• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Morskie Centrum Nauki podświetli się w barwach tęczy

gm

28.07.2022 17:15
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Morskie Centrum Nauki podświetli się w barwach tęczy

Partnerzy portalu

Morskie Centrum Nauki podświetli się w barwach tęczy - GospodarkaMorska.pl
Fot. MCN

W sobotę 30 lipca o godz. 15.00 ulicami Szczecina przejdzie Czwarty Marsz Równości. Tegoroczny marsz został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz honorowym patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Budynek Morskiego Centrum Nauki będzie w weekend podświetlony barwami tęczy.

– Podobnie było podczas Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 17 maja – przypomina Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki.

– To gest wspierający społeczną otwartość, tolerancję i równość. W Polsce osoby LGBT+ nadal narażone są na nierówne traktowanie, uprzedzenia a nawet agresję i przemoc ze względu na to, kim są. Według rankingu mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBT+ w krajach Unii Europejskiej, trzeci raz  z rzędu Polska znalazła się na ostatnim miejscu – przytacza dane rzecznik. 

Budynek MCN będzie podświetlony tęczowymi barwami wieczorem po zmroku z piątku (29 lipca) na sobotę i z soboty na niedzielę.

Morskie Centrum Nauki. Naszpikowana nowoczesnością wizytówka miasta za ponad 100 mln zł

Przypomnijmy, że Morskie Centrum Nauki powstaje od 2018 roku, a jego otwarcie wstępnie zaplanowano na jesień 2022 roku. Bryła budynku ma przypominać kadłub statku i nawiązywać do portowych kontenerów. Muzeum powstaje na wyspie Łasztownia, nad Odrą, w centrum miasta przy ul. Tadeusza Wendy. Muzeum będzie nosić imię popularyzatora nauki, astrofizyka i kosmologa prof. Jerzego Stelmacha.

W założeniu jego twórców, MCN ma być multimedialnym centrum naukowo-edukacyjnym promującym eksperymenty związane z wodą. MCN jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt budowy to ponad 91 mln zł. Należy dodać, że kolejne 27,9 mln zł będzie warte wykonanie wystawy stałej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.