• <
Proteh GlassDeep_top

Zlecenie dla GSG Towers. W gdańskiej stoczni zbudują 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej

pc

03.01.2018 11:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zlecenie dla GSG Towers. W gdańskiej stoczni zbudują 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej
Zlecenie dla GSG Towers. W gdańskiej stoczni zbudują 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

Spółka GSG Towers, działająca na terenie Stoczni Gdańskiej, dostała od jednego z największych operatorów światowego rynku energii odnawialnej zlecenie na budowę 15 naziemnych wież wiatrowych. Produkcja rozpocznie się już w pierwszej połowie 2018 roku. Nazwy zleceniodawcy nie rozgłasza się ze względu na towarzyszącej zamówieniu umowie o poufności. Wiadomo tylko, że produkcja w końcu trafi na Ukrainę w ramach dużego projektu, wspierającego rozwój ukraińskiej energetyki wiatrowej.

– To pierwsza od dłuższego czasu konkretna i dobra wiadomość, dotycząca najbliższej przyszłości GSG Towers oraz ogólnie Stoczni Gdańskiej. Przez cały bieżący rok walczyliśmy nie tylko z trudną sytuacją na rynku, ale i z insynuacjami na temat negocjacji prywatnego inwestora spółki z Agencją Rozwoju Przemysłu. Ten szum z kolei utrudniał nam relacje z potencjalnymi klientami. Pesymistyczne prognozy jednak się nie sprawdziły. GSG Towers i jej załoga będą mieli dużo pracy już w pierwszej połowie 2018 roku – mówi Ludmiła Buimister, prezes zarządu GSG Towers.

Joanna Zakrzewska, rzeczniczka ARP, poinformowała natomiast, że „ARP jako inwestorowi finansowemu zależy na poprawie sytuacji i rozwoju GSG Towers i Stoczni Gdańsk. Nie mając wpływu na kontrolę działań operacyjnych i handlowych w spółce GSG Towers, ARP oczekuje, że tego typu zleceń będzie więcej. Dopiero wówczas będzie można mówić o przełomie i poprawie sytuacji spółki. Obecnie ARP negocjuje przejęcie obu spółek”.

Spółka GSG Towers produkuje wieże i konstrukcje morskie dla turbin wiatrowych oraz instalacji naftowych i gazowych. 50% udziałów w spółce należy do prywatnej Gdansk Shipyard Group, a 50% – do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.

GSG Towers weszła na rynek energii wiatrowej zaledwie pięć lat temu w wyniku restrukturyzacji Stoczni Gdańsk i dywersyfikacji jej produkcji. Dzisiaj firma jest jednym z pięciu największych na świecie producentów wież wiatrowych na rynku onshore, również aktywnie podbija dynamicznie rozwijający się rynek morskiej energii wiatrowej ze względu na wyjątkową lokalizację oraz zdolność do konstruowania dużych wież i innych konstrukcji potrzebnych dla segmentu offshore. Oczekuje się, że energetyka wiatrowa w Europie będzie rosła do 20% rocznie.

Zarząd spółki wiąże jej przyszłość również z rozwojem polskiej energetyki odnawialnej. Jeszcze 11 września 2017 roku w Gdańsku podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad utworzeniem konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem polskiego łańcucha dostaw dla projektu w pełni wyposażonej podstacji transformatorowej na morskie farmy wiatrowe. Oprócz GSG Towers, do konsorcjum wejdą m. in. Lotos Serwis, Enamor i Protea.

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji. Nadarzająca się okazja jest doskonałym momentem na zacieśnienie współpracy i stworzenie wspólnego produktu – wierzą w GSG Towers.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.