• <

Wynik wyszukiwania - "mcn" - Wiadomości

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Teatr Polski partnerem Morskiego Centrum Nauki

W Morskim Centrum Nauki podpisano 6 marca umowę o współpracy z Teatrem Polskim w Szczecinie. MCN prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną, która przyczynia się do budowania tożsamościi marki regionu w oparciu o jego związki z morzem.
06.03.2024

Witold Jabłoński powołany na dyrektora Morskiego Centrum Nauki

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powołał Witolda Jabłońskiego na stanowisko dyrektora Morskiego Centrum Nauki na kolejne 5 lat.
23.02.2024

Spotkanie z żeglarką i himalaistką w MCN

Kolejne spotkanie z cyklu „Żaglonauci” w Morskim Centrum Naukowym w Szczecinie zapowiada się niezwykle interesująco. Czy można połączyć wyczynowe żeglarstwo ze wspinaczką na najwyższe góry świata? Monika Witkowska udowodniła, że tak.
23.02.2024

Najbardziej utytułowana polska żeglarka w MCN

Morskie Centrum Nauki zaprasza na spotkanie z Joanną Pajkowską. Pani kapitan gościć będzie w MCN w ramach cyklu „Żaglonauci” 18 lutego.
13.02.2024

Zlot morsów w Ustce

Ustecki Klub Morsów Syrenka oraz Ośrodek Sportu i Rozwoju Sp. z o.o. zapraszają na „Integracyjną Kąpiel z Syrenkami". Wydarzenie odbędzie się pod patronatem burmistrza Miasta Ustka Jacka Maniszewskiego.
13.02.2024

Morskie Centrum Nauki zaprasza na półkolonie

MCN przygotowało ofertę dla najmłodszych, którzy będą spędzać ferie w mieście.
03.01.2024

Morskie Centrum Nauki wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła laureatów Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Wyróżnienie w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku przyznano Morskiemu Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie!
29.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

MCN ogłasza nabór do Szczecińskiej Szkoły Jungów

Rusza kolejny nabór do Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińskiej Szkoły Jungów. W zajęciach, które rozpoczynają się w listopadzie, uczestniczyć będzie dwadzieścioro dzieci
03.11.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Taras Morskiego Centrum Nauki dostępny we wrześniu bez biletu

Wstęp na taras widokowy MCN będzie we wrześniu dostępny bezpłatnie.
01.09.2023

Rekordy frekwencji w Morskim Centrum Nauki

Dwa miesiące minęły od otwarcia MCN. Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku.
27.07.2023

Konkurs „Morskie doświadczenia” w Morskim Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki we współpracy z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego - Olgierdem Geblewiczem przygotowało konkurs pt. „Morskie doświadczenia”. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych z całego województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie pod opieką nauczyciela mieli przygotować doświadczenie chemiczne lub fizyczne, nagrać filmik i przygotować konspekt, który opisywał przebieg ich działania.
28.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Szczecińska Energetyka Cieplna partnerem w Morskim Centrum Nauki

W dniu 14 czerwca 2023 r. o godz. 13:30 w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej ze Szczecińską Energetyką Cieplną.
14.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Dzień dziecka w Morskim Centrum Nauki

1.06 będzie Dniem Dziecka w Morskim Centrum Nauki. To niezwykłe wydarzenie, które MCN obchodzi z wielką radością i entuzjazmem. Tego dnia placówkę odwiedzą uczniowie szkół podstawowych z nauczycielami - zwycięzcy konkursu "morskie doświadczenia". Konkurs wciąż trwa, udział w nim można brać aż do 23 czerwca.
30.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w MCN

W sobotę i niedzielę Morskie Centrum Nauki udostępni swe wnętrza zwiedzającym. MCN, jako samorządowa instytucja kultury, włączyło się w Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To część kampanii, którą prowadzi Komisja Europejska. Dzięki niej obywatele UE mogą zobaczyć, jaka jest różnorodność projektów realizowanych z pomocą unijnych środków.
09.05.2023

