• <

Wynik wyszukiwania - "toruń" - Wiadomości

Geofizyka Toruń oferuje platformę samopodnośną na wynajem

Spółka Geofizyka Toruń S.A. oferuje swoją platformę samopodnośną Kopernik-1 na wynajem. Jednostka może być wykorzystywana do prace geologicznych, geotechnicznych i budowlano-instalacyjnych.
29.04.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
04.03.2024

Geofizyka Toruń S.A. na targach GEOTHERM 2024 w Offenburgu

Geofizyka Toruń S.A. jest otwarta na nowe wyzwania. Firma brała udział w targach geotermalnych w Offenburgu w Niemczech, które trwały od 29 lutego do 1 marca.
03.03.2024

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
14.02.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
07.02.2024

Morze ich inspiruje. Wręczono certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Trzydziestu sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości.
06.02.2024

Pogoria zacumowała w Genui

Po pięciu dniach rejsu trzydzieścioro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, stypendystów marszałka województwa, szczęśliwie dopłynęło do portu w Genui.
20.01.2024

STS Pogoria obiera kurs na Korsykę

Młodzież ma pełne ręce roboty, ale nie narzeka. Zadania wykonuje z uśmiechem na ustach i – co ważne – bardzo dobrze – relacjonuje dziennikarz Gazety Pomorskiej Marek Weckwerth, który płynie żaglowcem „Pogoria" razem ze stypendystami marszałka województwa.
15.01.2024

Uczniowie wezmą udział w rejsie żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Stopy wody pod kilem! – tego najczęściej życzy się żeglarzom wyruszającym w daleki rejs. Trzydzieścioro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, stypendystów marszałka województwa, weźmie udział w ufundowanym przez samorząd województwa rejsie żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. 10 stycznia spotkał się z nimi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
11.01.2024

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.
10.11.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

Rząd za rozwojem żeglugi śródlądowej w Polsce

Zapewnienie stabilnych głębokości tranzytowych śródlądowych szlaków żeglugowych oraz dostępności śluz - przewiduje uchwała rządu ws. "Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030". W programie wskazuje się na Odrzańską Drogę Wodną oraz odcinek Wisły od Torunia do Gdańska.
03.10.2023

Flisacy z całego kraju uczestniczą w kolejnej edycji Festiwalu Wisły, największego zlotu tradycyjnych łodzi rzecznych

Kolejna odsłona Festiwalu Wisły, czyli imprezy oswajającej Polaków z największą rzeką, rozpoczęła się 12 sierpnia we Włocławku. Motywem przewodnim są tym razem tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili już Włocławek i Włęcz, a w poniedziałek dotarli do Torunia. Dla nich rzeka daje wolność i możliwość zrozumienia miejsca człowieka w świecie.
14.08.2023

Strażacy wydobyli ciało 56-latka z Drwęcy

Strażacy wydobyli ciało 56-letniego mężczyzny z rzeki Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie). Sprawę służbom zgłosili kajakarze. Kujawsko-pomorskie służby poszukują cały czas mężczyzn, którzy zaginęli pod wodą w wyrobisku żwirowni w Wojdalu, a także w jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu.
13.08.2023

Domy Dobrej Energii. Błękitna Szkoła z wizytą w Helu

Grupa podopiecznych domów dziecka z Ustki i Kłanina, w ramach projektu Domy Dobrej Energii, wzięła udział w tzw. Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dzieci uczestniczyły w rejsie badawczym po Bałtyku oraz w zajęciach w fokarium.
20.07.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Toruń. Ćwiczenia służb "Wisła 2023" - terroryści opanowali barkę z chemikaliami

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.
21.06.2023

Kujawsko-pomorskie. Prom Flisak znów kursuje; sobotnia ewakuacja mogła nastąpić po błędzie załogi

W poniedziałek prom Flisak, który od końca kwietnia pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, wznowił rejsy. Trwa wyjaśnianie okoliczności sobotniego utknięcia jednostki na rzece i ewakuacji pasażerów. Przedstawiciel armatora mówi o możliwym błędzie załogi i tłumaczy to "okresem nauki".
15.05.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 oraz potrzebie dalszej dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Mariusz Zaruski: Wyjdźcie na morze, gdy tylko będziecie gotowi

