• <

USA nałożyło sankcje na czterech armatorów z powodu przewozu wenezuelskiej ropy

PMK

02.06.2020 20:54 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski USA nałożyło sankcje na czterech armatorów z powodu przewozu wenezuelskiej ropy

Partnerzy portalu

USA nałożyło sankcje na czterech armatorów z powodu przewozu wenezuelskiej ropy - GospodarkaMorska.pl

Departament Skarbu USA poinformował we wtorek, że nałożył sankcje na cztery firmy żeglugowe za transport ropy naftowej z Wenezueli, co jest ostatnią eskalacją wysiłków Waszyngtonu zmierzających do wyeliminowania socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro poprzez odcięcie eksportu ropy tego kraju.

Wymienieni armatorzy to Afranav Maritime Ltd z siedzibą na Wyspach Marshalla, Adamant Maritime Ltd i Sanibel Shiptrade Ltd, a także grecka firma Seacomber Ltd. Wszystkie firmy przewoziły wenezuelską ropę naftową między lutym a kwietniem tego roku.

- Ropa na ich pokładzie została tak naprawdę skradziona ludności Wenezueli - powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu, Mike Pompeo.

Waszyngton sankcjonował wenezuelską państwową spółkę naftową Petroleos de Venezuela w styczniu zeszłego roku, krótko po tym, jak Stany Zjednoczone i kilkudziesięciu innych krajów ogłosiło Maduro uzurpatorem, który sfałszował swoją reelekcję w 2018 roku.

Maduro obwinia sankcje za nieszczęścia Wenezueli i oskarża Waszyngton o próbę wyparcia go w celu kontrolowania ogromnych zasobów ropy w kraju.

Ani ministerstwo ropy Wenezueli, ani PDVSA nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz. Afranav nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz, podczas gdy pozostałe trzy firmy nie zostały jeszcze poproszone o komentarz. Maduro wciąż jednak pozostaje u władzy, co według niektórych urzędników USA było źródłem frustracji dla prezydenta Donalda Trumpa.

Wtorkowe sankcje nadejdą po tym, jak Waszyngton w lutym i marcu nałożył sankcję dwie jednostki rosyjskiej Rosnieftu, która stała się głównym pośrednikiem wenezuelskiej ropy w 2019 roku. Jednostki przestały przewozić wenezuelską ropę w marcu.

FBI bada także kilka meksykańskich i europejskich firm, które rzekomo są zaangażowane w handel wenezuelską ropą naftową. Jedna z tych firm, Libre Abordo, powiedziała w tym tygodniu, że jest bankrutem. Ministerstwo Skarbu wyznaczyło również cztery tankowce będące własnością firm jako zablokowane nieruchomości. Te jednostki zostały wykorzystane przez Rosneft, Libre Abordo i powiązaną meksykańską firmę - Schlager Business Group - do transportu wenezuelskiej ropy, zgodnie z dokumentami PDVSA.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.