• <
KONGSBERG_2023

MON zakupił dwie autonomiczne jednostki podwodne

06.07.2020 09:54 Źródło: Teledyne Marine

Partnerzy portalu

MON zakupił dwie autonomiczne jednostki podwodne - GospodarkaMorska.pl
fot. navalnews.com

Światowy lider morskich bezzałogowych systemów, Teledyne Marine - Vehicles ogłosił, że ​​Ministerstwo Obrony RP, za pośrednictwem stoczni Remontowa Shipbuilding, pozyskało dwa komplety wyposażenia dla drugiego i trzeciego niszczyciela min typu Kormoran II. Przewidywana dostawa dwóch systemów zostanie dodana do obecnej floty Gavia AUV, z powodzeniem obsługiwanej przez Polską Marynarkę Wojenną.

W 2014 r. Teledyne Gavia zakończyła konkurencyjny proces przetargowy na dostawę pierwszych MCM AUV dla polskiej Marynarki Wojennej. Systemy Gavia zostały wtedy przeznaczone dla dywizjonów trałowców w Świnoujściu i Gdyni.Na podstawie doświadczeń polskiej Marynarki Wojennej Gavia AUV została ponownie wybrana, ponieważ Marynarka Wojenna poszerza swoją flotę pojazdów MCMV.

Dzięki czujnikom obrazowania i nawigacji AUV będzie w stanie gromadzić precyzyjnie nawigowane obrazy sonaru o wysokiej rozdzielczości, pozostając zanurzonym przez kilka godzin ciągłej pracy przy prędkościach pomiarowych do pięciu węzłów.  Kombinacja czujników zapewnia, że ​​Gavia AUV jest idealna do przeciwdziałania minom (MCM), a także do operacji poszukiwawczych i ratowniczych na wodach szelfu kontynentalnego i poza nim.

Gavia AUV w Polsce jest nadal wspierana lokalnie przez Enamor Ltd (Gdynia), oficjalnego przedstawiciela Teledyne Gavia w Polsce. Enamor jest firmą badawczo-produkcyjną skoncentrowaną na nowych technologiach i aktywną w wielu projektach w Polsce w dziedzinie nawigacji, komunikacji, hydrografii i automatyki.

Maciej Rek, CEO, stwierdził: „Przez lata Teledyne Gavia i Enamor nawiązały silne relacje oparte na sukcesie Gavia AUV w Polsce, a także na lokalnym wsparciu zapewnianym przez Enamor”.

Valentin Hanns, dyrektor ds. Sprzedaży - EMEA w Teledyne Marine, powiedział: „Jesteśmy bardzo podekscytowani widząc dalsze sukcesy polskiej Marynarki Wojennej dzięki zastosowaniu Gavia AUV. Elastyczność operacyjna Gavia AUV i modułowe ścieżki modernizacji naprawdę przyczyniły się do przydatności AUV przy rozwiązywaniu różnych krytycznych problemów związanych z obronnością”.

Ekspansja w Polsce jest znaczącym kamieniem milowym dla społeczności użytkowników Gavia AUV, ponieważ pokazała zaufanie Gavia AUV do MCM przez Siły Zbrojne Polski. Wcześniejsza wiedza zdobyta podczas obsługi pojazdów Gavia AUV w Polsce pomogła rozwinąć koncepcję wykorzystania pojazdów AUV na polskiiej "scenie" morskiej.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.