• <
escort_980x120_gif_2020

Rusza Festiwal Wisły

jm

13.08.2021 11:02 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Rusza Festiwal Wisły - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ciacho5 / Wikipedia

W piątek 13 sierpnia we Włocławku rozpoczyna się piąta edycja Festiwalu Wisły — największego w kraju zlotu tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. Finał imprezy odbędzie się w Toruniu, gdzie odbędzie się m.in. chrzest nasuty — statku flagowego imprezy.

Festiwal Wisły rozpocznie się w piątek przed południem we Włocławku. Pierwszymi atrakcjami będą jarmark "Nadwiślańskie smaki" i targ tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich. O godzinie 17:00 rozpocznie się pierwsza z kilku zaplanowanych parad statków i łodzi biorących udział w zlocie. Widzowie będą mogli podziwiać baty, lejtaki, łodygi, galary, byki i nasutę.

Nasuta to średniowieczny statek transportowy o długości 13 metrów i szerokości 3 metrów. Począwszy od tego roku, jest to jednostka flagowa festiwalu. W sobotę w Toruniu odbędzie się jej chrzest.

— Rozpoczęcie festiwalu w woj. kujawsko-pomorskim poprzedzone zostało już w lipcu rozpoczęciem flisu św. Jakuba w Krakowie. Jest to projekt i temat europejski. Mamy rok Jakubowy i cała Europa przypomina o drogach św. Jakuba. Wiodły one pielgrzymów — z reguły — lądem, a my przypominamy drogę wodną, rzeczną, która przez wieki była używana. Są źródła historyczne, które potwierdzają, że pielgrzymi udawali się do Santiago de Compostela, wsiadając na statki wożące towary rzeką Wisłą do Gdańska. Z tego miasta towary trafiały do Europy Zachodniej m.in. do portu La Coruna w Hiszpanii, z którego są już tylko trzy dni drogi do sanktuarium — powiedział dyrektor festiwalu Marcin Karasiński.

Kiedy statki dopłyną do Torunia, można będzie je zwiedzić oraz wziąć udział w rejsach na wybranych jednostkach.

– W niedzielę kończymy wszystko kolejną atrakcją, czyli tzw. frycowym. Będzie to przemarsz przez miasto. Chcemy uruchomić publiczność festiwalową i skłonić ją do tego, aby z korowodem wesołych grajków przeszła przez miasto, przez Starówkę – podkreślił rzecznik prasowy festiwalu Jacek Kiełpiński.

Zanim jednak w niedzielny wieczór dojdzie do "frycowego", a chwilę później do nocnej parady wszystkich łodzi festiwalowych w świetle pochodni, przez cały dzień organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt atrakcji. Można wśród nich wyróżnić m.in. akcję toruńskich morsów "Przepłyń Wisłę", w której weźmie udział ok. 40 śmiałków, zwiedzanie ruin zamku w Złotorii k. Torunia, jogę na łasze wiślanej i koncert gongów, paradę z bębnami czy pokaz uzbrojenia polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy spotkają się w Święto Wojska Polskiego.

Źródło: PAP

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.