12. edycja międzynarodowej konferencji Transport Week startuje już za trzy dni

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się bardzo dużymi krokami 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 w Gdyni.
11.03.2023

Konkurs Morskiego Centrum Nauki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Morskie Centrum Nauki zachęca do udziału w zabawie.
20.02.2023

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.
12.01.2023

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

Połowa jachtu Hanse 311 zawisła pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Jednostka ma nawiązywać do historii żeglarstwa i jednocześnie do współczesnego szkutnictwa, z którymi Pomorze Zachodnie jest ściśle związane.
15.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Pierwsze spotkanie nowej Rady Programowej Morskiego Centrum Nauki

W mieszczącej się w Szczecinie instytucji po raz pierwszy zebrała się Rada Programowa II kadencji
02.12.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Goście z Komitetu Monitorującego program INTERREG w MCN

Morskie Centrum Nauki odwiedzili członkowie Komitetu Monitorującego dla Programu INTERREG Południowy Bałtyk 2021-2027. To nowe gremium na pierwsze swoje posiedzenie wybrało Szczecin.
08.11.2022

Nowa Rada Programowa Morskiego Centrum Nauki

W październiku 2022 r. upłynęła czteroletnia kadencja Rady Programowej MCN. Na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego, uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego powołano Radę Programową Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie na II kadencję.
20.10.2022

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.
18.10.2022

Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki

W MCN zaprezentowano dziś logo MCN. Wyłonieniem najciekawszej pracy zajął się sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. Pauliny Olechowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego z udziałem prof. Waldemara Wojciechowskiego, kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.
17.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Morskie Centrum Nauki wykorzysta nowoczesne technologie w ogrzewaniu i chłodzeniu

W Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego. Trwa proces przyłączania MCN do sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczyna 19 września przygotowania do rozruchu technologicznego w Stacji Bilansującej Ciepło przy ul. Władysława IV. Prace będą prowadzone jednocześnie w obydwu budynkach. Potrwają do wtorku 20 września.
19.09.2022

Morskie Centrum Nauki zaświeci się 1 września w barwach narodowych

Już w czwartek (1 września) iluminacja Morskiego Centrum w Szczecinie nauki rozświetli budynek w barwach polskiej flagi.
31.08.2022

Technologie Tworzyw Sztucznych partnerem generalnym Morskiego Centrum Nauki

Odwiedzający Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będą mogli podziwiać przecięty na pół, ponad dziewięciometrowy jacht z wyposażeniem, który zawiśnie pod sklepieniem w hali wystawienniczej. Obiekt przekazała samorządowej instytucji kultury firma Technologie Tworzyw Sztucznych z Łozienicy. Umowę z partnerem generalnym podpisał w piątek, 26 sierpnia br. w MCN w Szczecinie, dyrektor MCN Witold Jabłoński. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
27.08.2022

Dziewięciometrowy jacht nad głowami. MCN podpisze umowę z firmą TTS

Odwiedzający Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będą mogli podziwiać ponad dziewięciometrowy jacht z wyposażeniem, który zawiśnie pod sklepieniem w hali wystawienniczej. Obiekt przekaże samorządowej instytucji kultury firma Technologie Tworzyw Sztucznych z Łozienicy. Umowa z partnerem generalnym zostanie podpisana w piątek, 26 sierpnia br. w MCN w Szczecinie.
25.08.2022

Morskie Centrum Nauki podświetli się w barwach tęczy

W sobotę 30 lipca o godz. 15.00 ulicami Szczecina przejdzie Czwarty Marsz Równości. Tegoroczny marsz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Honorowym Patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Budynek Morskiego Centrum Nauki będzie w weekend podświetlony barwami tęczy.
28.07.2022

Pracownicy MCN już w nowej siedzibie

11 lipca Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję - pozwolenie na użytkowanie budynku Morskiego Centrum Nauki.
23.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Pierwszy pokaz iluminacji budynku Morskiego Centrum Nauki przyciągnął tłumy

