• <
smartre_2023

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

gm

19.11.2022 21:27
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Partnerzy portalu

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mikołaj Kuras

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia. Świeżo wykwalifikowani ratownicy złożyli oficjalne zaprzysiężenia, wręczone zostały odznaczenia i gratulacje.

W uroczystym spotkaniu ratowników wodnych uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasik, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego Maciej Banachowski oraz prezesi partnerskich WOPR w regionie, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej oraz samorządowcy z regionu współpracujący z WOPR-em.

– Wszystkim tym, którzy zdecydowali się służyć społeczeństwu w potrzebie, chcę podziękować i pogratulować podjętej decyzji. Praca ratowników wodnych to nie tylko patrole latem nad jeziorami, to także całoroczna praca. Bycie ratownikiem to powód do dumy! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wczorajszą uroczystość rozpoczęło podziękowanie i nagrodzenie Marcina Rychczyńskiego, policjanta i ratownika WOPR. W niedzielę 23 października w Bydgoszczy wskoczył do lodowatej wody i uratował tonącą 67-latkę, a po wyciągnięciu z Brdy udzielił mocno już wychłodzonej kobiecie pierwszej pomocy przedmedycznej, ratując jej życie. Za ten dzielny czyn został odznaczony marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Głównego Zarządu WOPR za uratowanie życia tonącemu.

– Dziękuję za gratulacje, myślę, że każdy z nas, ratowników postąpiłby tak samo. Chciałbym podkreślić, że marszałkowskie projekty szkoleniowe i działania WOPR w regionie przyczyniły się do tego, że mogłem zdobyć takie umiejętności i wykorzystać je w praktyce, ratując życie kobiecie. Życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze – mówił Marcin Rychczyński w czasie uroczystości.


Gospodarka Morska
Fot. Mikołaj Kuras


W czasie spotkania podsumowano realizację znacznej części dużego projektu „Ratownik wodny - nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat ma szansę na zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Liderem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

- ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie);
- kwalifikowanej pierwszej pomocy – to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów);

oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:
- sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka);
- płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Nabory do projektu już się kończą, ale ostatnie miejsca jeszcze są dostępne. Szczegółowych informacji o terminach udzielają koordynatorzy partnerów projektu:

- Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy – tel. 661 718 462 – (powiat inowrocławski, radziejowski, mogileński) do realizacji pozostały 4 nabory (60 osób)
- Rejonowe WOPR w Toruniu – tel. 601 649 959 – (miasto Toruń i powiat toruński) do realizacji 2 nabory (30 osób)
- Lipnowskie WOPR w Lipnie – tel. 535 259 817 – (powiat lipnowski) do realizacji 2 nabory (30 osób)
- Włocławskie WOPR – tel. 665 848 264 – (miasto Włocławek oraz powiat włocławski) do realizacji 4 nabory (60 osób)
- Rejonowe WOPR w Bydgoszczy – tel. 660 412 240 – (powiat bydgoski) do realizacji 1 nabór (15 osób)
- Wdeckie WOPR w Tleniu – tel. 605 982 429 – (powiat świecki) do realizacji 1 nabór (15 osób).

WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeprowadził już wszystkie nabory zaplanowane w projekcie, prowadzone są szkolenia.

Projekt w liczbach:

    650 osób odebrało tytuł ratownika wodnego
    551 osób uzyskało certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy
    347 uczestników otrzymało patenty sternika motorowodnego
    257 osoby zdobyły patenty płetwonurka.

Uroczystość podsumowania sezonu kujawsko-pomorskiego WOPR zwieńczył koncert szantowy zespołu EKT Gdynia. Wiadomo już także, że takie spotkania ratowników wodnych z całego regionu będą się odbywać co roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.