• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

ac

12.03.2021 11:20 Źródło: MCN

Partnerzy portalu

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę - GospodarkaMorska.pl
fot. MCN

Morskie Centrum Nauki chce upamiętnić zmarłego podróżnika i kajakarza, Aleksandra Dobę. Powstanie wystawa poświęcona jego dokonaniom.

Aleksander Doba, który jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), zmarł 22 lutego podczas wyprawy na Kilimandżaro.

Na składającej się z ponad 200 eksponatów stałej wystawie, Morskie Centrum Nauki postanowiło stworzyć specjalne stanowisko gdzie będą prezentowane dokonania wybitnego podróżnika i sportowca.

Stanowisko ma mieć tytuł „Kajakiem przez Atlantyk”. Znajdzie się tam oceaniczny kajak, na którym Aleksander Doba, wyłącznie dzięki sile mięśni, w 2010 roku pokonał Ocean Atlantycki płynąc z Senegalu do Brazylii. Oprócz tego będzie możliwość zobaczenia projekcji multimedialnej i wysłuchania krótkiego wykładu o technice wiosłowania, w trakcie którego zostaną poruszone naukowe zagadnienia takie jak siła, opór, prędkość czy zasady dynamiki Newtona.

Na stanowisku zobaczymy także mapę obrazującą trasy wszystkich oceanicznych wypraw podróżnika, a projekcja na ekran w kształcie sylwetki człowieka ma dawać efekt realistycznej postaci.

Dziękujemy za wysłane grafiki.