W sierpniu 1939 r. generał Mariusz Zaruski napisał w krótkiej notatce na pokładzie „Zawiszy Czarnego” : „litery międzynarodowego kodu sygnałowego IJB, dla nas Polaków mają wielkie symboliczne znaczenie. Znaczą one: „Wyjdźcie w morze, gdy tylko będziecie gotowi”. Ale musicie być gotowi: moralnie i fizycznie”. Wyjechał do Lwowa i już nigdy nad morze nie wrócił. Zmarł uwięziony przez NKWD na „nieludzkiej ziemi”.
08.04.2023

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk, odwołany ze stanowiska. Zarządzał spółką od 2016 roku

Port Gdańsk poinformował, że decyzją Rady Nadzorczej Łukasz Greinke został odwołany ze składu Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
16.03.2023

Towimor. Blisko klienta i z ogromem zamówień

Specjalizujący się w urządzeniach pokładowych Towimor to specyficzna firma – jako jedna z niewielu na polskim rynku okrętobudownictwa nie mieści się nad morzem, a w Toruniu. Ale dzięki utworzeniu spółki i fabryki w Korei Południowej jest bliżej klienta niż kiedykolwiek wcześniej. O osiągnięciach i planach firmy, a także bogatych w doświadczenia ostatnich latach, opowiada Marcin Starybrat, dyrektor handlowy w Towimorze.
13.03.2023

Premier jest przekonany, że incydent z nurkami nie miał nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną. Powoływał się w tej kwestii na raport służb specjalnych w tej sprawie.
19.01.2023

Żaryn: Działania Hiszpanów na Bałtyku nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Polski

Działania obywateli Hiszpanii, uratowanych na Morzu Bałtyckim, nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa RP, ani nie rodziły zagrożeń dla infrastruktury krytycznej - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
19.01.2023

Premier zlecił służbom bardzo gruntowny raport ws. trzech nurków z Hiszpanii

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali – poinformował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.
19.01.2023

Geofizyka Toruń S.A. z nową platformą do badań offshore

Wielozadaniowa, pływająca platforma samopodnośna Combifloat C-726 „KOPERNIK-1” to nowa inwestycja Geofizyki Toruń S.A., która zwiększa potencjał firmy w zakresie badań geofizycznych i geotechnicznych dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
23.12.2022

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.
19.11.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Gróbarczyk: nie ma żadnych zrzutów wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły

Nie występują żadne zrzuty wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły, pracownik Nadzoru Wodnego w Toruniu był na miejscu i nie stwierdził zrzutu solanki – przekazał w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zdaniem KO, z Geotermii do Wisły trafia 19 ton solanki na godzinę.
16.11.2022

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.
31.10.2022

Ruszają inwestycje w innowacyjny system ochrony ptaktów przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
21.10.2022

Sasin: Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę

Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę - mówił w środę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to pierwszy krok.
13.10.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Kowalczyk: wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.
30.05.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbędzie się po raz siódmy

Już 22 czerwca przedstawiciele najważniejszych organów państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą, pracownicy wojska oraz służb mundurowych, branżowi eksperci oraz bardzo silna reprezentacja przemysłu, spotkają się podczas VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie w Novotel Airport Warszawa. Portal GospodarkaMorska.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
24.05.2022

Na Brdzie ruszyły rejsy statkami turystycznymi

W Bydgoszczy na Brdzie rozpoczął się nowy sezon kursowania statków "Słonecznik" i "Słonecznik II", zasilanych energią słoneczną. W czasie rejsów można podziwiać wiele obiektów i malowniczych zakątków miasta z innej perspektywy - od strony rzeki.
01.05.2022

Foka w Motławie w Gdańsku. Ekspert: To zjawisko normalne, choć rzadkie [WIDEO]

Niecodzienny widok młodej foki szarej pływającej w Motławie zaskoczył spacerujących wzdłuż Motławy na wysokości Wyspy Spichrzów we wtorkowy poranek.
12.04.2022

Towimor realizuje zamówienia dla największych stoczni świata [WIDEO]

Toruńska spółka Towimor SA od ponad 100 lat dostarcza urządzenia pokładowe na statki. Ostatni rok zamknęła z imponującymi kontraktami na urządzenia cumowniczo-kotwiczne na megakontenerowce.
06.04.2022

Kujawsko-pomorskie. 60-lecie powstania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dbają o nasze bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą, patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne - w tym roku obchodzimy 60-lecie powstania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.03.2022

