• <

Wynik wyszukiwania - "kajak" - Wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury planuje modernizację polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

Planowana jest modernizacja polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 (Antwerpia-Kłajpeda) - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W czerwcu planowane jest podpisanie z marszałkami województw listów intencyjnych w tej sprawie.
08.05.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

W kajaku, przy grillu lub na leżaku. Branża noclegowa przygotowuje się na wielką majówkę nad Bałtykiem

Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdżający planuje pobyt nad Bałtykiem. Wyjedziemy raczej na 3-4 dni i tylko 6% wypoczywających przedłuży majówkę do dziewięciodniowego urlopu. Czas spędzimy w ruchu na rowerach lub kajakach albo na zwiedzaniu – wynika z ankiety Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród tysiąca turystów.
26.04.2024

Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euro

Zawody olimpijskie w pływaniu na Sekwanie nadal stoją pod znakiem zapytania z powodu skażenia wody, mimo że zainwestowano już 1,4 mld euro na oczyszczenie rzeki. Członkowie kajakarskiego klubu w stolicy Francji "Arc en Seine Kayak" wyłowili z Sekwany podczas spływu plastikowe i organiczne śmieci.
22.04.2024

Przełom w sprawie pogłębienia toru wodnego do Portu Elbląg: rząd pokryje koszty

Rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu, prace rozpoczną się w tym roku - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Szef MI podkreślił, że instytucje rządowe porozumiały się w tej sprawie z samorządem i portem w Elblągu.
25.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Paryż - kobieca kajakowa osada C2 500 pewna startu w igrzyskach

Kobieca osada C2 500 m jest pewna startu w igrzyskach w Paryżu - poinformował Polski Związek Kajakowy. Nominacja jest efektem braku przyznania kwalifikacji w strefie Australii i Oceanii, a w związku z tym przekazanie jej dziewiątej ekipie ubiegłorocznych mistrzostw świata w Duisburgu.
24.02.2024

Port Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium. Centrum miałoby powstać na działce w sąsiedztwie mostu portowego, u zbiegu ulic Solnej i Warzelniczej.
29.01.2024

Bomba w greckiej siedzibie ZIM

Przy greckiej siedzibie izraelskich linii żeglugowych ZIM wybuchła niewielka bomba podłożona przez propalestyńskich aktywistów.
18.01.2024

[WIDEO] Australia. Propalestyński protest na kajakach zablokował izraelski kontenerowiec

Grupa propalestyńskich protestujących zablokowała wpłynięcie kontenerowca izraelskich linii ZIM do portu w australijskim Melbourne.
22.12.2023

100 aktywistów klimatycznych aresztowanych za zablokowanie w kajakach największego portu węglowego. Wśród nich jest 97-latek

Aresztowano ponad 100 działaczy klimatycznych, którzy w weekend zablokowali ruch żeglugowy w porcie Newcastle, protestując przeciwko eksportowi paliw kopalnych - poinformowała w poniedziałek stacja Deutsche Welle.
27.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.
18.09.2023

Minister Bortniczuk: realizujemy duży program upowszechniania wioślarstwa

"Realizujemy duży program upowszechniania wioślarstwa" - powiedział w niedzielę w Płocku minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Po ceremonii wręczenia medali 15. mistrzostw Polski w sprincie szef resortu przekazał miejscowemu PTW łódź motorową.
17.09.2023

MŚ w kajakarstwie – trzy medale Polaków w pierwszym dniu finałów

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski podczas piątkowych finałów mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Duisburgu. W roli głównej wystąpiły kobiece osady - dwójka na 200 m sięgnęła po złoto, z kolei czwórka na 500 m wywalczyła srebrne krążki.
25.08.2023

Niemal 100 łodzi motorowych trafi do polskich kajakarzy i wioślarzy

94 łodzie motorowe za blisko 5 mln zł trafią do polskich klubów kajakowych i wioślarskich dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk symbolicznie przekazał je prezesom Polskiego Związku Kajakowego i Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
22.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Blisko tysiąc uczestników akcji „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna”

Blisko tysiąc osób wzięło udział w tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” w Polańczyku. Od początku lipca, w specjalnej strefie nad Jeziorem Solińskim, instruktorzy z Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili szkolenia dla dzieci i młodzieży z zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą. Celem projektu było zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.
16.08.2023

Strażacy wydobyli ciało 56-latka z Drwęcy

Strażacy wydobyli ciało 56-letniego mężczyzny z rzeki Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie). Sprawę służbom zgłosili kajakarze. Kujawsko-pomorskie służby poszukują cały czas mężczyzn, którzy zaginęli pod wodą w wyrobisku żwirowni w Wojdalu, a także w jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu.
13.08.2023

