• <

Wydrążono kilometr tunelu pod Świną. "Powstaje najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce" [WIDEO]

13.08.2021 09:22 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wydrążono kilometr tunelu pod Świną. "Powstaje najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce" [WIDEO]

Partnerzy portalu

Wydrążono kilometr tunelu pod Świną. "Powstaje najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce" [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. kadr z wideo GDDiA

Kilometr tunelu wydrążyła maszyna TBM Wyspiarka w Świnoujściu – poinformowała w czwartek GDDKiA. Budowa świnoujskiej przeprawy ma się zakończyć w ostatnim kwartale przyszłego roku.

Jak poinformowano media, Budowa realizowana jest z pełnym rozmachem, obecnie jest zaawansowana w 60 proc.

– Na odcinku tunelowym przekraczamy dziś symboliczne 1000 m drążenia i przechodzimy z części podwodnej na część lądową po stronie wyspy Wolin – powiedziała w czwartek kierowniczka projektu budowy tunelu pod Świną Julita Borkowska ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dodała, że prace prowadzone są także w części drogowej. Przed wjazdem do tunelu budowany jest m.in. plac manewrowy, który będzie służył kierowcom w przypadku akcji służb. Powstanie także centrum obsługi tunelu.

.

Maszyna TBM, której nadano imię Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca br. Po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na wyspie Wolin.

Jak informuje PAP, gigantyczna maszyna o wadze ponad 3000 ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy powstała w Chinach. W październiku ub.r. rozłożona na części przypłynęła do Świnoujścia; została rozładowana i przewieziona na plac budowy obok komory startowej na wyspie Uznam.

Według świnoujskiego magistratu będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM; z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 roku.

Fot. mat. GDDiA

Źródło: AK, PAP

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.