Prof. Janusz Uriasz przewodniczącym Polskiego Forum Nawigacyjnego

Prorektor ds. Innowacji i Rozwoju, dr hab. inż. kpt. Janusz Uriasz, prof. AMS przewodniczącym Polskiego Forum Nawigacji (PNF).
12.02.2022

Schiedel bierze kurs na stal i morze

Schiedel to jeden z czołowych producentów systemów kominowych w Polsce i Europie. Od kilku lat również polski oddział rozszerzył swoją działalność o produkcję kominów stalowych dla branży morskiej. – Dostrzegamy w niej przyszłość i potencjał. Już dziś na koncie mamy kilka spektakularnych projektów – mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl Krystian Kula, prezes spółki Schiedel z centralą w Opolu.
01.02.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

BNP Paribas: w Trójmieście najwięcej nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej

Zajmujący się rynkiem nieruchomości BNP Paribas Real Estate podsumował rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce w drugim kwartale roku. Rejony nadmorskie zostały w nim uznane za rozwojowe.
18.08.2021

Rusza Festiwal Wisły

W piątek 13 sierpnia we Włocławku rozpoczyna się piąta edycja Festiwalu Wisły — największego w kraju zlotu tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. Finał imprezy odbędzie się w Toruniu, gdzie odbędzie się m.in. chrzest nasuty — statku flagowego imprezy.
13.08.2021

Uroczysty rejs po Wiśle w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu "Wisła, godzina W 1944-2021". Organizatorzy z fundacji Rok Rzeki Wisły spodziewają się nawet 80 uczestników.
30.07.2021

Mazowieckie. Trzynastometrowa nasuta statkiem flagowym Festiwalu Wisły zwodowana

Trzynastometrowa nasuta będzie od tego roku statkiem flagowym Festiwalu Wisły. W środę została zwodowana w Gassach (Mazowieckie). Za miesiąc dotrze do Torunia, by wziąć udział w piątym największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
14.07.2021

US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przeładunek pojazdów i ciężkiego sprzętu amerykańskiego wojska rozpoczął się w poniedziałkowy (5 lipca) poranek. Na placu Portu Gdańsk są już pierwsze jednostki bojowe US Army. Kolejne pojawią się tam 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics.
07.07.2021

Kontrakt PESA Bydgoszcz i PCC Intermodal podpisany

PCC Intermodal SA – lider transport intermodalnego w Polsce oraz PESA Bydgoszcz SA – największy Polski producent pojazdów szynowych, zawarły kontrakt na dostawę 3 nowych lokomotyw.
07.07.2021

Rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem. Zapisz się do programu PolSailing!

Rusza nabór uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2021. Jak co roku, dzieci w kilkunastu ośrodkach w Polsce poznają piękno i zalety żeglarstwa. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym partnerem programu jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
16.06.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń

Do 7. jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego (WOPR) trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich znalazły się łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze.
19.03.2021

Sejm wysłuchał stanu przygotowań do ewntualnej powodzi

Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - ocenił w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej przeznaczone będą prawie 3 mld zł.
25.02.2021

Tragicznie zakończone morsowanie. Mężczyzna zginął pod lodem

Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina (Kujawsko-pomorskie) - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.
17.01.2021

Inwestycje infrastrukturalne w województwie kujawsko-pomorskim

Budowa drogi ekspresowej S5 i S10, budowa terminalu intermodalnego w Emilianowie oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym były tematami wizyty roboczej ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w województwie kujawsko-pomorskim.
14.01.2021

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing

W formie wirtualnej, na platformie ClickMeeting odbyło się szkolenie kadr instruktorskich Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. To flagowy program Polskiego Związku Żeglarskiego w zakresie upowszechniania żeglarstwa realizowany wraz z Ministerstwem Sportu i przy współpracy z ośrodkami regionalnymi w Polsce. PolSailing dedykowany jest nie tylko dzieciom, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod ok
19.12.2020

Wiosną rozpoczną się szkolenia dla przyszłych ratowników wodnych

Blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków, ruszą wiosną i prowadzone będą przez 3 kolejne lata.
27.11.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Światowy Dzień Migracji Ryb. Nie budujmy więcej tam!

