• <
nauta_2024

Ørsted opracowuje statek pomiarowy dla morskiej energetyki wiatrowej

rk

23.06.2023 11:25 Źródło: Ørsted
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ørsted opracowuje statek pomiarowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Ørsted

Dążąc do bycia jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej duński koncern Ørsted opracował pierwszy, bezzałogowy statek powierzchniowy, zaprojektowany specjalnie do morskich działań pomiarowych. Przedsięwzięcie jest motywowane przyspieszeniem tempa rozwoju w branży offshore wind.

Według firmy, statek ma usprawniać gromadzenie danych krytycznych dla działań rozwojowych we wczesnej fazie przed budową, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i obniżając ogólne koszty dzięki zwiększonemu oknu operacyjnemu, w tym w warunkach wysokiego stanu morza. Prototyp nazwany Hugin USV, został opracowany we współpracy z partnerami branżowymi. Został zbudowany przez duńską stocznię Tuco Marine Group, a system sterowania USV dostarczyła norweska firma Maritime Robotics. Jak informuje koncern projekt również walidację typu jako pływający system LiDAR od DNV, umożliwiając jego wykorzystanie do operacji komercyjnych związanych z rozwojem farm wiatrowych na morzu.

- Wyjątkowość naszej koncepcji USV polega na tym, że może ona przenosić nasz sprzęt pomiarowy do i z naszych lokalizacji morskich bez potrzeby korzystania z dużych, specjalistycznych statków pomocniczych, a na miejscu może działać autonomicznie przez dłuższy czas, mierząc duże ilości danych, które można przesyłać na ląd i przetwarzać w czasie rzeczywistym - kierownik programu i współwynalazca koncepcji USV wyjaśnił Frederik Søndergaard Hansen. 

Hugin USV został zaprojektowany jako ogólna platforma czujników i może gromadzić duże ilości danych, w tym na temat warunków wiatrowych, stanu dna morskiego oraz pomiarów biologicznych i ekologicznych. Te dane są potem wykorzystywane do obniżenia niepewności w oczekiwanej rocznej produkcji energii dla nowych morskich farm wiatrowych. Ma także być zdolnym do ciągłej pracy w najtrudniejszych warunkach morskich przez rok. Jednostkę przetestowano na wodach duńskich i norweskich, w tym podczas trudnych warunków atmosferycznych Morza Północnego, gdzie doświadczyła fal sięgających nawet dziewięciu metrów. Posiada ona wbudowany system nawigacji, który umożliwia poruszanie się z brzegu w różnym stopniu autonomii, zapewniając możliwość sterowania zarówno pozostając widocznym dla operatora z brzegu, jak i z centrum zdalnego sterowania.

Jak poinformował Ørsted, który opatentował koncepcję USV, widzi ogromny potencjał w tej technologii i rozpoczął produkcję seryjną w oparciu o udany prototyp USV. Oczekuje się wyprodukowania pięciu nowych USV do końca 2023 roku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.