Piątkowy (22 kwietnia) wieczór przejdzie do historii Morskiego Centrum Nauki. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano iluminację budynku. Pokaz poprzedziła krótka konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa zachodniopomorskiego.
25.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zaprasza na pokaz iluminacji

Specjalny pokaz iluminacji budynku Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha odbędzie się w poniedziałek 4 kwietnia o godz. 20.30.
02.04.2022

MCN w Szczecinie współpracuje z uczelnią. Studenci "zajrzą" do głębin oceanów

Prowadzenie wspólnych badań naukowych i projektów edukacyjnych, organizowanie konferencji naukowo-technicznych, tworzenie wystaw czasowych, pokazów oraz ścieżek edukacyjnych – m.in. takie inicjatywy zakłada podpisane we wtorek (15 marca) porozumienie o wzajemnej współpracy między Morskim Centrum Nauki a Wydziałem Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

W Morskim Centrum Nauki w Szczecinie... wyszorujesz pokład [WIDEO]

Morskie Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie rośnie w oczach i już wkrótce ma się stać wizytówką miasta. Budynek mieści się przy ulicy Tadeusza Wendy 10. Ta supernowoczesna spektakularna konstrukcja ma 14 metrów wysokości i ponad 120 metrów długości. Jednym z ciekawszych zakamarków w obiekcie będzie stanowisko symulujące niełatwą pracę szeregowych marynarzy lub żeglarzy: szorowanie pokładu.
21.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

W Morskim Centrum Nauki staniesz na mostku [WIDEO]

Choć otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie planowane jest wstępnie na jesień 2022 roku, prace nad główną ekspozycją są zaawansowane. MCN opublikowało właśnie materiały dotyczące jednego z interaktywnych stanowisk wystawy stałej.
29.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Co kryją wnętrza Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie? Przekonaj się sam

Przedświąteczna wizyta na budowie Morskiego Centrum Nauki będzie możliwa już w najbliższą środę, 15 grudnia.
08.12.2021

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Zobacz zdjęcia z prac na budowie

Budynek Morskiego Centrum Nauki (MCN) i jego otoczenie zmienia się z dnia na dzień. Na dziś gotowe są już przeszklenia od ulicy Wendy, trwa szklenie fasady od strony Odry. Te ogromne połacie szkła oprócz ozdobnej funkcji architektonicznej dadzą możliwość podziwiania miedzy innymi kuli planetarium umieszczonej wewnątrz budynku.
16.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Zmienia się elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Rozpoczął się montaż siatki

Na budynku MCN rozpoczęto montaż tzw. siatki cięto–ciągnionej, która stanowi zewnętrzną warstwę elewacji. W założeniu architekta inż. Piotra Płaskowickiego autora projektu z warszawskiej firmy PPA, bryła budynku inaczej będzie wyglądać z daleka, inaczej z bliska, w zależności od położenia obserwatora.
30.09.2021

Wyposażenie planetarium MCN w Szczecinie. Będzie supernowocześnie

Pokazy w 3D, miejsce 44 widzów, ekran o średnicy 10 metrów, "podróże" do odległych zakątków kosmosu i do wnętrza Ziemi... Tak w wielkim skrócie opisać można planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. W środę 8 września podpisano umowę na jego wyposażenie. Prace zakończą się za 13 miesięcy.
08.09.2021

Morskie Centrum Nauki. Spotkanie Rady Programowej

W poniedziałek, 6 września w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej MCN z udziałem prof. Pawła Zalewskiego – przewodniczącego rady, dr Haliny Stelmach - żony prof. Jerzego Stelmacha - patrona MCN, prof. Piotra Masojcia z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. Radosława Skryckiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.
06.09.2021

Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie został przetransportowany siedmiotonowy silnik okrętowy w poniedziałek 30 sierpnia. Jaka jest historia wyjątkowego eksponatu?
30.08.2021