24 października obchodzimy Światowy Dzień Migracji Ryb. Ma on na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę ryb wędrownych nie tylko w przyrodzie, ale także w życiu miliardów ludzi na całym świecie. Niestety przez niszczenie rzek zwierzęta te wymierają w zatrważającym tempie, a my bezpowrotnie tracimy wiele cennych i niesamowitych gatunków.
23.10.2020

Plaże nadmorskie będą wyłączone z ustawy o ochronie zabytków

Chcemy m.in. wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie - powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN dr hab. Katarzyna Zalasińska. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami - wskazała.
22.10.2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.
05.10.2020

Prezes Wód Polskich zaapelował do organizacji społecznych o monitorowanie Wisły

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zaapelował do społecznych organizacji, zajmujących się ochroną środowiska, o pomoc w monitorowaniu stanu zanieczyszczeń w Wiśle.
21.09.2020

750 mld zł z nowej perspektywy finansowania unijnego trzeba dobrze zainwestować

750 mld zł z nowej perspektywy finansowania unijnego trzeba dobrze zainwestować – powiedziała PAP w poniedziałek szefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Oceniła, że kluczowe będą projekty związane z zieloną gospodarką i cyfryzacją.
15.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Fala ścieków z Czajki dotrze na Pomorze

Pod koniec tygodnia mieszkańcy Pomorza mogą spodziewać się fali ścieków, która zbliża się na północ kraju wraz z wodami Wisły po awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie.
01.09.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

Rejsy tradycyjnymi łodziami — antidotum na czas pandemii

Rejsy tradycyjnymi łodziami rzecznymi cieszą się ogromną popularnością podczas IV edycji Festiwalu Wisły w Toruniu. Łodzie Mieszko, Maria, Słowianka, Zoraza i św. Elżbieta według wielu stały się, chociaż na trzy dni, antidotum na czas pandemii koronawirusa.
16.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Woś: Solidarna Polska przygotowała koncepcję polskiego systemu handlu emisjami

Jako środowisko Solidarnej Polski chcemy przedstawić rządowi, zachęcić pana premiera do tego, żeby rozpocząć negocjacje z Unią Europejską nad systemem handlu emisjami. Przygotowano koncepcję polskiego systemu handlu - powiedział w piątek minister środowiska Michał Woś.
25.07.2020

Zgłoś się do programu PolSailing 2020

PolSailing 2020, czyli Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej wystartował! Polski Związek Żeglarski, który wraz z Ministerstwem Sportu jest organizatorem programu, rozpoczął nabór do jego 8 edycji.
22.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? Już dziś webinar!

Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. W opublikowanej wczoraj broszurze Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń i, redaktorzy portalu Wysokie Napięcie, przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi. Jej inauguracja odbędzie w czasie webinaru 2 lipca o godz. 18.
02.07.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

Adamczyk: dzięki inwestycjom infrastrukturalnym chcemy ocalić 1,5 mln miejsc pracy

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym chcemy ocalić ok. 1,5 mln miejsc pracy - powiedział we wtorek w Emilianowie (Kujawsko-Pomorskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zapowiedział budowę ze środków rządowych trasy S10.
16.06.2020

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach słupki rtęci na termometrach wskażą 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiądą do kajaków i rowerów wodnych i będą spędzać czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Ratunek umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
10.06.2020

Gaz - System przesłał w ub. roku 20,5 mld m sześc. gazu

Gaz - System przesłał w ub. roku 20,5 mld m sześc. gazu. Poprzedni rekord zanotowano w 2017 r. i wyniósł on 19,7 mld m sześc. - poinformował w poniedziałek operator. To przede wszystkim wynik zainteresowania przesyłem gazu na Ukrainę.
08.06.2020

W szczytnym celu pokonali 820 kilometrów na kajakach [foto]

Trudne warunki pogodowe nie powstrzymały tych kajakarzy przed zrobieniem czegoś dobrego. Daniel Danecki i Jakub Skrodzki przepłynęli 820 kilometrów w 17 dni kajakami w charytatywnym spływie na rzecz podopiecznych świetlicy środowiskowej w Suwałkach. Podróż zakończyli w poniedziałek w Gdańsku.
26.05.2020

Ekonomiści badają sposoby firm na przetrwanie w warunkach kryzysu

Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie produkcji i zatrudnienia, ale też szukanie innych rynków zbytu i sposobów dystrybucji czy oferowanie nowych produktów - to niektóre działania dotkniętych kryzysem firm. Ekonomiści chcą dociec, co w warunkach pandemii zdecyduje o przetrwaniu przedsiębiorstw.
18.04.2020

Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych

W miniony weekend w Toruniu odbył się trzeci Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych. To doroczne spotkanie służy obustronnej wymianie informacji między władzami PZŻ a przedstawicielami struktur lokalnych i organizacyjnych.
05.03.2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
11.02.2020