Ukraińskie wojsko testuje uzbrojone kajaki

Ukraińskie Siły Zbrojne zaczęły wykorzystywać w działaniach nieduże wojskowe kajaki, przydatne przede wszystkim podczas operacji na rzekach i niewielkich akwenach.
11.08.2023

NFZ przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest oznakowane i strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) - podkreślono na stronie NFZ.
10.08.2023

Niecodzienne wyzwanie. Kajakrze przepłyną wzdłuż wybrzeża, żeby pomóc koledze

Z Portu Świnoujście grupa przyjaciół „Kajakowe Świry” podjęła się niecodziennego wyzwania. Jest nim przepłynięcie całego polskiego wybrzeża na kajakach w ramach charytatywnego spływu „Morskie Wiosłowanie - Celem Pomaganie”. Patronat nad akcją objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.
03.08.2023

Rozpoczęła się 4. edycja Polboat Yachting Festival

Za nami otwarcie i pierwszy dzień międzynarodowych targów Polboat Yachting Festival. To już czwarta odsłona tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła rekordową liczbę wystawców.
27.07.2023

Luksus w gdyńskiej marinie. Startują międzynarodowe targi jachtowe Polboat Yachting Festival

Jedna z najbardziej luksusowych imprez w Polsce zbliża się wielkimi krokami. W czwartek do Marina Yacht Park już po raz czwarty zawitają najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival. Imponujące jednostki będzie można podziwiać aż do niedzieli.
26.07.2023

Liczne kontrole MOSG na polskich obszarach morskich

Ubiegły weekend był pracowity dla strażników granicznych z morskiego komponentu. W sumie piętnaście jednostek pływających, w tym jedenaście skuterów wodnych, które naruszyły przepisy obowiązujące na polskich obszarach morskich, zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy. Na prowadzących jednostki nałożono mandaty na łączną kwotę 1700 zł, a część przypadków wiązała się z wszczęciem postępowań administracyjnych. Z racji na sezon letni incydentów związanych z działalnością na morzu i innych akwenach nie brakuje.
17.07.2023

4. edycja Polboat Yachting Festival już za dwa tygodnie

Od 27 do 30 lipca b.r., w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - w Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN, już po raz czwarty można będzie oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival.
12.07.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Igrzyska Europejskie – srebrny medal Zwolińskiej w C1 w kajakarstwie górskim

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw kontynentu w C1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Elena Lilik. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wygrał Brytyjczyk Ryan Westley. Kacper Sztuba był dziesiąty.
02.07.2023

Rusza koszenie dna Łyny - utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy

Od poniedziałku planowane jest rozpoczęcie mechanicznego koszenia dna rzeki Łyny, które obejmie odcinek od Olsztyna do Bartąga - zapowiedziały Wody Polskie. Prace mogą powodować utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy.
02.07.2023

Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęło blisko tysiąc jednostek

Przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną przepłynęło od momentu otwarcia nowej drogi wodnej blisko tysiąc jednostek. Urząd Morski w Gdyni przypomina o zasadach bezpiecznej przeprawy.
02.07.2023

Poznań. W piątek „Parada Sobótkowa - Fyrtle na Warcie”

Barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia – to niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców i turystów podczas "Parady Sobótkowej - Fyrtle na Warcie". Wydarzenie odbędzie się w piątek wieczorem.
23.06.2023

Igrzyska Europejskie - złoty medal kobiecej czwórki kajakowej na 500 m

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zdobyły w Krakowie złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Polki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki, a trzecie miejsce zajęły Dunki.
22.06.2023

RCB: w środę utonęła jedna osoba

W środę utonęła jedna osoba - poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 82 utonięcia.
22.06.2023

W Płocku dostępne będzie miejskie kąpielisko nad Zalewem Sobótka. Jego nazwa nawiązuje do legendy

W Płocku od środy, 21 czerwca, dostępne będzie kąpielisko nad Zalewem Sobótka. Bezpieczeństwa będą pilnować tam ratownicy. Dostępna będzie wypożyczalnia sprzętu sportowego, plażowego i wodnego. W tej formule kąpielisko, którego nazwa nawiązuje do legendy, będzie czynne do końca sierpnia.
20.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

