• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Powstaje wystawa w MCN. Spotkanie z naukowcami

pc/wzp.pl

12.02.2018 22:36 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Powstaje wystawa w MCN. Spotkanie z naukowcami - GospodarkaMorska.pl

Spotkania z dyrektorami instytucji kultury, naukowcami, nauczycielami, popularyzatorami nauki mają pomóc w odpowiedzi na pytanie: co i jak pokazać w Morskim Centrum Nauki, które stanie na Łasztowni. W czwartek marszałek województwa Olgierd Geblewicz, władze instytucji oraz twórcy koncepcji artystycznej rozmawiali z przedstawicielami zachodniopomorskich uczelni. Swoje pomysły może zgłosić każdy.

- Cieszy mnie, że już teraz jesteśmy na etapie twórczych dyskusji. Bo właśnie często to, co znajdzie się w obiekcie jest równie dużym wyzwaniem, co montaż finansowy czy prace budowlane. Chciałbym, aby centrum kojarzyło się z naszym regionem, odnosiło się do morza, ale też aby był to projekt wspólny. Wierzę, że zaangażowanie wielu środowisk nada sznyt unikalności - podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Rozmowy z przedstawicielami uczelni to wcielenie w życie założeń listu intencyjnego, który w październiku 2016 roku podpisał marszałek Olgierd Geblewicz oraz rektorzy sześciu zachodniopomorskich uczelni, którzy zobowiązali się do współpracy przy tworzeniu centrum i wypełnianiu go naukową treścią.

W spotkaniu, które odbyło się w Muzeum Narodowym w Szczecinie uczestniczyli m.in. prof. Stanisław Musielak (dyrektor Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego), Prof. Mariusz P. Dąbrowski (US, Instytut fizyki), Radosław Wąs (dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku), mgr inż. Wiesław Siewko (Eureka, US), Prof. Lucjan Gucma (Akademia Morska), Prof. Stefan Weyna (członek komitetu akustyki PAN, ZUT), Prof. Tadeusz Molenda (Instytut Fizyki, US).

Spotkanie z naukowcami to kolejna odsłona warsztatów i dyskusji, które są ważną częścią opracowania koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki. Na początku lutego odbyło się spotkanie z dyrektorami zachodniopomorskich instytucji kultury. Jeszcze w tym miesiącu do rozmów zaproszeni zostaną przedstawiciele środowiska nauczycielskiego na Pomorzu Zachodnim, popularyzatorzy nauki i przedstawiciele zawodów związanych z morzem.

Swoje pomysły może zgłosić każdy. Na stronie Morskiego Centrum Nauki w zakładce „konsultacje społeczne” każdy może zaproponować jaka postać, zjawisko lub urządzenie powinno być pokazywane na przyszłej wystawie.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki powstanie do 30 czerwca 2018 roku. W ramach koncepcji opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Wystawy związane będą m.in. z morzem, żeglugą, rybołówstwem i będą osadzone w realiach regionu.

Za stworzenie koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki odpowiedzialni są Piotr Kossobudzki, współtwórca słynnego Centrum Nauki Kopernik i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki. Wartość umowy z konsorcjum wynosi 240 tys. zł.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki.

Decyzją Sejmiku z września 2017 roku MCN jest nową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Samorząd województwa zapewnił niemal 4 mln zł dotacji celowej na wkład własny i wydatki kwalifikowane w projekcie.

Instytucja swoje miejsce znajdzie w wielkokubaturowym budynku na szczecińskiej Łasztowni, którego kubatura nawiązywać będzie do kształtu kadłuba statku. W obiekcie o powierzchni od ok. 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Projektantem bryły jest Piotr Płaskowicki z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Zakończenie budowy Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha przewidywane jest na rok 2020.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.