100 lat temu przed Polską otworzyły się oceany i morza całego świata. Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem (foto, wideo)

10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyjechał z Torunia by w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki. Symbolizowały one zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uro
10.02.2020

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku z udziałem prezydenta Dudy (foto)

Odsłonięcie przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pucku tablicy upamiętniającej 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem rozpoczęło w poniedziałek obchody tego wydarzenia. O godz. 13 w tamtejszym porcie rybackim odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

Pociąg z generałem Hallerem już w Pucku

Zabytkowy pociąg, który wyruszył rankiem 10 lutego z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się kulminacyjnym moment obchodów 100-lecia powrotu Pomorza do Polski - historyczna inscenizacja zaślubin z morzem.
10.02.2020

Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera (foto)

W niedzielę, 9 lutego, w Gdańsku rozpoczęły się obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji na Dworcu Głównym odbył się festyn, na którym pojawił się... gen. Józef Haller. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu, otrzymał platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.
09.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy

W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.
09.02.2020

Dziś rozpoczęły się gdańskie obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski

Już w niedzielę 9 lutego w Gdańsku rozpoczną się obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski. Publikujemy dokładny program.
09.02.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Budowa stopnia w Siarzewie po 2023 r. i potrwa około trzech lat

Rząd planuje budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie koło Nieszawy (Kujawsko-pomorskie), która powinna rozpocząć się po 2023 r. i potrwa około trzech lat. Inwestycja przebiega zgodnie z planem, dopełnianie są wymogi administracyjne.
20.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Do środowiska naturalnego trafia coraz więcej leków. To ogromne zagrożenie dla ryb

Do środowiska naturalnego, także w Polsce, trafia coraz więcej leków. Szkodzą one żywym organizmom i choć ludzie na razie są bezpieczni, to nie zawsze musi tak być - mówi w rozmowie z PAP prof. Piotr Stepnowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego i prorektor tej uczelni.
20.11.2019

Kpt. Tadeusz Raczkowski odszedł na wieczną wachtę

Z ogromnym żalem informujemy, że 8 października 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Tadeusz Raczkowski, członek Koła Seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor wykładowca PZŻ, inspektor techniczny TOZŻ, rzeczoznawca, człowiek niezwykle zasłużony dla polskiego żeglarstwa.
11.10.2019

Uniwerytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał grant na rzecz stacji polarnej na Spitsbergenie

Środki na utrzymanie stacji polarnej na Spitsbergenie - 687 tys. zł, otrzymał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Symboliczny czek podpisany przez wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina w czwartek przekazała wiceminister edukacji Iwona Michałek.
10.10.2019

Toruń: Co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.
18.09.2019

Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie bez wpływu na jakość wody w dolnym biegu Wisły i na gdańskich plażach

Gdańscy specjaliści stale monitorują sytuację w związku z awarią kolektora ściekowego w Warszawie. Jak na razie, nie stwierdzono niekorzystnych zmian w jakości wód w Gdańsku. Badania prowadzone są przez dwie instytucje państwowe: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Sanepid. O tym, co mogło być przyczyną stosunkowo nieznacznego przekroczenia norm w jednym badaniu (dotyczącym plaży na Stogach), piszemy niżej.
13.09.2019

Toruń: Strażacy wyciągnęli samochód z Wisły

Samochód, który zjechał do Wisły z punktu widokowego i zatonął, został wyciągnięty na brzeg - poinformował PAP oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu mł. kpt. inż. Przemysław Baniecki. W środku nikogo nie było.
03.09.2019

Ścieki w Wiśle docierają do Torunia

Fala ścieków, spływająca Wisłą od Warszawy po awarii kolektorów tamtejszej oczyszczalni "Czajka", dociera do Torunia - powiedziała w poniedziałek PAP rzecznik prasowa ratusza Magdalena Stremplewska. Poinformowała, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców, ale zaleca się ostrożność.
03.09.2019

Wody Polskie i IMGW: W ciągu sekundy do Wisły w Warszawie trafia 3 tys. litrów ścieków

Po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni "Czajka", do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę - poinformowały w środę Wody Polskie. Według szacunków od momentu zrzutu, ścieki dotrą do Połocka po 84 godz., a do Torunia po 142 godz.
28.08.2019