Ważący 7 ton silnik okrętowy przetransportują ulicami Szczecina

Na poniedziałek 30 sierpnia zaplanowano transport silnika okrętowego, który waży aż... 7 ton. Silnik zostanie przetransportowany z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
29.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Cyberatak na rurociąg. Nowy Jork pilnie potrzebuje tankowców

W wyniku piątkowego (7 maja) ataku oprogramowania ransomware został uszkodzony rurociąg kolonialny. Handlowcy poszukują tankowców i barek do dostarczenia benzyny, która chwilowo nie może być transportowana tym rurociągiem.
10.05.2021

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki chce upamiętnić zmarłego podróżnika i kajakarza, Aleksandra Dobę. Powstanie wystawa poświęcona jego dokonaniom.
12.03.2021

Damen zwodował piąty hybrydowo-elektryczny prom dla Kanadyjczyków

Stocznia Damen Shipyards Galati w Rumunii zwodowała piąty z serii sześciu statków klasy Island dla kanadyjskiego armatora promowego – BC Ferries.
26.02.2021

Z budowy Morskiego Centrum Nauki zniknęły dźwigi

Zniknęły dźwigi z placu budowy MCN na Łasztowni. Dwa żurawie ciężko pracujące przy wznoszeniu konstrukcji Morskiego Centrum Nauki zostały zdemontowane.
25.01.2021

Morskie Centrum Nauki wspiera WOŚP

Trwa aukcja rysunku Sawki przeznaczonego przez Morskie Centrum Nauki na wsparcie WOŚP. Na licytację trafiła oryginalna praca Henryka Sawki - jednego z najbardziej znanych i cenionych rysowników w Polsce.
25.01.2021

Trwa budowa Morskiego Centrum Nauki

Pomimo mrozów prace na budowie Morskiego Centrum Nauki trwają. Ekipy ERBUDU wspomaga Szczecińska Energetyka Cieplna. SEC zapewnił mobilny punkt dostawy ciepła. To specjalny kontener, w którym powstaje ogrzane powietrze dostarczane do wnętrza budynku MCN. Dzięki temu prace w zamkniętej już części budynku przebiegają bez zakłóceń.
18.01.2021

Statek z Polski przewiezie rakietę ARIANE 6 [wideo]

Ariane 6 - nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group - na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zostanie tam dowieziona przez „Canopee” - 121-metrowy statek ro-ro budowany w Polsce przez Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic.
15.01.2021

„Torebki duszą moje morskie ziomki!” - spektakl o ochronie mórz

Jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Te
04.01.2021

Przetarg na planetarium Morskiego Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki ogłosiło przetarg na wyposażenie planetarium. Przedmiotem zamówienia jest dostawa, instalacja i uruchomienie wyposażenia Planetarium Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Kryteria oceny ofert to: parametry techniczne i jakościowe, okres i warunki gwarancji jakości i rękojmi za wady oraz cena. Oferty oceni komisja przetargowa.
04.01.2021

Rada programowa na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

29 grudnia 2020 r. w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej. Tym razem członkowie Rady zostali zaproszeni przez dyrektora Witolda Jabłońskiego do obejrzenia budowy powstającej na Łasztowni siedziby MCN. Wraz z przewodniczącym Rady Programowej prof. dr hab. Pawłem Zalewskim (Akademia Morska) budowę zwiedzali: prof. dr hab. Mariusz Dąbrowski (współpracownik prof. Jerzego Stelmacha, patrona MCN) oraz prof. dr hab. Radosław Skrycki
30.12.2020

Podwodna bazylia bardziej aromatyczna? Rewolucyjny projekt podwodnego ogrodu [foto, wideo]

Już pod koniec drugiego sezonu z wyhodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto - Nemo Pesto.
22.12.2020

Umowa z wykonawcą wystawy Morskiego Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową ma powstać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą wystawy stałej podpisano w czwartek.
10.12.2020

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki

W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.
03.12.2020

Wykonawca wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki wybrany

Działając na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych Morskie Centrum Nauki w Szczecinie po dokonaniu badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie” wybrało jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez TRIAS AVI sp. z o.o. z Warszawy.
30.11.2020