Niedzielne zmagania na PŚ w kajakarstwie. Polska z kolejnymi sukcesami

Dwa zwycięstwa zanotowały polskie osady podczas drugiego dnia finałów zawodów w Pucharu Świata w Poznaniu. W kajakowej dwójce na 500 m triumfowały Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, a w mikście kanadyjkowym na 500 m zwyciężyli Juliusz Kitewski i Amelia Braun.
28.05.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Puchar Świata w kajakarstwie - sukcesy Polaków

Od wczoraj w Poznaniu rozgrywane są zawody Pucharu Świata w kajakarstwie. Na sobotę zaplanowano 11 finałów, które okazały się niezwykle udanie dla biało-czerwonych reprezentantów. Polacy triumfowali aż 4 razy.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

PŚ w kajakarstwie – dobry początek Polaków, pięć osad już w finałach

Dobre wyścigi czwórek kajakowych, awans do finału m.in. Wiktora Głazunowa, Katarzyny Kołodziejczyk i Doroty Borowskiej – tak wyglądały przedpołudniowe starty polskich reprezentantów pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu.
26.05.2023

Na Motławie więcej kontroli jednostek pływających

Na Motławie w Gdańsku zwiększona zostanie kontrola jednostek pływających. To pokłosie kolejnej już kolizji, do której doszło w ostatnim czasie na akwenie.
24.05.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstały wypożyczalnia i stanowisko ratowników

Nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach zakończyła się budowa budynku wypożyczalni sprzętu wodnego i stanowiska dla ratowników – podała we wtorek rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok.
23.05.2023

PŚ w kajakarstwie – kanadyjkowe bitwy polsko-polskie w Poznaniu

Najbliższe zawody Pucharu Świata w kajakarstwie w Poznaniu dla wielu polskich reprezentantów będą jednocześnie walką o prawo startu na Igrzyskach Europejskich, a także na sierpniowych mistrzostwach świata. Ciekawa rywalizacja zapowiada się w grupie kanadyjkarzy.
22.05.2023

460 tys. zł od wojewody dla jednostek podlaskiego WOPR

Wojewoda podlaski przekazał we wtorek 460 tys. zł dla czterech jednostek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - augustowskiej, białostockiej, łomżyńskiej i suwalskiej, które będą dbały o bezpieczeństwo nad wodą w regionie w tym roku.
16.05.2023

PŚ w kajakarstwie – pierwszy sprawdzian na Węgrzech

Po wielu miesiącach przygotowań polska reprezentacja w czwartek w Szegedzie wystartuje w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Do rywalizacji wróciła Dorota Borowska, na Węgrzech zabraknie natomiast wicemistrzyni olimpijskiej Marty Walczykiewicz.
09.05.2023

Jakimi sportami wodnymi i aktywnościami na wodzie warto się zainteresować?

Sporty wodne to jedne z ulubionych aktywności Polaków podczas wakacji i nie tylko. Wiele osób regularnie pływa na basenie, a w ostatnich latach popularne zrobiły się też deski SUP, windsurfing czy nurkowanie. Na co warto zwrócić uwagę i jakie akcesoria wybrać?
19.04.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

Pod mecenatem Baltic Hub młodzi chwycili za wiosła

W ubiegłym roku Klub Wioślarski Drakkar, dzięki zaangażowaniu swojego sąsiada – terminalu kontenerowego Baltic Hub – zaproponował lokalnej młodzieży udział w bezpłatnych treningach wioślarskich w ramach grantu dzielnicowego Busole.
31.03.2023

PGE Baltica sponsorem głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Windsurfingu. Na mocy kolejnej umowy będzie wspierać najlepszych polskich windsurferów jako sponsor główny.
21.03.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przypominają, że do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo.
21.03.2023

Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?

Miłośnicy przyrody, aktywiści, społecznicy oraz organizacje pozarządowe chcą utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Czy idea ma szanse powodzenia? Piotr Piznal uważa, że tak. Wskazuje, że przedsięwzięcie jest również wspierane przez lokalną społeczność, której na sercu leży ochrona Międzyodrza.
13.03.2023

Małopolskie. Wody Polskie odtwarzają ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie przebudowują siedem przepławek oraz cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 56 mln zł ma zapewnić m.in. swobodną migrację zwierząt żyjących w wodzie, a tym samym pomóc w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
21.01.2023

Wyłowiono zwłoki w kanale portowym przy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

W piątek znaleziono dryfujące zwłoki mężczyzny. Policja wstępnie wykluczyła, by do jego śmierci ktoś się przyczynił.
08.01.2023

