• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Partnerzy portalu

Fot. domena publiczna

Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę. Charakter uszkodzeń jest ustalany" – napisał Płetenczuk."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę. Charakter uszkodzeń jest ustalany" – napisał Płetenczuk.

"Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę. Charakter uszkodzeń jest ustalany" – napisał Płetenczuk.

Podkreślił jednak, że okręt z pewnością nie jest obecnie zdolny do wykonywania zadań bojowych.

"To będzie się powtarzać, dopóki Rosjanom nie skończą się okręty albo dopóki nie zabiorą się z Krymu" – dodał.

Wcześniej media ukraińskie, powołując się na źródła rosyjskie, powiadomiły, że w Sewastopolu na Krymie doszło w niedzielę do ataku, na skutek którego wybuchł pożar na jednym z okrętów.

Kanał Krymskij Wietier na Telegramie przekazał, że chodzi o jednostkę ratowniczą okrętów podwodnych Kommuna – najstarszy okręt pomocniczy marynarki wojennej Rosji, pochodzący z 1915 roku. Jednostka ta – jak podkreślił ukraiński portal Hromadske – to najstarszy na świecie okręt pozostający w dyspozycji sił morskich i wykonujący zadania bojowe. Pod względem konstrukcji jest to katamaran.

Szef okupacyjnych władz Sewastopola Michaił Razwożajew poinformował, że siły rosyjskie odbiły atak rakietowy, ale spadające odłamki pocisku spowodowały pożar na jednym z okrętów. Jak zapewnił, ogień szybko ugaszono.

Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie regularnie odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy pocisków rakietowych i dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Strona ukraińska coraz częściej przyznaje się do tych operacji - np. potwierdziła, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na most na Krym w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku władze w Kijowie przyznały się m.in. do ostrzelania kwatery głównej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i stoczni w tym mieście.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego. 

mw/ szm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.