• <

Poznań. W piątek „Parada Sobótkowa - Fyrtle na Warcie”

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Poznań. W piątek „Parada Sobótkowa - Fyrtle na Warcie”

Partnerzy portalu

Fot. Parada Sobótkowa - Fyrtle na Warcie

Barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia – to niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców i turystów podczas "Parady Sobótkowej - Fyrtle na Warcie". Wydarzenie odbędzie się w piątek wieczorem.

Jak poinformowali organizatorzy, główną atrakcją będzie kolorowa parada łodzi i tratew, która popłynie rzeką od plaży Rataje do Starego Portu. Wezmą w niej udział przedstawiciele poznańskich osiedli. Załogi popłyną na tratwach z instalacjami, które nawiązują do historii i symboli danego fyrtla oraz banderami przygotowanym przez mieszkańców. Tegoroczna Parada Sobótkowa zainauguruje Fyrtle Festiwal 2023.

„Uroczyste otwarcie parady odbędzie się na plaży Rataje. Rozpocznie się od wyplatania wianków, koncertu Chóru Alla Fine pod dyrekcją, rytuału ognia oraz pokazu Klubu Kajakowego Panta Rei. W Starym Porcie na mieszkańców i turystów czekać będzie koncert zespołu Balsam i balfolkowa potańcówka. Kulminacyjnym punktem parady będzie spektakl Teatru Ognia +Locomotora+, który objawi potęgę żywiołu - symbolu Nocy Świętojańskiej. Występ będzie można zobaczy na nabrzeżu przy moście Rocha” – wskazali organizatorzy.

Poznański magistrat przypomniał, że wydarzenia związane z obchodami Nocy Świętojańskiej mają w Poznaniu długą tradycję. Pierwsze Wianki w stolicy Wielkopolski zorganizowała polska młodzież 23 czerwca 1872 roku nad brzegiem Warty za Bramą Szelągowską.

Inicjatorką piątkowego wydarzenia jest Katarzyna Wala, Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak. Organizatorami: Miasto Poznań oraz Stowarzyszenie Klub Kajakowy "Panta Rei". 

autor: Anna Jowsa

ajw/ pat/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.