• <
escort_980x120_gif_2020

Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu

jm

12.07.2022 14:57
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu

Partnerzy portalu

Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu - GospodarkaMorska.pl

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że firma Oceanco, która buduje superluksusowy jacht dla multimiliardera Jeffa Bezosa, będzie domagać się demontażu historycznego mostu w Rotterdamie na potrzeby transportu jednostki. W ostatnim czasie firma miała poinformować, że zrezygnuje z pomysłu.

De Hef to stalowy most podnoszony, który znajduje się nad basenem portowym Koningshaven w Rotterdamie. Jest wyłączony z eksploatacji, jednak od 2000 roku znajduje się w rejestrze zabytków. 95-letnia konstrukcja jest uznawana za symbol przemysłowego dziedzictwa miasta jako centrum stoczniowego. Doniesienia o jego demontażu na potrzeby transportu luksusowego superjachtu krezusa wzbudziły oburzenie na całym świecie. Most miałby zostać rozebrany, bo maszty jachtu nie mieściłyby się pod nim.

Jak podają media, firma Oceanco, która buduje jacht o kodowej nazwie Y721, wycofała się z pomysłu. Taką informację miało przekazać dwóch radnych miasta Rotterdam, choć ani stocznia, ani Amazon nie odniosły się do niej.

Media cytują Vincenta Karremansa, zastępcę burmistrza ds. robót publicznych i mobilności, który miał stwierdzić, że Oceanco „na razie nie będzie wnioskować o pozwolenie środowiskowe na usunięcie mostu”. Powrót do projektu wymagałby ponownego uruchomienia procedur środowiskowych, co zajęłoby kolejne miesiące. Prawdopodobnie zatem stocznia wycofała się z pomysłu na dobre.

95-letni De Hef jest uważany za ikonę przemysłowego dziedzictwa Rotterdamu jako centrum przemysłu stoczniowego, a wiadomości o jego częściowym demontażu wywołały poruszenie wśród mieszkańców. Ze względu na brak komentarza ze strony Oceanco nie wiadomo, jakie są powody rezygnacji z rozbiórki De Hef. Media spekulują, że firma mogła zaniechać budowy jednostki, stracić kontrakt lub znaleźć inny sposób na przetransportowanie jachtu na morze.

Budowany dla Bezosa jacht Y721 ma mieć ponad 127 metrów i wysokie żagle. Ze względu na nie niemożliwe będzie lądowanie na jednostce śmigłowcem. Dlatego budowany jest także drugi jacht, który docelowo ma podążać za Y721 w charakterze lądowiska.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.