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

Naukowcy odkryli nową rafę koralową [foto, wideo]

Ma ponad 500 m wysokości, jest więc wyższa Empire State Building (381 m.) w Nowym Jorku czy Petronas Twin Towers (452 m.) w Kuala Lumpur. W ostatnich dniach października naukowcy z z James Cook University w Australii odkryli w pobliżu przylądka Jork - najdalej na północ wysuniętego przylądka Australii - pierwszą od ponad 120 lat nową rafę koralową.
07.11.2020

Surferzy stawiają czoła gigantycznym falom w Portugalii - policja rozpędza tłumy gapiów [wideo]

Policja z Portugalii zablokowała wczoraj kilka dróg dojazdowych do popularnego kurortu Nazare, na środowym wybrzeżu kraju. Akcja miała na celu powstrzymanie tysięcy ludzi, którzy łamiąc restrykcje epidemiczne, gromadzą się by podziwiać wysokie fale oceaniczne i odważnych surferów.
30.10.2020

Prace konstrukcyjne nad Morskim Centrum Nauki dobiegają końca

Jadąc Trasą Zamkowa dostrzeżemy białą konstrukcję pawilonu technicznego umiejscowionego na szczycie budynku Morskiego Centrum Nauki. MCN niedługo obchodzić będzie swoje małe święto – zawieszenie wiechy – symbolu zakończenia prac konstrukcyjnych.
22.10.2020

Statek, który pomoże potrzebującym

Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” - największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships - organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.
20.10.2020

Księstwo Monako powiększy się o 6 hektarów

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w 2025 roku zakończona zostanie realizacja projektu „Extension en mer de Monaco” - nowej, luksusowej dzielnicy mieszkalnej i wypoczynkowej na 6 hektarach zabudowanego dna Morza Śródziemnego. W jego realizacji wykorzystano NB 56 „Marco Polo” - unikalny, innowacyjny dok wybudowany przez stocznię CRIST z Gdyni.
19.10.2020

Jeśli nie zmniejszymy emisji, rafy koralowe znikną do końca tego wieku, a ryb będzie coraz mniej

Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i lokalnego wpływu na środowisko to rafy koralowe, jakie znamy, prawdopodobnie przestaną istnieć do końca tego wieku - ostrzega Andréa Grottoli, prezes International Coral Reef Society. Zagrażają im rosnące temperatury, zakwaszenie oceanów, spływy powierzchniowe i zanieczyszczenia. 110 organizacji naukowych, zajmującymi się naukami o wodzie, zrzeszających łącznie ponad 80 tys. naukowców z całego świata - również z Pols
06.10.2020

Sztuczne, zielone wyspy Skandynawii

W ciągu 18 lat, kosztem około pół miliarda EUR, na obszarze o powierzchni 300 hektarów, 10 km na południe Kopenhagi powstać ma kompleks 9 sztucznych wysp, na których wybudowane zostaną nie tylko nowe siedziby dla innowacyjnego przemysłu i instytucji badawczo-rozwojowych z zakresu „zielonych” technologii, ale też zorganizowane tereny rekreacyjne dla mieszkańców stolicy Danii.
25.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

HydroDron - elektryczny i autonomiczny [wideo]

Zainstalowane na HydroDronie systemy autonomicznej nawigacji i automatycznej hydrografii 3D będą rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową. Jednostka będzie mogła wykonywać pomiary batymetryczne i sonarowe w trybie autonomicznym, realizując zaplanowaną wcześniej trajektorię oraz przeprowadzając automatyczną analizę danych pomiarowych 3D (wokół platformy) w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Hydrografia 3D to kolejny projekt, realizowany przez Marine Technology Sp. z o.o. dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Badań i Ro
08.09.2020

Zobacz jak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie (foto)

Mija właśnie rok od rozpoczęcia budowy MCN w Szczecinie. Na Łasztowni widać kształt przyszłej siedziby Morskiego Centrum Nauki. Nie jest to jeszcze ostateczna forma budynku, ale niedługo będzie można zawiesić tradycyjną wiechę.
08.09.2020