Wawrzyk: Pomoc dla krajów słabiej rozwijających się to lepszy sposób na rozwiązanie kryzysu migracyjnego

Na pomoc rozwojową dla krajów słabiej rozwijających się Polska przeznaczyła w 2018 roku prawie 2 mld 800 mln zł – poinformował w piątek w Kielcach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. To dużo lepszy sposób rozwiązania kryzysu migracyjnego, niż przyjmowanie uchodźców – dodał.
24.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Replika łodzi wikińskiej uwolniona z dna Wisły

Replika łodzi wikińskiej "Morąg" została we wtorek uwolniona z dna Wisły po wielogodzinnej akcji. Jednostka, która uczestniczyła w Festiwalu Wisły, zatonęła dzień wcześniej koło Włocławka. Zniszczył ją wystający z rzeki konar drzewa. "Morąg jest już na brzegu" - powiedział PAP rzecznik festiwalu Jacek Kiełpiński.
14.08.2019

Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki

Od trzech lat NCK organizuje projekt pt. „Wisła niejedno ma imię” podczas Festiwalu Wisły, zlotu fanów łodzi i rzecznego żeglowania. Festiwal, który odbędzie się od 12 do 15 sierpnia 2019 w miastach na trasie spływu - od Torunia do Włocławka, zawsze gromadzi kilkutysięczną publiczność. Na gdańskim galarze odbywać się będą koncerty, warsztaty i spotkania z poezją.
06.08.2019

Łukasz Greinke i Adam Meller Radiowymi Osobowościami Roku

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczysta gala z okazji 74. urodzin Radia Gdańsk. Z tej okazji przyznano wyjątkowe nagrody dla Radiowych Osobowości Roku. Tym razem, tytuł przypadł Łukaszowi Greinke, prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Adamowi Mellerowi, prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Adamowi Orzechowskiemu, dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu Teatru Wybrzeże.
01.07.2019

Adamczyk zainaugurował system płatności AmberGO na autostradzie A1 z Torunia do Gdańska

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował we wtorek w Lubiczu k. Torunia funkcjonowanie automatycznego systemu płatności AmberGo za przejazd północnym odcinkiem autostrady A1 z Torunia do Gdańska. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna aplikacja, ale nadal można płacić w tradycyjny sposób.
26.06.2019

54. Długodystansowe Regaty na Wiśle - powrót do tradycji

W tym roku Wisła pokrzyżowała nieco plany organizatorom najstarszych w Polsce regat rzecznych. Miały się odbyć na początku czerwca, jednak wówczas przez regatowy odcinek Wisły przechodziła fala powodziowa i obowiązywał zakaz pływania po rzece. Wyznaczono drugi termin i skrócono trasę. Impreza odbędzie się w dniach 19 i 20 czerwca.
17.06.2019

„Dar Pomorza”: 90 lat w polskich rękach

Rok 2019 to dla statku-muzeum "Dar Pomorza" czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu "Białej Fregaty" przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.
04.06.2019

Przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle - sytuacja pod kontrolą

Przez województwo kujawsko-pomorskie przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle, ale sytuacja jest pod kontrolą - poinformowali w czwartek we Włocławku wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca.
30.05.2019

Kujawsko-Pomorskie: Poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych

Poziom Wisły w województwie kujawsko-pomorskim w środę sięga poniżej stanów ostrzegawczych i na razie nie występuje zagrożenie podtopienia najniżej położonych terenów - wynika z informacji służb kryzysowych.
29.05.2019

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

Zapraszamy na 115. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. „W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu?”. Wygłosi go dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. MIR-PIB (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy). Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18:00.
21.05.2019

Wild: w tym roku przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej w ramach CPK

Jeszcze w tym roku będzie rozpisany przetarg - i być może rozstrzygnięty - na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy Centralny Port Komunikacyjny (CPK) z Warszawą, a także z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem – zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.
09.05.2019

Bydgoszcz: Adam Szumlas nowym dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej

Adam Szumlas został nowym dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. Ta instytucja po reformie żeglugi śródlądowej będzie zajmowała się większością dróg wodnych w Polsce - wskazał wiceszef resortu gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski.
08.05.2019

„Flisak” popłynie przez Wisłę

„Flisak” to nazwa jednostki promowej, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Imię dla promu zostało wybrane w otwartym konkursie, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Wojeództwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasto Solec Kujawski przy współpracy regionalnych mediów.
19.04.2019