Żeglarze liczą na kontynuację umowy sponsorskiej z PGE

"Tegoroczne sukcesy w najważniejszych imprezach odniesione przez biało-czerwonych dają nadzieję, że także i w kolejnych latach PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. będzie naszym sponsorem" - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
30.11.2022

Poland Boat Show i Warszawski Salon Jachtowy. Airmech zaprasza

3 listopada w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie rozpoczną się targi Poland Boat Show i Warszawski Salon Jachtowy. Impreza potrwa cztery dni.
26.10.2022

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.
18.10.2022

Niemcy. Po 14 latach budowy rusza nowa podnośnia statków w Niederfinow

Kosztuje około 500 milionów euro i ma ogromne rozmiary - nowa podnośnia statków w Niederfinow zaczyna działać po około 14 latach budowy. Oficjalna inauguracja ma się odbyć 4 października - pisze dziennik "Berliner Kurier". Nowa podnośnia jest niezbędna do utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a portem w Szczecinie.
19.09.2022

Greenpeace zablokował wyładunek rosyjskiego gazu w Szwecji

Aktywiści z Greenpeace uniemożliwili w zeszłym tygodniu rozładunek gazowca Coral Energy w szwedzkim porcie Nynäshamn. Statek przewoził LNG z Rosji.
12.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Norwedzy uśmiercili morsa... z powodu zainteresowania gapiów

W niedzielę dokonano eutanazji 600-kilogramowej samicy arktycznego morsa - poinformowała Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa. Zwierzę nazwane Freya od kilku tygodni przebywało w okolicach Oslo, budząc zainteresowanie gapiów.
14.08.2022

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa, nazywanego Freya, który od kilku tygodni przebywa w okolicach Oslo. Powodem jest nadmierne zainteresowanie gapiów; obawa, że zwierzę może wyrządzić ludziom krzywdę.
12.08.2022

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.
12.08.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Ekspert: musimy pamiętać, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia [ROZMOWA]

Musimy mieć zawsze w tyle głowy, że jesteśmy organizmami lądowymi, a woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia - mówi PAP Rafał Halik z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności NIZP PZH-PIB. Dodaje, że bardzo dużo utonięć jest wynikiem niespodziewanego ataku paniki w wodzie.
10.07.2022

Ratownik WOPR: na łodzi czy kajaku bez kamizelki ratunkowej ani rusz!

Podstawowym zabezpieczeniem na łodzi czy kajaku jest kamizelka ratunkowa i to bez względu na wiek czy umiejętności pływackie - podkreśla Piotr Lisocki z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR). Jak dodaje, w razie zagrożenia należy pamiętać o numerach alarmowych: 112 oraz 601 100 100.
25.06.2022

Polski windsurfing pod żaglami PGE Baltica

PGE Baltica, spółka realizująca program budowy morskich farm wiatrowych w Grupie PGE, została Sponsorem Głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu. To kolejna dyscyplina sportowa związana z wodą i wiatrem, w którą zaangażowała się Grupa PGE.
15.06.2022

Święto Morza, czyli 10-dniowe świętowanie w morskim klimacie, startuje w Gdyni

W dniach 17-26 czerwca w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem.
15.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
12.06.2022

Odnaleziono ciała dwóch mężczyzn; jeden zaginął w Wiśle, drugi w Bugu

Po sześciu dniach odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy zaginęli w rzekach na Mazowszu. Jeden zatonął w sobotę w Bugu, drugi w Wiśle – poinformowały PAP w piątek miejscowe służby.
27.05.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

SUPer manufaktura przygody morskiej

Grupa zapaleńców z Orłowa przełamuje stereotyp, że w cieniu klifu i mola nie uprawia się morskich aktywności prócz kąpieli. Stowarzyszenie „Orłowo przy plaży” uruchomiło tu wypożyczalnię SUP-ów i innego sprzętu wodnego. Ofertę uzupełnia joga i spacery historyczne. Sezon startuje w maju.
03.05.2022

Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi

Zrewitalizowane bulwary rzeki Słupi w ramach wartej ponad 32 mln zł inwestycji, obejmującej obszar Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Słupska (woj. pomorskie), otwarte zostaną we wtorek tuż po oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji.
02.05.2022

Rusza sezon na Mazurach. Policja radzi, jak zachować bezpieczeństwo na jeziorach

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglarski na mazurskich jeziorach. Jak pokazuje doświadczenie ubiegłych sezonów, wielu żeglarzy wsiądzie na łodzie bez podstawowej znajomości zasad żeglowania i bez wiedzy o tym, co mają robić w razie zagrożenia. Policja apeluje, by przed wypłynięciem z portu zobaczyć chociaż, gdzie są środki ratunkowe.
30.04.2022

