• <
gryfia_70lat

Unikatowe odkrycie na jachcie rosyjskiego oligarchy. Czy to jajo Fabergé?

AK

21.07.2022 20:11
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Unikatowe odkrycie na jachcie rosyjskiego oligarchy. Czy to jajo Fabergé?

Partnerzy portalu

Unikatowe odkrycie na jachcie rosyjskiego oligarchy. Czy to jajo Fabergé? - GospodarkaMorska.pl
Amadea, luksusowy jacht Sulejmana Kerimowa/ Fot. FBI

Najprawdopodobniej słynne jajo Fabergé, dzieło sztuki złotniczej, znaleźli amerykańscy funkcjonariusze. Dziś to jedno z niewielu takich jaj, które pozostało na świecie. Jego wartość szacowana jest na na ok. 300 milionów dolarów. 

Znalezisko odkryto na jachcie rosyjskiego oligarchy, Sulejmana Kerimowa, który jest na liście osób objętych sankcjami. Obecnie trwa ustalanie autentyczności jaja Fabergé.

Jak poinformowało CNN, warty 300 milionów dolarów jacht, został przetransportowany przez amerykańskich funkcjonariuszy organów ścigania z Fidżi do zatoki San Diego pod koniec zeszłego miesiąca, gdzie pozostaje zacumowany. 

O cennym odkryciu poinformowała na Forum Bezpieczeństwa w Aspen Lisa Monaco, zastępca prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych. Nie podała, na pokładzie którego jachtu dokonano znaleziska. 

Jaja Fabergé, czyli kolekcjonerska gratka

Jak przypominają media, na świecie są tylko 42 sztuki takich jaj. Ich historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Te unikatowe, niezwykle rzadkie i poszukiwane dzieła sztuki złotniczej były tworzone przez Dom Fabergé w Petersburgu. Nazwa jajek Fabergé pochodzi od nazwiska ich twórcy, złotnika Petera Carla Fabergé. Powstawały w okresie rosyjskich carów Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II.

Jajo FabergéFot. Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.