Łódzkie: Podpisano umowę na budowę odcinka A1 Piotrków Trybunalski-Kamieńsk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek umowę na budowę ostatniego brakującego odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w Łódzkiem. Realizacja całej inwestycji o kilka godzin skróci przejazd z Trójmiasta do południowej granicy kraju.
18.04.2019

Płock/Gowin: Dalekosiężna polityka społeczna wymaga wzmacniania rozwoju gospodarki

Warunkiem dobrej, dalekosiężnej polityki społecznej, w tym prorodzinnej, jest wzmacnianie czynników rozwojowych polskiej gospodarki, m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną – powiedział w czwartek w Płocku (Mazowieckie) wicepremier Jarosław Gowin.
22.03.2019

Kwieciński: nie mieliśmy w ostatnim 30-leciu tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych

Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych jak obecnie - powiedział w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ten rok będzie niezwykle istotny także z uwagi na wybory do Parlamentu Europejskiego.
18.03.2019

Rekordowa V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

Konferencja Bezpieczeństwa 2019 przyciągnęła wyjątkową liczbę słuchaczy. W sobotę 16 marca w sali koncertowej Portu Gdynia, partnera spotkania organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, zasiadło blisko 250 osób z całej Polski.
17.03.2019

Rusza budowa ważnej dla rozwoju portów autostrady A1

Rusza budowa autostrady A1 w Łódzkiem. W pierwszej kolejności prace zaczną się na dwóch odcinkach - od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Radomska do granic województwa śląskiego. W poniedziałek 18 marca na drodze pojawią się pierwsze ekipy.
16.03.2019

MON: 20 pikników w jednostkach wojskowych na XX-lecie Polski w NATO (wideo)

Dwadzieścia pikników w jednostkach wojskowych na XX-lecie polskiego członkostwa w NATO odbędzie się 9 marca; w programie pokazy musztry i sprzętu, występy orkiestr, spotkania z żołnierzami i poczęstunek – zapowiedziało w poniedziałek MON.
25.02.2019

Pięć ofert na budowę odcinka autostrady A1 Piotrków Trybunalski-Kamieńsk

Pięć ofert wpłynęło w powtórzonym przetargu na zaprojektowanie i budowę 24-km odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem w Łódzkiem – poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.
14.02.2019

Kogo poszukuje branża morska?

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę o współpracy ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum, które dopasują profile kształcenia do potrzeb inwestorów z branży morskiej – poinformowała prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, przewodnicząca Rady Nadzorczej spółki.
11.02.2019

Konferencja rybacka Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb

W dniach 18-19 stycznia 2019 r. w Berlinie odbyła się konferencja, której tematem były aktualne zagadnienia związane z gospodarką rybacką i rynkiem rybnym. Konferencja była kontynuacją cyklu wcześniejszych spotkań, które już od 9 lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora rybackiego, naukowego i publicznego z różnych krajów UE i nie tylko. Wydarzenie organizowane jest co roku przy okazji największych na świecie targów rolniczych Grüne Woche, gromadzących wystawców z całego świata, w tym z Polski.
05.02.2019

Powstaje wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego portu z Pucka

Trwają pracę nad wirtualną rekonstrukcją jednego z najstarszych portów na ziemiach Polski, który znajdował się w Pucku (Pomorskie). W 2020 r. każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnej aplikacji, gdzie dostępne będą wizualizacje.
30.12.2018

Łódzkie: GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na budowę odcinka A1 Piotrków Trybunalski-Kamieńsk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi ogłosiła we wtorek nowy przetarg na budowę 24-km odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem w Łódzkiem. GDDKiA przewiduje, że otwarcie ofert nastąpi pod koniec lutego przyszłego roku.
18.12.2018

Konferencja naukowa służb mundurowych z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Policjanci, żołnierze, przedstawiciele straży pożarnej, granicznej, służby więziennej i celno-skarbowej wzięli udział w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości – Podlasie 1918-2018. Bezpieczeństwo narodowe w perspektywie XXI wieku". Uczestniczył w niej wiceminister MSWiA.
06.11.2018

Ostatni fragment S3 połączy Świnoujście z polsko-czeską granicą

W 2023 roku przejedziemy całą, blisko 500-kilometrową trasą S3 od Świnoujścia do granicy z Czechami. 17 października 2018 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na projekt i budowę dwóch ostatnich odcinków tej trasy o łącznej długości 31,5 km, od Bolkowa do granicy z Republiką Czeską w okolicy Lubawki. Droga ekspresowa S3 połączy się z czeską autostradą D11.
18.10.2018