"Pokój - nie ropa" - aktywiści w Bremie przemalowali statek z rosyjską ropą

W Bremie aktywiści wymalowali na statku przewożącym rosyjską ropę hasło "Peace – not oil" (pokój - nie ropa). W ubiegłym tygodniu w Hamburgu doszło do podobnej akcji na frachtowcu z węglem - pisze we wtorek portal tygodnika "Spiegel".
08.03.2022

Giżycko. Dwóch mężczyzn w nocy wypłynęło kajakiem na jezioro; jeden nie żyje

Dwóch mężczyzn wypłynęło w nocy kajakiem na jezioro Kruklin w powiecie giżyckim. Gdy kajak się wywrócił zdołali wydostać się na brzeg; ale jeden z nich wkrótce zmarł - podała PAP w piątek rzeczniczka giżyckiej policji st. asp. Iwona Chruścińska.
18.02.2022

Na Atlantyku zaginął wioślarz

Francuski wioślarz Jean-Jacques Savin, który podjął się wyzwania samotnego przepłynięcia kajakiem przez Atlantyk, zaginął.
25.01.2022

W jeziorze Szeląg Wielki odnaleziono ciało zaginionego 32-latka

Ciało 32-letniego mężczyzny odnalazła w niedzielę w jeziorze Szeląg Wielki (woj. warmińsko-mazurskie) Grupa Specjalna Płetwonurków RP. Jego zaginięcie zgłoszono przed tygodniem, po tym jak wypłynął kajakiem na ryby.
16.01.2022

Łódki-dłubanki z regionu Soomaa w Estonii wpisane na listę UNESCO

Wyrób i użytkowanie estońskich łódek-dłubanek z regionu Soomaa zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, wymagającego pilnej ochrony - podał estoński portal ERR News.
16.12.2021

Imigranci na La Manche – wczoraj kolejny rekord

Aż 1185 nielegalnych imigrantów przedostało się w czwartek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - podało w piątek brytyjskie MSW. To szósty w tym roku dobowy rekord, a od poprzedniego, odnotowanego zaledwie w zeszłym tygodniu, jest wyższy o ponad 300.
12.11.2021

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej

Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli czy szkolne koła i obozy dla uczniów. To niektóre z działań projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”, który w środę, 20 października uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca 2022 roku skorzysta z niego 1276 uczniów z klas I-VIII i 60 nauczycieli z 25 gdańskich szkół podstawowych.
23.10.2021

61 ofiar zatonięcia barki na rzece Kongo

W poniedziałkową noc na rzece Kongo w Demokratycznej Republice Konga zatonęła prowizoryczna barka. Wiadomo już o 61 ofiarach. Służby wciąż poszukują około 50 osób, 39 pasażerów zostało uratowanych.
09.10.2021

22 działaczy Greenpeace aresztowanych za blokowanie terminalu Shella w porcie w Rotterdamie

Holenderska policja aresztowała w poniedziałek 22 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy zablokowali wcześniej dostęp do Tweede Petroleumhaven – terminalu firmy Shell w porcie w Rotterdamie.
04.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Praktyki studenckie na ORP Iskra

W ostatni piątek podchorążowie I roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej zakończyli rozpoczęte 22 sierpnia praktyki marynarskie na ORP Iskra.
18.09.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
01.08.2021

Uroczysty rejs po Wiśle w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu "Wisła, godzina W 1944-2021". Organizatorzy z fundacji Rok Rzeki Wisły spodziewają się nawet 80 uczestników.
30.07.2021

Francja. Władze Paryża chcą kąpielisk nad Sekwaną

Władze stolicy Francji obiecują udostępnić Sekwanę dla kąpiących się już w 2025 roku. Pływacy mają w niej rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Paryżanie są jednak pełni wątpliwości czy uda się zrealizować te plany, ponieważ rzeka jest wciąż zanieczyszczona.
26.07.2021

Ratownik MOPR: po weekendowym kursie nikt nie będzie dobrym żeglarzem

Po weekendowym czy tygodniowym kursie nikt nie zostanie dobrym żeglarzem. Woda jest żywiołem, za brak umiejętności i bezmyślność przychodzi płacić wysoką cenę - oceniają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.07.2021

Podczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
19.07.2021

Poznaj szlaki wodne Motławy. Od czwartku Kajakowe Spacery Miejskie z przewodnikiem

