• <
escort_980x120_gif_2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

03.09.2020 14:00 Źródło: Newseria
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

Partnerzy portalu

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili” - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Polakom nad wodą wciąż brakuje wyobraźni. Niestety, tylko w okresie ostatnich trzech miesięcy utonęło aż 246 osób (czerwiec - 60, lipiec - 86, sierpień - 100), w tym blisko 30% pod wpływem alkoholu. Te statystyki wyraźnie pokazują, że edukacja społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa nad wodą jest niezbędna, a odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest kampania “Pływam bez promili”.

W tym roku wystartowała 14. edycja naszej akcji. Kampania rozpoczęła się 24 czerwca spotkaniem z dziennikarzami. Na konferencji obecni byli wszyscy Ambasadorzy akcji oraz Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji.

Kampania “Pływam bez promili” jest bardzo ważnym elementem edukacji. Trzeba nieustannie uczyć Polaków, że woda to groźny żywioł i trzeba mieć do niej respekt. Wakacje to taki czas, kiedy zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, spożywamy też alkohol nieodpowiedzialnie. Takie lekkomyślne zachowanie często bywa groźne, co pokazują tegoroczne statystyki. Jesteśmy jednak pewni, że z każdą kolejną edycją naszej akcji docieramy do coraz szerszego grona naszych rodaków i dzięki nam udaje się uniknąć wielu tragedii. A każde uratowane życie i zdrowie jest bezcenne - mówi Elżbieta Kwiecińska - Prysłopska, organizator kampanii.

W tym roku do akcji dołączyli nowi Ambasadorzy:

Marta Walczykiewicz - kajakarka, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), wielokrotna mistrzyni Polski i świata,
Maks Żakowski – mistrz Polski w kitesurfingu,
Agnieszka Kobus-Zawojska – brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) w wioślarstwie,
Filip Orłowski, instruktor ratownictwa, wicemistrz Europy w ratownictwie wodnym

Cieszymy się, że w tym roku do Partnerów kampanii dołączyła Fundacja Ratownictwa i Sportów Wodnych Rescuehouse.

Jest nam niezmiernie miło, że udało nam się nawiązać intensywną współpracę z Komendą Rzeczną Policji w Warszawie, Białostockim WOPR, Nadgoplańskim WOPR, WOPR Włocławek, WOPR Kielce, WOPR Konin, WOPR Tomaszów Mazowiecki, WOPR Żyrardów, WOPR Piekary, WOPR Rawa Mazowiecka, Szkołą Żeglarską Morka, Szkołą Ratownictwa Podwodnik, WGSR Wrocław, Ratownictwem Wodnym GPI Sandomierz, Komendą Miejską Policji w Szczecinie, Komisariatem Policji we Wrocławiu, OSP ORW Opole, Centrum Nurkowania Ticada, Kajakiem po Welu, Kajakiem Słupia, Akademią Zdrowia Neptun, Akademią Żeglarską White Ribbon, Nadbużańskim Centrum Turystyki Kajakowej z Drohiczyna, Podhale Rescue Team oraz Przystanią Wenecką Żnin.

Przez całe lato skutecznie docieraliśmy z materiałami edukacyjnymi do szerokiego grona osób wypoczywających nad wodą. Warto dodać, że wyprodukowaliśmy i rozdystrybuowaliśmy materiały takie jak:

Koszulki: 620 sztuk
Butelki Brita: 60 sztuk
Koła ratunkowe dla dzieci: 200 sztuk
Kominy/buffy: 200 sztuk
Plakaty: 500 sztuk
Ulotki: 2000 sztuk
Naklejki na kajaki: 500 sztuk
Naklejki na łódki: 200 sztuk

Zależy nam, aby kwestia bezpieczeństwa nad wodą dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego nawiązaliśmy współpracę z 75 pływalniami w całej Polsce, gdzie umieszczono plakaty i ulotki kampanii „Pływam bez Promili”. Szczególnie dziękujemy basenom: OSiR Bielawa, Aqua Pil w Pile, Kompleksowi Basenowo-Rekreacyjnemu w Bytowie, Aquadrom Ruda Śląska, GOSiR w Krośnicach, UCSiR Aqua Relaks Moczydło, Regionalnemu Centrum Sportowemu Lubin, Basenowi Złota Rybka Tomaszów Mazowiecki, Namysłowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji Basen „Delfin”, Parkowi Wodnemu Tarnowskie Góry, Krytej Pływalni "Delfin " w Skoczowie, Parkowi Wodnemu w Świeciu, Oleśnickiemu Kompleksowi Rekreacyjnemu Atol, Basenowi Nakielski Sport.

Zdajemy sobie sprawę, że edukacja społeczeństwa jest procesem długotrwałym, dlatego cierpliwie realizujemy naszą misję. Wierzymy, że nasze skuteczne działania przyczyniają się do rozpowszechniania niezbędnej informacji na temat bezpieczeństwa nad wodą i że dzięki naszej kampanii uświadomimy Polakom, jak ważny jest to temat. O tym problemie nie można milczeć!Dlatego działamy bardzo aktywnie!

Gospodarka Morska
źródło: Newseria

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.