Nowy dowódca ORP TORUŃ

W poniedziałek, 8 października, w Gdyni odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy ORP Toruń. Nowym dowódcą okrętu wchodzącego w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych został kapitan marynarki Piotr Zienke.
10.10.2018

W Techno-Marine powstaje prom. Ma pływać Wisłą pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje kadłub jednostki promowej, która w przyszłym roku rozpocznie kursy między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.
10.10.2018

Chemicy tworzą napęd dla sztucznej ryby - podwodnego szpiega dla wojska (wideo)

Zespół chemików z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tworzy napęd dla sztucznej ryby - "śledzia", która ma wykrywać aktywność obcych obiektów marynarki wojennej. Dzięki wykorzystaniu inteligentnego materiału robot w wodzie ma być niemożliwy do wykrycia.
01.10.2018

Trwa hossa na rynku magazynów. W niektórych regionach Polski brakuje wolnych powierzchni do wynajęcia

Pierwsze półrocze tego roku było rekordowe dla rynku powierzchni magazynowych. Aktywni byli zarówno deweloperzy, którzy oddali do użytku ponad 740 tys. mkw. nowych magazynów, jak i najemcy – tradycyjnie z sektora logistycznego oraz e-commerce. W niektórych regionach Polski wskaźnik wolnych magazynów do wynajęcia nie przekroczył 1 proc. Nadchodzące kwartały będą równie udane – już w tej chwili w budowie znajduje się 2,2 mln mkw. nowych magazynów. Eksperci Colliers oceniają, że na znaczeniu będą zyskiwać rynki regionalne. Na
03.09.2018

Ogromny księżyc przypłynął do Gdańska

Ogromny biały „rogal” pokryty kraterami, które z bliska okazują się pamiątkowymi fotografiami mieszkańców Krakowa - to „Dar Krakowian dla Pomorzan”. Nietuzinkowy obiekt przypłynął do Gdańska na barce. Można go oglądać na terenie Stoczni Cesarskiej, przed nową siedzibą galerii WL4 - budynkiem Mleczny Piotr.
20.08.2018

W Krakowie zrobili księżyc dla Gdańska, właśnie przypływa Wisłą

Księżyce tak naprawdę zrobiono dwa - srebrny i biały. Ten pierwszy został w Krakowie, drugi - 22 lipca załadowany został na rzeczną łódź pod Wawelem i ruszył Wisłą w podróż do Gdańska. Na miejsce dotrze w sobotę, 18 sierpnia. Za całym przedsięwzięciem stoi krakowski artysta Bartek "Bartolomeo" Koczenasz: - Skąd taki pomysł? Dla mnie to oczywiste, że Kraków i Gdańsk są biegunami, północnym i południowym. Musi być między nimi współpraca.
18.08.2018

Program Polsailing trwa. Ostatnie wolne miejsca!

Program PolSailing trwa i cieszy się niesłabnącą popularnością. Tysiące dzieci z całej Polski mają możliwość spróbowania żeglarstwa w ramach bezpłatnego programu PolSailing.
17.08.2018

Toruń: Tłumy na zakończeniu drugiej edycji Festiwalu Wisły

Tłumy uczestniczyły w zakończeniu drugiej edycji Festiwalu Wisły na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Czterodniową imprezę zwieńczyło widowisko na rzece, w którym brały udział zabytkowe łodzie, a tło stanowiły muzyka, dźwięk i sztuczne ognie.
16.08.2018

Kujawsko-pomorskie: Druga edycja Festiwalu Wisły ma przyciągnąć nad rzekę tysiące osób

Organizatorzy drugiej edycji Festiwalu Wisły mają nadzieję, że impreza przyciągnie nad rzekę tysiące osób. Głównymi przystankami dla statków i łodzi rzecznych, których kilkadziesiąt 12 sierpnia ruszy z Włocławka, będą w tym roku Ciechocinek, Osiek n. Wisłą i Toruń.
03.08.2018

Łódzkie: Podpisano umowę na budowę A1 między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim

Umowę dot. budowy blisko 16 km autostrady A1 od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe, podpisała w poniedziałek GDDKiA z konsorcjum Budimex-Strabag. Według wartego ok. 478,9 mln zł kontraktu, droga ma być gotowa do 2022 roku.
31.07.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.