Gdański Ośrodek Sportu zaprasza na zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody. Można to robić w towarzystwie przewodnika. Pierwszy spacer już w czwartek 15 lipca.
15.07.2021

Holandia: Mieszkańcy Utrechtu na łodziach protestują przeciwko budowie mostów

Niecodzienną formę protestu przeciwko miejskim planom budowy mostów przyjęli mieszkańcy Utrechtu. Zorganizowali oni pikietę na łodziach i kajakach.
30.05.2021

Gdańsk: Sprzątanie Śródmieścia z pokładu kajaka

W sobotnie popołudnie, 29 maja, odbyło się sprzątanie Śródmieścia z pokładu kajaka, w ramach podsumowania majowej akcji ekoKajak.
29.05.2021

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego przez Covid-19 odwołane, ale majówka z imprezami

Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą się koncerty, jarmarki czy warsztaty.
25.04.2021

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki chce upamiętnić zmarłego podróżnika i kajakarza, Aleksandra Dobę. Powstanie wystawa poświęcona jego dokonaniom.
12.03.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Kajakiem dla Sławomira. 1000 kilometrów po Wiśle

Na co dzień – żołnierz z gdyńskich Babich Dołów, w specjalnych sytuacjach takich jak ta – zapalony kajakarz, dla którego nie ma ograniczeń. Bosmanmat Szymon Machnowski rozpoczął kajakową wyprawę po Wiśle, aby pomóc koledze w mundurze borykającemu się ze skutkami udaru mózgu. To Sławomir Szumicki z jednostki w Darłowie, który potrzebuje kosztownego leczenia.
04.03.2021

W Gdańsku powstaną nowe przystanie kajakowe

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na budowę dwóch przystani kajakowych w Gdańsku - w Śródmieściu i na Stogach. Prace przy ich budowie mają zakończyć się latem 2021 r.
25.02.2021

Nie żyje Aleksander Doba. Zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro

Zmarł znany podróżnik, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. O śmierci poinformowała na Facebooku rodzina.
23.02.2021

Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wymieni wrota śluz Gorczyca i Paniewo na Kanale Augustowskim. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał w czwartek umowę na tę inwestycję z jej wykonawcą.
18.02.2021

Stolica podsumowała sezon rejsowy nad Wisłą

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, prawie 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów - tak wyglądał sezon nad Wisłą w ubiegłym roku.
11.02.2021

Katowice podpisały umowę na przebudowę stanicy żeglarskiej

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z wykonawcą przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Nowa stanica ma być gotowa w połowie przyszłego roku. To pierwszy etap zmian w miejskiej Dolinie Pięciu Stawów.
10.02.2021

Rozbiórka tam na rzekach to przepis na sukces?

Na całym świecie coraz częściej mówi się o konieczności rozbierania niepotrzebnych barier na rzekach, gdyż nie tylko dewastują one całe ekosystemy, nie spełniają swoich funkcji, ale stanowią też często zagrożenie dla ludzi. U nas w planach jest z kolei budowa kilku stopni wodnych, więc nie dość, że nie podążamy z duchem zmian na lepsze, to jeszcze chcemy pogorszyć stan naszych (i tak już zdewastowanych) rzek. Jakie korzyści płyną z rozbiórki tam i czy w Polsce jest to możliwe?
09.02.2021

Rzadki atak rekina w rzece Łabędziej w Perth

Miasto Perth na południowym zachodzie Australii słynie z rekinów u swoich wybrzeży, ale w czwartek rekin zaatakował mężczyznę pływającego w miejskiej rzece Łabędziej (Swan river). Był to pierwszy taki atak w rzece od 1969 roku – podaje agencja Reutera.
14.01.2021

Przetarg na kolejne przystanie kajakowe w Gdańsku

Ogłoszono przetarg na budowę dwóch przystani kajakowych: przy ul. Wiosny Ludów w Śródmieściu i ul. Tamka na Stogach. Otwarcie ofert planowane jest na pierwszą połowę lutego. Prace przy budowie mają zakończyć się w czerwcu 2021 roku.
09.01.2021

Przetarg na kolejne przystanie kajakowe w Gdańsku

Właśnie ogłoszono przetarg na budowę dwóch przystani – przy ul. Wiosny Ludów i Tamka. Otwarcie ofert planowane jest na pierwszą połowę lutego. Prace przy budowie mają zakończyć się w czerwcu 2021 r.
04.01.2021

