Z Portu Świnoujście grupa przyjaciół „Kajakowe Świry” podjęła się niecodziennego wyzwania. Jest nim przepłynięcie całego polskiego wybrzeża na kajakach w ramach charytatywnego spływu „Morskie Wiosłowanie - Celem Pomaganie”. Patronat nad akcją objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.
Wypłynięcie ze Świnoujścia odbyło się w asyście jednostki pływającej SG-214 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Celem tej niezwykłej wyprawy jest zebranie funduszy na zakup nowoczesnych okularów lektorskich dla przyjaciela jej uczestników, Szymona, który utracił wzrok. Każdy kilometr, każda fala, każde wiosło, a w sumie do pokonania jest prawie 250 mil morskich, ma na celu pomóc Szymonowi zobaczyć świat w pełnych kolorach.
Szymon marzy o odzyskaniu wzroku, który utracił w wyniku długotrwałej choroby, jaką jest cukrzyca. Na ten moment medycyna nie ma gotowego rozwiązania tego problemu. Jednak jest inna możliwość, nowoczesne Okulary Lektorskie OrCam My eye 2.0, które potrafią rozpoznać i odczytać na głos tekst drukowany z niespotykaną dokładnością, rozpoznać twarze, identyfikować produkty i wiele więcej.
Żeby osiągnąć cel organizatorzy muszą zebrać 25 tys. zł. Pomóc może każdy, zbiórka dostępna jest na stronie zrzutka.pl. Patronami akcji, oprócz Komendanta MOSG, są także m.in. Minister Sportu i Turystyki i Wojewoda Pomorski.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
4
Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów
Polski wiceadmirał z wizytą w litewskiej Marynarce Wojennej
Naval Group zbuduje czwartą fregatę dla Grecji. Zamówienie potwierdzone
Umowa USA i Korei Pd. wywoła efekt nuklearnego domina?
Lotniskowiec Royal Navy i jego myśliwce oddane pod dowództwo NATO
Port w Noworosyjsku wznowił działanie po ataku ukraińskich dronów
NATO ćwiczyło zwalczanie okrętów podwodnych. „Playbook Merlin 25” na szwedzkich wodach