Morskie Centrum Nauki nawiązało współpracę z Wikingami

W czwartek 3 września w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta na wyspie Wolin podpisano porozumienie pomiędzy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie a Stowarzyszeniem Słowian i Wikingów. Dokument sygnowali: Witold Jabłoński dyrektor MCN i prezes Stowarzyszenia Wojciech Celiński. Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy w organizacji przedsięwzięć kulturalnych promujących obie instytucje.
03.09.2020

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

Paliwo z martwych ryb

Już od tego roku promy norweskiego armatora Hurtigruten napędzane będą między innymi gazem wyprodukowanym z martwych ryb. W Norwegii rozpoczyna się realizacja największego światowego kontraktu na dostawy ekologicznego biogazu (LBG - Liquefied BioGas).
29.07.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Futurystyczne domy zakotwiczone w morskim dnie [wizualizacje]

Te domy są zakotwiczone na dnie, ale zbudowano je w sposób umożliwiający oparcie się skutkom morskich żywiołów. Przy silnym wietrze będą obracać się w taki sposób, by podążać ścieżką najmniejszego oporu. Wraz z przypływem lub w przypadku ogromnych fal poruszają się w górę i w dół i zawsze pozostają nad poziomem morza.
28.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

BC Ferries ochrzciło duet promów hybrydowo-elektrycznych (wideo)

Kanadyjski operator promów BC Ferries zaprezentował nazwy swoich dwóch promów klasy Island podczas ceremonii w Point Hope Maritime w Wiktorii.
20.02.2020

Ceny ropy w USA mocno rosną

Ceny ropy w USA rosną o ponad 1 proc. Inwestorzy czekają na reakcję Rosji - czy ta zaakceptuje plany OPEC+, aby ciąć produkcję ropy w sytuacji spadku popytu na paliwa na świecie przez koronawirusa - informują maklerzy.
12.02.2020

BC Ferries zamówiło cztery nowoczesne promy od Damen Shipyards Group

Kanadyjski armator i operator promów BC Ferries, podpisał kontrakt na budowę czterech statków napędzanych elektryczno-hybrydową baterią klasy Island z holenderską Damen Shipyards Group. Zamówione jednostki, zgodnie ze strategią "Clean Futures" firmy, mają wejść do użytku w 2022 roku. Mowa o modelu Damen Road Ferry 8117.
07.11.2019

W Szczecinie wmurowano kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.
07.10.2019

Podpisano umowę na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Firma ERBUD S.A. z Warszawy będzie głównym wykonawcą Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Umowa warta 91,3 mln zł została podpisana w środę. Generalny wykonawca ma na realizację inwestycji 20 miesięcy.
24.07.2019

Dziewięć statków będzie testować metanol jako paliwo morskie

Konsorcjum Green Maritime Methanol wybrało 9 statków, na których będą badać działanie metanolu jako paliwa morskiego. Wśród wybrańców znalazły się nowe i starsze jednostki armatorów Boskalis, Van Oord, holenderskiej marynarki i Wagenborg Shipping.
28.05.2019

Holenderskie firmy będą wspólnie badać metanol jako paliwo alternatywne dla żeglugi

Holenderscy armatorzy, stocznie, producenci oraz porty z Rotterdamu i Amsterdamu połączyły siły nad badaniem metanolu jako paliwa alternatywnego dla żeglugi.
21.02.2019

60 mln zł na Morskie Centrum Nauki. Jest dofinansowanie unijne

Niemal 60 mln zł wyniesie dofinansowanie w ramach RPO WZ budowy Morskiego Centrum Nauki im. Prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. W środę 17 października marszałek Olgierd Geblewicz i dyr. MCN Witold Jabłoński podpisali umowę o unijnym wsparciu.
18.10.2018

Startuje budowa Morskiego Centrum Nauki

Rozpoczęła się rozbiórka istniejącego budynku socjalnego ZMPSiS i nieczynnej trafostacji na nabrzeżu Starówka na Łasztowni. Tym samym budowa Morskiego Centrum Nauki weszła w zasadniczą fazę. Centrum Nauki w Szczecinie powstanie do 2021 roku.
04.10.2018

Morskie Centrum Nauki tworzy Uniwersytet!