Mijający rok rekordowy pod względem inwestycji wodnych na Mazurach

Mijający rok był rekordowym pod względem inwestycji wodnych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Do użytku oddano pierwszą w powojennych dziejach Mazur śluzę wodną Guzianka II, rozpoczęto także remont mazurskich kanałów.
26.12.2020

W Gdańsku powstaną kolejne przystanie kajakowe

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych trzech przystani kajakowych. W przyszłym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na budowę dwóch przystani – przy ul. Wiosny Ludów i ul. Tamka. W najbliższych dniach ogłoszone będzie także postępowanie na zaprojektowanie przystani Na Szańcach.
25.11.2020

W Gdańsku powstaną cztery nowe przystanie kajakowe

W czerwcu 2021 r. mają być wybudowane w Gdańsku cztery przystanie kajakowe. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1,6 mln złotych. Obiekty powstaną na Górkach Zachodnich, Kamiennej Grodzy, Żabim Kruku i Kanale Młynówka.
09.11.2020

Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]

Podczas obserwowania wielorybów u wybrzeży Kalifornii, dwie przyjaciółki spotkała ekstremalna niespodzianka - nagle pod ich kajakiem wynurzył się humbak.
06.11.2020

Nowe przystanie kajakowe na pomorskich rzekach

Kajakarze mogą już korzystać z kolejnych wygodnych miejsc do slipowania sprzętu wodnego, pomostów i terenów do odpoczynku czy biwakowania. Nowe przystanie powstały na Czarnej Wodzie w Jastrzębiej Górze i Ostrowie(gm. Władysławowo) oraz na Motławie we Wróblewie (gm. Suchy Dąb).
19.10.2020

Woda wypompowana z Kanału Elbląskiego; można go zobaczyć od podszewki

Po sezonie żeglugowym z Kanału Elbląskiego została wypompowana woda. To celowy zabieg, by można było przeprowadzić remonty i konserwacje urządzeń. To też okazja, by chętni mogli zobaczyć tak zwany suchy kanał- poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Wód Polskich w Gdańsku.
17.10.2020

W piątek utonęły trzy osoby

W piątek utonęły trzy osoby - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia - według policyjnych statystyk - utonęły w Polsce 364 osoby.
10.10.2020

Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września – to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku – administratora Kanału Augustowskiego. Drugi rok z rzędu, został pobity historyczny rekord śluzowań! A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października.
09.10.2020

Rzeka nas urzekła – podsumowanie akcji WWF

Rzeki i mokradła to najszybciej ginące ekosystemy – od 1700 roku straciliśmy 90% terenów podmokłych na świecie! W Polsce obszary te również są w złym stanie, tylko ok. 25% z nich pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego.
08.10.2020

Od początku kwietnia utonęło 358 osób

W sobotę utonęły trzy osoby - poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia - według policyjnych statystyk - utonęło w Polsce 358 osób.
04.10.2020

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

To była całodzienna podróż dookoła świata. 11 godzin inspirujących historii i opowieści o ekstremalnych wyprawach w najdalsze zakątki globu. Za nami 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Choć w tym roku Kolosy odbyły się w formie online, to emocji nie brakowało. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski.
04.10.2020

Od początku kwietnia już 353 utonięcia

W sobotę 26 września utonęła jedna osoba, zaś od początku kwietnia br. Komenda Główna Policji odnotowała 353 utonięcia - poinformowało w niedzielę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
27.09.2020

W piątek utonęły trzy osoby

W piątek 25 września utonęły trzy osoby. Od początku kwietnia br. Komenda Główna Policji odnotowała 352 utonięcia - poinformowało dziś rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
26.09.2020

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

88 migrantów uratowano w pięciu operacjach na kanale La Manche

Francuskie służby podczas pięciu operacji ratunkowych, przeprowadzonych wczoraj na kanale La Manche, uratowały 88 migrantów, którzy małymi łodziami próbowali dotrzeć do brytyjskiego wybrzeża.
23.09.2020

W tym sezonie odnotowano już 348 utonięć

W poniedziałek we Wrocławiu utonęła jedna osoba - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 348 utonięć.
22.09.2020

Rzeka urzeka – opowiedz swoją historię!

