• <
gryfia_70lat

Łódzkie: Podpisano umowę na budowę A1 między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim

pc

31.07.2018 02:29 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Łódzkie: Podpisano umowę na budowę A1 między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim

Partnerzy portalu

Łódzkie: Podpisano umowę na budowę A1 między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim - GospodarkaMorska.pl

Umowę dot. budowy blisko 16 km autostrady A1 od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe, podpisała w poniedziałek GDDKiA z konsorcjum Budimex-Strabag. Według wartego ok. 478,9 mln zł kontraktu, droga ma być gotowa do 2022 roku.

"W 2022 roku autostrada A1 będąca kręgosłupem sieci drogowej w Polsce w układzie południkowym wreszcie połączy polskie porty z południem Europy. Połączymy Bałtyk z Adriatykiem, Morzem Egejskim. Droga ta przyczyni się do zdynamizowania rozwoju regionów, przez które przebiega, m.in. ziemi łódzkiej, ale także na swoją szansę czekają porty polskie, region pomorski, południowa Polska – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który wziął udział w uroczystości zorganizowanej w rejonie Kamieńska (Łódzkie), gdzie powstanie jeden z odcinków nowej autostrady.

Jak zaznaczył minister, autostrada A1 będzie realizowana w istniejącym korytarzu komunikacyjnym, co będzie powodowało kłopoty dla użytkowników. "Jednak kiedy budowa się skończy, będzie to droga bezpieczna, przewidywalna i komfortowa, bo takie w końcu muszą być polskie drogi" – dodał.

Według Małgorzaty Zielińskiej z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, na budowę brakującego 81-kilometrowego odcinka autostrady A1, biegnącego przez woj. łódzkie i śląskie, z UE przeznaczone zostanie dofinansowanie w wysokości 2 mld zł, przy czym 3,7 mld zł to wartość całkowita projektu.

"Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest ten odcinek drogi krajowej. Jadąc na tę uroczystość, mijałem dwie kolizje – nie wszystkie zdarzenia da się wytłumaczyć brawurą czy nieuwagą kierowców, wiele z nich wynika z tego, że jakość drogi mogłaby spełniać wyższe standardy bezpieczeństwa. Dlatego jako łodzianin cieszę się, że autostrada A1 wzmocni szybkie ciągi komunikacyjne w okolicach Łodzi. Myślę, że cały region na tym skorzysta" - zaznaczył poseł Waldemar Buda (PiS).

Odcinek "A" o długości blisko 15,9 km od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe jest pierwszym z czterech odcinków autostrady A1, jakie zostały do wybudowania na terenie województwa łódzkiego. Jego budowa ma kosztować ok. 478,9 mln zł.

Nowa autostrada powstanie w śladzie istniejącej drogi i będzie posiadać dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Nowością będzie nawierzchnia betonowa i fakt, że węzeł Piotrków Trybunalski Zachód zyska nowe relacje skrętne; będzie można skręcić z Łodzi w kierunku Warszawy i z Warszawy na Łódź, co dotychczas nie było możliwe.

Wykonawcą kontraktu w systemie "Zaprojektuj i zbuduj" jest konsorcjum firm Budimex - Strabag. Zgodnie z warunkami kontraktu, przewidywany czas realizacji to 32 miesiące od chwili podpisania umowy, do czego należy doliczyć okresy zimowe (15 grudnia – 15 marca), co nie dotyczy czasu przeznaczonego na projektowanie.

Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym, przecinającą całe terytorium kraju. Jednocześnie stanowi ona część Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu "Autostrada Gdańsk-Brno/ Bratysława-Wiedeń". Po zakończeniu budowy autostrada utworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z Czechami w Gorzyczkach, prowadząc przez okolice Torunia, Łodzi i Katowic. Ma też ułatwić dostęp do polskich portów transportom z Czech, Słowacji czy Węgier, a w efekcie rozwój rodzimej gospodarki.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.