• <
siemens_gamesa_2022

Inżynier US Navy oskarżony o szpiegostwo

11.10.2021 09:31 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Inżynier US Navy oskarżony o szpiegostwo - GospodarkaMorska.pl
Fot. US Navy

Inżynier marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i jego żona zostali oskarżeni o szpiegostwo. Mieli podjąć próbę przekazania obcemu państwu ściśle tajnych informacji o budowie okrętów podwodnych z napędem jądrowym.

O sprawie poinformował „New York Times”. Gazeta powołuje się na dokumenty sądowe. Według nich Jonathan Toebbe został oskarżony o próbę sprzedaży informacji dotyczącej jądrowego systemu napędowego amerykańskich okrętów podwodnych klasy Virginia. Autorzy artykułu zauważyli, że nie wiadomo kto miał być potencjalnym kupcem – sojusznik, czy rywal.

Toebbe od 2017 roku był cywilnym pracownikiem marynarki wojennej. Wcześniej był także w czynnej służbie. Od 2012 roku zajmował się napędem jądrowym, w tym technologiami mającymi na celu zmniejszenie hałasu i wibracji okrętów podwodnych, które mogą zdradzić ich lokalizację. Toebbe miał tym samym dostęp do informacji dotyczących napędu jądrowego, których marynarka wojenna USA pilnie strzeże, jako że ich reaktory zasila wzbogacony uran, który można przerobić na paliwo do bomb atomowych. Dotychczas USA dzieliły się tą technologią jedynie z Wielką Brytanią, w ramach podpisanej niedawno w kontrowersyjnych okolicznościach umowy AUKUS, dostęp do niej otrzyma również Australia.

„NYT” opisuje, że śledztwo w sprawie małżeństwa Toebbe rozpoczęło się w grudniu 2020 roku. FBI przechwyciło wtedy przesyłkę wysłaną do „innego kraju” z instrukcjami operacyjnymi, szczegółami technicznymi i ofertą nawiązania niejawnej współpracy. "Proszę przekazać ten list do swojej agencji wywiadu wojskowego. (…) Sądzę, że ta informacja będzie miała wielką wartość dla waszego narodu. To nie jest oszustwo" – cytuje "NYT" fragment instrukcji. Nadawca oferował informacje dotyczące US Navy w zamian za 100 tys. dolarów w kryptowalucie. Jonathan Toebbe przesyłał informacje za pośrednictwem swojej żony, Diany. Karty SD z danymi ukrywali m.in. w kanapce i paczce gum do żucia.

"Pracując w Bettis Atomic Power Laboratory, mało znanej rządowej placówce badawczej w West Mifflin, w Pensylwanii, pan Toebbe mógł mieć dostęp do dokumentów, o których przekazanie działającemu pod przykryciem agentowi FBI jest oskarżony" – pisze "NYT".

Aresztowani w sobotę Jonathan i Diana Toebbe mają we wtorek stanąć przed sądem federalnym w Martinsburgu, w Wirginii Zachodniej.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.