Poprzez eksperymenty i naukowe doświadczenia wkroczą w świat oceanografii, nawigacji, fizyki i… żeglarstwa. W roku szkolnym 2018/19 zachodniopomorskie dzieciaki czeka nie lada atrakcja. Morskie Centrum Nauki przy współudziale Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego uruchomi Dziecięcy Uniwersytet im. Prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińską Szkołę Jungów. W piątek 8 czerwca br. podpisano porozumienie w tej sprawie.
11.06.2018

Brazylijski surfer popłynął w Portugalii na fali o rekordowej wysokości (wideo)

Brazylijski surfer Rodrigo Koxa popłynął u wybrzeży Nazare w środkowej Portugalii na fali o wysokości 24,38 m (80 stóp), czym ustanowił rekord świata - poinformowała Liga Światowa Surfingu.
30.04.2018

Będzie ponad 200 eksponatów w Morskim Centrum Nauki

Ponad 200 eksponatów związanych z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą znajdziemy w Morskim Centrum Nauki. Pierwsze pomysły poznaliśmy podczas briefingu prasowego w środę 25 kwietnia br. w Szczecinie.
26.04.2018

Powstaje wystawa w MCN. Spotkanie z naukowcami

Spotkania z dyrektorami instytucji kultury, naukowcami, nauczycielami, popularyzatorami nauki mają pomóc w odpowiedzi na pytanie: co i jak pokazać w Morskim Centrum Nauki, które stanie na Łasztowni. W czwartek marszałek województwa Olgierd Geblewicz, władze instytucji oraz twórcy koncepcji artystycznej rozmawiali z przedstawicielami zachodniopomorskich uczelni. Swoje pomysły może zgłosić każdy.
12.02.2018

W Arabii Saudyjskiej dopiero początek aresztowań w związku z korupcją - ropa droga

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku minimalnie traci po zwyżce w poniedziałek aż o ponad 3 proc. Na rynkach niepokój o możliwą niestabilność w Arabii Saudyjskiej, która jest największym eksporterem ropy w OPEC - w królestwie to dopiero początek aresztowań związanych z walką z korupcją - podają maklerzy.
07.11.2017

Marynarz skazany wskutek tragicznej katastrofy promowej

Włoski marynarz, który spowodował śmierć nastoletniego rybaka u wybrzeży Szkocji, został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności.48-letni oficer Pasquale Miccio dowodził na płynącym z Rosyth do Zeebrugge promie Scottish Viking, który zderzył się z łodzią rybacką w sierpniu 2010 roku.
28.04.2016

Skandal w brytyjskiej marynarce

Zdezerterował Brytyjczyk William McNeilly (25 l.), który służył w Royal Navy. Przed swoim zniknięciem opublikował raport, w którym demaskuje luki w zabezpieczeniach okrętów nukleranych. Brytyjska marynarka wojenna wszczęła dochodzenie wobec marynarza. Trwają jego intensywne poszukiwania - donoszą brytyjskie media.
18.05.2015

Dowódca Marynarki Wojennej uhonorowany przez Uniwersytet Obrony USA

Dowódca Marynarki Wojennej RP admirał floty Tomasz Mathea dołączył do grona wybitnych absolwentów Narodowego Uniwersytetu Obrony USA. Wizerunek polskiego dowódcy został umieszczony w tzw. "Hall of Fame", w miejscu, w którym Narodowy Uniwersytet Obrony Stanów Zjednoczonych wyróżnia swoich absolwentów zajmujących najwyższe stanowiska w siłach zbrojnych. Uroczystość odbyła się we wtorek, 23 października w Fort McNair.
29.10.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.