna Karłowska, prezes Zarządu Targów Warszawskich, organizator targów.

Na zakończenie pierwszego dnia targów zaproszone firmy związane z gospodarką morską mogły wziąć udział w BALTEXPO Barbecue Evening. Wydarzenie, organizowane przez DNV GL, we współpracy z ambasadą Norwegii, Remontową Holding, Marine Harvest oraz ZTW, było okazją do rozmów i wymiany doświadczeń w mniej formalnych okolicznościach.

Współorganizatorem BALTEXPO po raz pierwszy jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Targi potrwają do środy.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.