• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

gm

12.08.2022 08:41 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Partnerzy portalu

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.

"Aleksander Doba rozsławił Szczecin, Police, Pomorze Zachodnie na cały świat. Ofert zakupu jego kajaka było kilka, natomiast małżonka podróżnika była zdeterminowana do tego, aby kajak został w Szczecinie" – powiedział dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.

21 sierpnia kajak Aleksandra Doby zostanie zamontowany w Morskim Centrum Nauki, gdzie będzie też stanowisko poświęcone podróżnikowi m.in. z projekcją multimedialną, na której słynny podróżnik opowiada o technice wiosłowania. Formą prezentacji będzie tylna projekcja na ekran, co da efekt wirtualnej, realistycznej postaci.

Stanowisku towarzyszyć będzie mapa z trasą wypraw oceanicznych Aleksandra Doby, a także ilustrowany instruktaż pokazujący poszczególne fazy wiosłowania na kajaku.

"Ten bardzo skromny kajak, nieduży obiekt, jest jednym z tych elementów, które tworzyły morską historię Szczecina i sławiły Szczecin na całym świecie" – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodał, że "to w nim Aleksander Doba, człowiek wielkiej pasji, determinacji i optymizmu, jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk. W tym kajaku witaliśmy go, kiedy wracał ze swoich wypraw".

Aleksander Doba trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Po raz pierwszy emerytowany inżynier mechanik z Polic wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku "Olo", zbudowanym w stoczni Andrzeja Armińskiego. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. W czasie I Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej przebył ocean w najwęższym miejscu.

5 października 2013 r. wyruszył z Lizbony, aby tym razem przepłynąć Atlantyk w jego najszerszej części. 19 kwietnia 2014 r. postawił nogę na lądzie w New Smyrna Beach na Florydzie. Na oceanie spędził 167 dni, pokonał trasę długości 12427 km w dwóch etapach - niekorzystny wiatr na zachodnim Atlantyku wymusił zawinięcie na Bermudy.

3 września 2017 r. w Le Conquet we Francji zakończył trzecią podróż przez Atlantyk, którą rozpoczął 16 maja w Nowym Jorku, płynąc tym razem w drugą stronę – z Ameryki do Europy. Doba po głosowaniu na stronie internetowej "National Geographic" otrzymał tytuł "Podróżnika Roku 2015".

Kajak "Olo" ma 7 metrów długości, 1 metr szerokości i waży 750 kg. Do 13 sierpnia można oglądać kajak na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

22 lutego 2021 r. Aleksander Doba zmarł "śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Spełniając swoje marzenia" - napisała pogrążona w żalu rodzina.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.