• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA]

30.08.2021 22:27 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. MCN

Z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie został przetransportowany siedmiotonowy silnik okrętowy w poniedziałek 30 sierpnia. Jaka jest historia wyjątkowego eksponatu?

Operacja transportu eksponatu przebiegła bez zakłóceń. Pomógł w tym specjalistyczny sprzęt z dźwigiem, którym przemieszczano zabytkowy silnik. 

- A dokładnie mówimy o okrętowym czterocylindrowym silniku parowym. Na promie zamontowane były takie dwa. Fachowo nazywało się taki prom "drogowym". Dlaczego? Prom kursował pomiędzy Świnoujściem a Warszowem, dzielnicą miasta - opowiada Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki.

Prom Świnoujście, z którego pochodzi silnik został zbudowany w 1954 roku w Danii.

- Jednostka miała długość 37 metrów, a szerokość 9,5 metrów. Mogła zabrać 1000 pasażerów lub 350 pasażerów gdy zabrała na pokład dziesięć samochodów - opowiada rzecznik MCN.

- Prom napędzany silnikami parowymi w końcu należało wyremontować. Silniki wymontowano, ale w końcu okazało się, że... zabrakło pieniędzy na ten generalny remont. Kadłub promu sprzedano Szwedom, a silniki trafiły w 1998 roku do Muzeum Narodowego, natomiast w 2016 przeszły generalny remont konserwatorski - dodaje.

Eksponaty mają nowy dom. Kiedy je zobaczymy?

Przypomnijmy. Jeden z silników parowych z promu Świnoujście jest jednym z ponad 40 eksponatów przekazanych przez Muzeum Narodowe zgodnie z umową podpisaną z Morskim Centrum Nauki.

Eksponaty, wśród których są między innymi makiety portu i stoczni, aparatura nawigacyjna, kombinezon nurka i modele statków, uzupełnią ekspozycję stałą Morskiego Centrum Nauki, która składać się będzie z ponad 200 elementów interaktywnych.

- Budynek MCN jest obecnie w budowie. Pod koniec roku planujemy już wyposażać wnętrza, w tym urządzać wystawę stałą, na którą trafi ten wyjątkowy silnik. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej - zapowiada rzecznik. 

Wśród ciekawych elementów wyposażenia znajdą się m.in. planetarium, wystawa stała. Zmieni się również wygląd całego budynku. Obecnie montowana jest konstrukcja, której częścią będzie iluminacja.

Parowy silnik okrętowy z promu "Świnoujście"/ fot. MCN

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.