W tym roku w ramach akcji Tydzień Rzek WWF, która odbędzie się w dniach 21-27 września, WWF chce poruszyć serca Polaków i obudzić w nich miłość, sympatię i sentyment do rzek. Zdaje sobie sprawę z tego, że społeczeństwo jest już zmęczone negatywnymi przekazami, które zalewają nas z każdej strony, a niestety złych informacji ze świata polskich rzek również nie brakuje… Dlatego chce przypomnieć jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu.
21.09.2020

W niedzielę utonęły dwie osoby

Wczoraj utonęły dwie osoby - podało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 347 utonięć.
21.09.2020

Prasa francuska o sporze między Francją i W. Brytanią o imigrantów

Po okresie, gdy media we Francji opisywały współpracę służb francuskich i brytyjskich ws. imigrantów, którzy z Francji próbują się przedostać do W. Brytanii, jako wzorcową, obecnie ton komentarzy zmienił się, a media uwypuklają spory między Paryżem i Londynem.
20.09.2020

Od kwietnia odnotowano 345 utonięć

W czwartek utonęła jedna osoba - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Doszło do tego w miejscowości Rumia (pow. wejherowski) na Pomorzu. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 345 utonięć.
18.09.2020

Od kwietnia odnotowano 344 utonięcia

Wczoraj utonęła jedna osoba w miejscowości Dąbie w województwie pomorskim - podało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 344 utonięcia.
16.09.2020

Wczoraj dwie osoby utonęły

W poniedziałek utonęły dwie osoby - podało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 343 utonięcia.
15.09.2020

W weekend utonęło siedem osób

W miniony weekend utonęło siedem osób - poinformowało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 341 utonięć.
14.09.2020

W sobotę utonęły trzy osoby

W sobotę utonęły trzy osoby - podało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 335 utonięć.
13.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Praktyki studentów nawigacji morskiej AMW

W dniach 25-28.08.2020 r. słuchacze studiów magisterskich nawigacji morskiej, uczestniczyli w zajęciach w Ośrodku Szkolenia Grup Specjalnych Płetwonurków RP w Pasymiu. Szkolenie osobiście prowadził szef GSP mgr inż. Maciej Rokus.
08.09.2020

RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby, od początku kwietnia 328 utonięć

W poniedziałek utonęły dwie osoby; od początku kwietnia br. policja odnotowała 328 utonięć - poinformowało we wtorek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
08.09.2020

11 mln zł na rozbudowę pirsu pasażerskiego w Krynicy Morskiej

W środę 9 września o godz. 13.30 w Krynicy Morskiej podpisana zostanie umowa na dofinansowanie projektu Urzędu Morskiego w Gdyni pt. „Krynica Morska - rozbudowa pirsu pasażerskiego w morskim porcie rybackim”. Ponad 11,2 mln zł unijnego dofinansowania pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowę z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesławem Piotrzkowskim podpiszą Marszałkowie Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.
07.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Woda w zatoce bez zanieczyszczeń

Jak wynika z badań Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej woda w rejonie ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne. Próbki pobrano 4 września – dzień po prognozowanym dotarciu zanieczyszczeń w te okolice. Jakość wody monitorowana jest codziennie, a o ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
07.09.2020

326 utonięć od początku kwietnia

W sobotę utonęły dwie osoby, a w niedzielę jedna - przekazało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 326 utonięć.
07.09.2020

Wczoraj utonęła jedna osoba

W czwartek utonęła jedna osoba - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 321 utonięć.
04.09.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

Wczoraj utonęła jedna osoba

Wczoraj utonęła jedna osoba - przekazało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 320 utonięć.
03.09.2020

WIOŚ kontroluje wodę w Wiśle i Zatoce

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w związku ze zrzutem ścieków w Warszawie bada wodę w Wiśle i Zatoce Gdańskiej – poinformował WIOŚ w środę.
02.09.2020

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

ZMPSiŚ wspiera edukację

Dziś 1 września. Do szkół wracają uczennice i uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczyciele. ZMPSiŚ życzy w nowym roku szkolnym zdrowia i dobrych wyników.
01.09.2020

W zachodniopomorskim wakacje z tłumami na plażach i mniejszą liczbą zagranicznych turystów

Tłumy turystów na nadbałtyckich plażach pomimo epidemii, jednocześnie straty finansowe w branży hotelarskiej z powodu mniejszej liczby gości z zagranicy – to pierwsze podsumowanie sezonu wakacyjnego w dobie pandemii COVID-19 w Zachodniopomorskiem.
31.08.2020

Od 1 kwietnia utonęło 318 osób

W weekend utonęły 3 osoby - przekazało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 318 utonięć.
31.08.2020

Wczoraj utonęły dwie osoby

W sobotę utonęły dwie osoby - przekazało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Łącznie od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 317 utonięć.
30.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.